Kryzys na rynku maszyn rolniczych jak sprzed 8 lat. ”Spadek sprzedaży nawet o 40%”Canva/Thorsten Schmidtkord
StoryEditorMaszyny

Kryzys na rynku maszyn rolniczych jak sprzed 8 lat. "Spadek sprzedaży nawet o 40%"

21.10.2024., 11:30h

Trwa kryzys w branży maszyn i urządzeń rolniczych. Rolnicy nie kupują, a przedsiębiorcy nie sprzedają. Kolejne fabryki wprowadzają ograniczenia czasu pracy dla zatrudnionych osób. Jakie są perspektywy na rok 2025?

Trudna sytuacja gospodarcza nie zachęca rolników do zakupu nowych maszyn i urządzeń rolniczych. Znane wszystkim z protestów rolniczych hasło: „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza” nabiera siły z każdym dniem. Przedsiębiorcy pracujący w branży maszyn i urządzeń rolniczych tracą nadzieję na to, że jeszcze będzie lepiej, a rolnicy znów zaczną kupować nowe sprzęty.

Jak wynika z nowo opublikowanego przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych podsumowania cyklicznie przeprowadzanego badania dotyczącego aktualnej i prognozowanej koniunktury w branży rolnej maszyn i urządzeń rolniczych, nastroje wśród przedsiębiorców badanych na przełomie sierpnia i września br. nie są najlepsze. Analiza indeksu nastrojów w branży wykazała, że znajduje się on poniżej 3 punktów i wynosi -3,39, podczas gdy w kwietniu br. miał on wartość -3,28.

image
Kryzys na rynku maszyn rolniczych jak sprzed 8 lat. "Spadek sprzedaży nawet o 40%"
FOTO: PIGMIUR

Spadek sprzedaży maszyn rolniczych odbija się na ich producentach

O tym, że kryzys gospodarczy odbija się na branży rolniczej, wiadomo nie od dziś. Jak się jednak okazuje, jego skutki odczuwają również przedsiębiorcy zarabiający na sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych. Wyniki przeprowadzonego badania jednoznacznie wskazują na to, że dealerzy i producenci maszyn mogą zapomnieć o zawrotnych zyskach ze sprzedaży, ponieważ rolnicy w obliczu kryzysu ograniczają wydatki i nie inwestują, przyczyniając się tym samym do spadku sprzedaży maszyn towarzyszących o niemal 40%!

Systematycznie spada również liczba rejestracji nowych ciągników i przyczep rolniczych. Rolnicy nie kupują, bo nie mają za co. Sprzedaż nowych modeli traktorów w pierwszych ośmiu miesiącach br. spadła o 17% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, a przyczep o 18%.

Dlaczego rolnicy nie kupują nowych ciągników?

Jak wynika z danych zgromadzonych na podstawie badania koniunktury w branży rolnej maszyn i urządzeń rolniczych, przedsiębiorcy jako główne czynniki pogłębiające niechęć rolników do zakupu nowych maszyn i urządzeń rolniczych wskazują:

  • wojnę na Ukrainie,
  • drastyczny wzrost cen nawozów, energii i paliw,
  • niestabilną sytuację cenową dotyczącą płodów rolnych,
  • import ze wschodu.

Kryzys w branży maszyn i urządzeń rolniczych jak w 2016 r.?

Jak wskazują eksperci PIGMiUR, pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców w największym stopniu intensyfikuje pogłębiający się spadek sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych oraz zwiększające się zapasy wyrobów gotowych. Obecna sytuacja przypomina badanym rok 2016, w którym również borykali się z kryzysem sprzedaży na poziomie 35%. Wówczas jednak koszty produkcji były zdecydowanie niższe w stosunku do aktualnych, do których należy doliczyć koszty finansowania działalności w tym również magazynów maszyn na poziomie 8-9%.

Z czego przedsiębiorcy z branży maszyn i urządzeń rolniczych są najmniej zadowoleni?

Jak zaznaczają analitycy PIGMiUR, przedsiębiorcy nie winią za spadki sprzedaży rolników, lecz inne instytucje, od których również są zależne ich zyski. Okazuje się, że aż 2/3 przedsiębiorców, czyli 67,4% uważa, że „warunki, jakie stwarzają władze, nie sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej”. Co więcej, przedsiębiorcy negatywnie oceniają tempo obsługi wniosków z PROW 2014-2020 i wskazują, że „środki płynące do rolników w ramach PROW na zakup nowych maszyn rolniczych” są dla nich bardzo istotne.

image
Kryzys na rynku maszyn rolniczych jak sprzed 8 lat. "Spadek sprzedaży nawet o 40%"
FOTO: PIGMIUR

Przedsiębiorcy z branży rolnej maszyn i urządzeń rolniczych nie łudzą się już, że koniunktura szybko ulegnie zmianie. Nie są oni również optymistycznie nastawieni do rozwoju procesu sprzedaży, ponieważ raczej spodziewają się strat, niż zysków i nie nastawiają się pozytywnie na rok 2025, gdyż zakładają, iż będzie kryzysowy dla branży.

Zwolnienia w zakładach produkujących maszyny rolnicze

Rok 2024 upłynął pod hasłem zwolnień w zakładach produkujących ciągniki i maszyny rolnicze znanych marek. Zarządy spółek podejmowały decyzje rzucające blady strach na twarze pracowników. Zwolnienia nastąpiły w fabrykach John Deere’a, gdzie miejsca pracy straciło łącznie ponad 1 200 osób, bo redukcja etatów została wprowadzona dwukrotnie.

Z powodu niskiego popytu na produkowane sprzęty w czerwcu br. swoją działalność musiał zawiesić Pöttinger. 200 pracowników tej spółki znalazło się w o tyle komfortowej sytuacji, że spółka zarejestrowała ich w urzędzie pracy, dając gwarancję na ponowne zatrudnienie po 3 lub 4 tygodniach, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Kryzys w branży maszyn rolniczych: Pöttinger zwolni 200 pracowników”.

Podobne kłopoty mieli również pracownicy Agco/Fendt, których zaczął obowiązywać skrócony wymiar czasu pracy, spowodowany widocznym spadkiem zapotrzebowania na zakup sprzętu rolniczego.

Kryzys nie ominął także fabryk Claasa. Spółka wysłała na urlop 900 z 3 500 pracowników produkcji i administracji z Harsewinkel, o czym więcej pisaliśmy w artykule pt. „Claas przerywa produkcję maszyn. John Deere i Pöttinger zwalniają pracowników”

Lemken wysyła pracowników na krótszy etat

Jak poinformował niemiecki Top Agrar, kryzys gospodarczy w branży maszyn i urządzeń rolniczych dotarł do fabryki Lemken. Okazuje się, że zarząd podjął decyzję o wprowadzeniu działania ograniczającego koszty we wszystkich obszarach działalności, którym jest wdrożenie od października br. skróconego czasu pracy w obszarach produkcji i administracji. Praca w skróconym trybie ma potrwać do końca roku.

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: TopAgrar.com, Raport Badania – Nastroje w branży/PIGMIUR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 02:11