Co wiemy o nowym CR11 od New Holland?
Jak informuje producent, pomysł na konstrukcję najnowszego kombajnu New Holland CR11 zrodził się w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych New Holland w Zedelgem, w Belgii i również w tym miejscu ruszy jego produkcja na światową skalę.
Tym, co ma wyróżniać kombajn CR11 na tle wcześniejszych modeli, są 4 filary nowych standardów w zbiorach, na które producent postawił nacisk przy konstruowaniu maszyny, czyli:
- większa produktywność,
- niemal zerowe straty,
- bardziej efektywne zarządzanie resztkami,
- znaczne skrócenie czasu przestojów.
Warto zaznaczyć, że spełnienie powyższych filarów jest możliwe dzięki zastosowaniu w nowym CR11, wykorzystanej w poprzednich modelach kombajnów New Holland technologii Twin Rotor odpowiadającej za wysoką wydajność maszyny i niski współczynnik uszkodzeń ziarna. Jest to system, który wcześniej został zamontowany w kombajnie CR10.90, przy którego użyciu w roku 2014 ustanowiony został rekord świata pod względem tonażu pszenicy zebranej w ciągu 8 godzin.
Wynik zbioru był wówczas równy 797,656 t i do dziś nie został pobity.
New Holland CR11 – jak wpłynie na obniżenie całkowitego kosztu zbioru ziarna?
Producenci kombajnu CR11 za cel nadrzędny postawili sobie obniżenie całkowitego kosztu zbioru ziarna.
Ma się to udać dzięki montażowi:
- silnika C16 o mocy 775 KM,
- dwóm 24-calowym rotorom,
- zbiornikowi ziarna o pojemności 20 tys. l,
- prędkości rozładunku 210 l/s.
Podwójny kosz sitowy w New Holland CR11
Kolejnym atutem nowego New Hollanda CR11 ma być stworzony specjalnie na potrzeby konstrukcji kombajnu podwójny kosz sitowy – Twin Clean, składający się z dwóch systemów czyszczących,, umieszczonych jeden na drugim, czyli:
- 2 sit górnych,
- 2 sit dolnych,
- 2 dolnych ślimaków ziarnowych,
- 2 zestawów czujników ciśnienia mierzących obniżenie kosza sitowego.
System ten jest w pełni zautomatyzowany, co umożliwia równomierne rozmieszczenie poprzeczne materiału na koszu czyszczącym.
System radarowy Intellispread w New Holland CR11
W nowym New Holland CR11 został zastosowany również system radarowy Intellispread, który w roku 2022 zdobył srebrny medal Targów Agritechnica Innovation. Technologia ta współpracuje z nowym systemem zarządzania resztkami pożniwnymi, który obejmuje rozdrabniacz i rozrzutnik i jest odpowiedzialna za automatyzację procesu rozrzucania w taki sposób, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie resztek pożniwnych za kombajnem bez względu na wiejący wiatr, rodzaj uprawy i wilgotność.
Z nowym New Hollandem CR11 operator usunie zator bez wychodzenia z kabiny
Nowy New Holland CR11 został również wyposażony w nowoczesny, zautomatyzowany system, umożliwiający operatorowi usunięcie zatoru w hederze kombajnu bez opuszczania kabiny, dzięki któremu nie naraża swojego życia i zdrowia, a jednocześnie skraca czas przestojów. Szybsza praca jest również możliwa dzięki montażowi w New Hollandzie CR11 uproszczonego układu napędowego, zawierającego o 25% mniej komponentów, co było możliwego po wyeliminowaniu z jego budowy wszystkich napędów łańcuchowych.
Jakie rozwiązania informatyczne zostały wprowadzone do New Hollanda CR11?
Z informacji przekazanej przez producenta wynika, że New Holland CR11 został również wyposażony w nowy wyświetlacz Intelliview 12 oraz system prowadzenia IntelliSteer™ uzupełniony o niezbędne dla rolnictwa precyzyjnego funkcje, takie jak:
- telematyka,
- zdalny podgląd ekranu.
Rolnik będzie miał również możliwość skorzystania z układu NutriSense™ wyposażonego w czujnik NIR, monitorujący jakość upraw za pomocą promieniowania w bliskiej podczerwieni. Ta technologia umożliwia rolnikowi tworzenie mapy rozkładu składników i wykorzystanie ich do dalszej analizy agronomicznej.
Jakie zmiany w konstrukcji kombajnu były widoczne podczas Targów Agritechnica 2023?
Podczas odbywających się Targów Agritechnica 2023 w Hanowerze nie dało się nie zauważyć zmian w konstrukcji nowego kombajnu New Holland CR11, która została całkowicie zmieniona i łączy w sobie funkcjonalność z estetyką premium.
W oczy rzucał się również nowy, 15-metrowy zespół żniwny, produkowany dla New Hollanda przez firmę MacDon, który zwiększa ogólną produktywność i wydajność pracy na polu.
Kombajn New Holland CR11 na kołach i gąsienicach
Na Targach Agritechnica 2023 rolnicy mogli podziwiać nowy kombajn New Holland CR11 na oponach Michelin Cerexbib 2 w rozmiarze 900/65R46 o średnicy 2,32 m będących wspólnym projektem New Hollanda i Michelin.Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju ogumienia minimalizowany jest nacisk na glebę, przez co nie jest aż tak mocno ugniatana. Kombajn jest również oferowany w wersji na gąsienicach.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: New Holland