Selektor rdzeni kolb kukurydzy – jak to działaUPP
StoryEditorMaszyny

Wynalazek polskich naukowców: maszyna zbierająca rdzenie kolb kukurydzy

19.10.2024., 14:30h

Naukowcy z UP w Poznaniu wymyślili selektor rdzeni kolb kukurydzy, dzięki któremu możliwy jest jednoczesny zbiór ziarna i biomasy do przetworzenia na energię.

Skąd bierze się energia elektryczna w Polsce?

Jak wskazują naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr inż. Dawid Wojcieszak z Katedry Inżynierii Biosystemów, w Polsce 81,7% ciepła i 70% energii elektrycznej pozyskuje się ze spalania paliw węglowych. Chcąc powstrzymać zachodzące zmiany klimatyczne, uniwersyteccy badacze opatentowali maszynę, dzięki której możliwe będzie prawidłowe zagospodarowanie resztek pożniwnych po zbiorze kukurydzy na ziarno.

Na polu najwięcej resztek pożniwnych zostaje z kukurydzy

Choć kukurydza jest ziarnem powszechnie wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysły, to podczas jej zbioru najwięcej resztek pożniwnych zostaje na polu, bo są to łodygi, liście oraz rdzenie kolb wraz z liściami okrywowymi. Jest to korzystne dla żyzności gleby, jednak nie przekłada się na pełne wykorzystanie potencjału tej rośliny. Spośród wymienionych frakcji resztek pożniwnych kukurydzy, największą zawartość węgla mają rdzenie kolb, które podczas spalania dają większą energię i nie emitują tylu szkodliwych tlenków azotu i siarki.

Selektor rdzeni kolb kukurydzy – jak to działa?

Selektor rdzeni kolb kukurydzy to wynalazek opracowany przez naukowców z UP w Poznaniu, dzięki którym możliwe jest zbieranie ziarna i rdzeni kolb w jednym przejeździe kombajnu.

– Szkoda, żeby taka ilość biomasy pozostawała na polu tym bardziej że w ostatnich latach obserwujemy globalny i krajowy wzrost produkcji ziarna kukurydzy. Dlatego opracowaliśmy technologię, która umożliwia odzysk części tych resztek pożniwnych, czyli rdzeni kolb na skutek czego pozyskujemy materiał energetyczny i część biomasy pozostaje na polu, co nie powoduje strat dla materii organicznej w glebie – mówi dr Wojcieszak.

Frakcje słomy kukurydzianej różnią się składem chemicznym i strukturalnym. Łodygi mają średnio 43% węgla i ponad 20% ligniny oraz największą zawartość potasu, wapnia, sodu i magnezu. Z kolei rdzenie kolb kukurydzy mają nawet 47% węgla, ok. 5% azotu i śladowe ilości siarki, dzięki czemu są bardziej kaloryczne i podczas spalania emitują mniej szkodliwych tlenków azotu i związków siarki.

Jak działa selektor rdzeni kolb kukurydzy?

Naukowcy wymyślili selektor rdzeni kolb kukurydzy, który umożliwia odzyskanie podczas zbioru ziarna w jednym przejeździe kombajnu. Maszyna odbiera rdzenie prosto z kombajnu i oddziela liście okrywowe, pozostawiając je na polu jako nawóz. Tymczasem rdzenie kolb są rozdrabniane i zbierane do zbiornika selektora.

Selektor został skonstruowany w taki sposób, aby mógł współpracować z różnymi modelami kombajnów do zbioru ziarna kukurydzy, czyli jest uniwersalny. Między innymi dzięki teleskopowemu dyszlowi, który powoduje, że taki zestaw jest zwrotny, ma mały promień zawracania, dzięki czemu nie wpływa na ograniczanie wydajności pracy kombajnu przy zbiorze ziarna.

Rdzenie kolb, zamiast zostawać na polu, trafiają do dalszej obróbki. Można je przerobić na pellet wykorzystać jako materiał fermentacji w biogazowni do produkcji metanu czy poddać procesowi zgazowania, w wyniku którego powstaje również bio-węgiel, czyli rodzaj nawozu.

Więcej o selektorze rdzeni kukurydzy opracowanym przez naukowców z UP w Poznaniu dowiesz się z WIDEO:

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: UPP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. październik 2024 14:32