Przystawki do kukurydzy Oros ConradoOros
StoryEditorMaszyny

Przystawki Oros do kukurydzy i słonecznika. Jak pracują? Jaka cena?

30.10.2024., 11:30h

Firma Oros będąca częścią koncernu Linamar rozpoczęła budowę stałej sieci dealerów przystawek do zbioru kukurydzy i słonecznika. Dlaczego warto je mieć?

Oros wprowadza przystawki do kombajnów na polski rynek

Firma Oros rozpoczęła budowę stałej sieci dealerów swoich przystawek w Polsce. W naszym kraju z przystawkami Oros mogli mieć od czynienia właściciele kombajnów Bizon, ponieważ w przeszłości czterorzędowe przystawki znajdowały zastosowanie właśnie w tych modelach. Oros jest węgierskim producentem przystawek do kukurydzy, który zasila rynek maszyn rolniczych od ponad 50 lat. Obecnie funkcjonuje jako część większego koncernu Linamar produkującego elementy składowe do przystawek Oros.

Dlaczego warto kupować przystawki Oros?

Jak informuje producent, przystawki Oros doskonale współpracuję z kombajnami New Holland, jednak można je dostosować również do innych marek i to nie tylko pod względem kolorystycznym, ale również ramki montażowej, hydrauliki i wszystkich innych połączeń elektrycznych, które z tą przystawką muszą współpracować.

Oros Cornado do zbioru kukurydzy

Z relacji redaktora naczelnego magazynu „Profitechnika” dr. inż. Artura Jakubka wynika, że w przypadku układów napędowych przystawek Cornado firma Oros stosuje elementy firmy Walterscheid, takie jak sprzęgło i sześciokątne wałki przekazujące napęd. Specjalne osłony zabezpieczają przystawkę przed agresywnymi, solidnymi i długimi łodygami zbieranej kukurydzy, dzięki czemu opony są chronione i mogą dłużej pracować w trudnych warunkach.

– Opcjonalnie przystawki mogą być wyposażone w indywidualne zabezpieczenie rzędu sprzęgłem przeciążeniowym oraz oświetlenie LED umożliwiające pracę w godzinach nocnych – dodaje dr Jakubek.

Oros Cornado wspiera walkę z omacnicą prosowianką

Okazuje się, że przystawki do kukurydzy marki Oros są wyposażone w system rozdrabniający oparty na dwóch dwustronnych nożach. Dwustronność noży umożliwia operatorowi ich obrócenie w przypadku stępienia jednego z ostrzy, dzięki czemu można skosić bez wymiany nawet 2 tys. ha kukurydzy.

– Wałki wciągające kukurydzę są złożone z czterech noży, między którymi znajdują się ząbkowane listwy odpowiadające nie tylko za ścinanie twardych łodyg, ale również ich gniecenie, co ma istotne znaczenie w przypadku walki ze szkodnikami w nich bytującymi, takimi jak omacnica prosowianka – wyjaśnia dr Jakubek.

Regulacja szczeliny w przystawkach Oros

Co istotne dla operatora, szerokość szczeliny w przystawkach Oros jest regulowana elektrycznie z kabiny. Regulację należy jednak przeprowadzić przed rozpoczęciem pracy, ponieważ w trakcie koszenia nie jest to już możliwe.

Rozstaw rzędów w przystawkach Oros

W przystawkach do kukurydzy Oros Cornado standardowy rozstaw rzędów wynosi 76 cm. Dostępne są również przystawki z mniejszymi rozstawami, np. 50 cm, które są wykorzystywane podczas koszenia kukurydzy wysianej w systemie pasowym.

– Co istotne dla producentów słonecznika, przystawki Cornado do kukurydzy można wyposażyć w elementy z nożami umożliwiające zbiór słonecznika. Specjalne noże ucinają łodygi, ułatwiając zbiór. To oszczędność dla rolników – stwierdza dr Jakubek.

Ponadto przystawki do kukurydzy Cornado są również wyposażone w gumowe osłony zapobiegające wypadaniu kolb za przystawkę i ograniczające straty podczas zbioru. Przystawki Cornado do zbioru kukurydzy występują w szerokościach od 6 do 18 rzędów.

Hedery Oros Sun do zbioru kukurydzy

Firma Oros do profesjonalnego zbioru słonecznika poleca profesjonalne hedery Sun. Do cech charakterystycznych tych przystawek należy zaliczyć niską masę, gdyż np. ośmiorzędowa przystawka waży ok. 2 t. Jak zapewnia producent, straty powstałe podczas zbioru słonecznika przy wykorzystaniu tej przystawki wynoszą ok. 1-2%.

– Niskie straty są efektem pracy m.in. rolki znajdującej się pod tacką pracującą po kole napędowym łańcucha, wprawiając tackę w drganie podczas zbioru, powodują łagodne przesuwanie się słonecznika wzdłuż hederu do przenośnika ślimakowego, który jest największym przenośnikiem ślimakowym, bo ma średnicę aż 500 mm, dzięki czemu słonecznik jest łagodnie przenoszony do środka i dalej podawany do kombajnu – tłumaczy dr Jakubek.

Co ciekawe, przystawkę opcjonalnie można wyposażyć w rozdrabniacz do siekania łodyg słonecznika. Przystawki Sun występują w szerokościach od 6 do 16 rzędów.

Czy przystawki Oros są drogie?

Jedną z głównych zalet przystawek Oros do zbioru kukurydzy i słonecznika jest jakość i cena. Jak zapewnia producent, jakością dorównują tym oferowanym przez światowych producentów, a ich cena jest o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent niższa.

Więcej, o zaletach przystawek Oros Cornado i Oros Sun opowiada dr inż. Artur Jakubek w WIDEO:

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, dr inż. Artur Jakubek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 15:20