StoryEditorŁadowarki

Ładowarka kołowa – wszechstronne i funkcjonalne rozwiązanie dla rolnictwa

18.12.2020., 13:12h
Pobieranie materiału z silosu, załadunek wozu paszowego, praca na pryzmie – to tylko kilka wybranych prac, do których przydatna będzie ładowarka kołowa. Przedstawiamy, jak wielofunkcyjna może być to maszyna oraz na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

Powiększanie produkcji zwierzęcej, a także coraz lepsze plony, czy zwiększanie areału związane są m.in. z koniecznością przewożenie znaczącej ilości różnych materiałów w gospodarstwie. Działania takie jak przeładunek oraz transport to codzienność wielu polskich rolników. Jednak to tylko niewielka część prac, które trzeba wykonywać, aby zapewnić funkcjonowanie tak złożonego organizmu, jakim jest gospodarstwo rolne. Dlatego pracę rolnika mogą ułatwić uniwersalne maszyny, charakteryzujące się wszechstronnością, dzięki którym możliwe będzie skrócenie czasu pracy oraz podniesienie efektywności wykonywanych działań. Do takich maszyn należy ładowarka kołowa, wyposażona w szereg przydatnych funkcji, ułatwiających i przyspieszających wykonywanie wielu zadań. Jej odpowiednie wykorzystanie pozwoli na sprawne zrealizowanie zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych prac.

– W związku ze swoją uniwersalnością ładowarki kołowe od kilku lat przeżywają swój renesans. Producenci dysponują szerokim asortymentem, oferując maszyny o różnej ładowności, poczynając od małych ładowarek kompaktowych, aż po maszyny o dużych rozmiarach i możliwościach. Oczywiście ładowarka powinna być dopasowana do potrzeb gospodarstwa. Taka inwestycja powinna uwzględniać różne czynniki, takie jak ciężar wywracający, a także masa własna maszyny. Decydujące przy wyborze ładowarki powinny być również inne parametry, m.in. wysokość podnoszenia, moc silnika oraz rodzaj kinematyki ramienia. Ta funkcjonalność obejmuje rozwiązania typu Z, równoległe lub rolnicze. Wskazówką, która może ułatwić wybór maszyny może być także rodzaj napędu – przybliża Emil Kaźmierczak z CLAAS Polska.

Ładowarka kołowa to urządzenie wszechstronne, które może ułatwić wiele zróżnicowanych prac w gospodarstwie. Poznajmy najważniejsze z nich. 

Szybciej i łatwiej: praca na pryzmie

Pryzmy służą do składowania różnego rodzaju materiałów rolniczych, obejmujących m.in. płody rolne przeznaczone na pasze, czy obornik. Dzięki wykorzystaniu w ramieniu ładowarki kinematyki rolniczej lub prostopadłej, zarówno z góry, jak i z dołu możliwe jest zwiększenie siły pobierania. Zoptymalizowana kinematyka ułatwia także prowadzenie wideł do palet w całym zakresie podnoszenia, eliminując konieczność ręcznej regulacji. W pracach na pryzmie idealnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie funkcji DYNAMIC POWER. Pozwala ona na automatyczne dopasowanie siły pchania do innych parametrów, takich jak prędkość jazdy, pozycja ramienia, czy kąt przechylenia maszyny. System aktywuje się samoczynnie, z jednej strony wspierając prace maszyny na pryzmie, z drugiej chroniąc napęd podczas prac na płaskim podłożu.

Szybciej i łatwiej: praca na pryzmie 

Załadunek wozu paszowego lub biogazowni

Wozy paszowe są szczególnie ważną inwestycją w gospodarstwach, których kluczową gałęzią działalności jest produkcja zwierzęca. Sprawne załadowanie wozu paszowego, służącego do szybkiego i dokładnego rozdrabniania paszy, wymaga specjalnych rozwiązań – przy załadunku za pomocą ładowarki ważne jest wykorzystanie technologii opartej o bezstopniowy napęd oraz odpowiedni rozkład masy. Dzięki temu, ładowarka będzie pracować efektywnie przy bardzo niskim zużyciu paliwa – podkreśla ekspert CLAAS.

 Załadunek wozu paszowego lub biogazowni

Praca z drewnem: załadunek zrębków drewnianych oraz zwożenie i układanie bel

W projektowaniu ładowarek kołowych wzięto pod uwagę zadania, w których wykonaniu wykorzystuje się maszyny wyposażone w łyżki wysokiego wysypu o odpowiedniej pojemności. Takie rozwiązania pozwalają na szybki i łatwy załadunek ziarna do przyczepy lub rękawa. Inną, ważną dla wielu gospodarstw w kraju pracą, jest zwożenie oraz układanie bel. Czynność tą ułatwiają takie opcje jak tłumienie drgań, pozwalające na osiąganie wyższych prędkości podczas przejazdu, lub wykorzystanie czułego joysticka, zwiększające precyzję układania bel.

 Praca z drewnem: załadunek zrębków drewnianych oraz zwożenie i układanie bel

Wymagające wyzwania: praca w magazynach

Przestrzenie o ograniczonej szerokości oraz konieczność sprawnego manewrowania maszyną: to wymogi, które powinna spełniać dobra ładowarka. Wykorzystane w maszynach marki CLAAS samoblokujące się mechanizmy różnicowe, umożliwiają uzyskanie dużych sił pchania nawet podczas pracy na skręconej maszynie.

 

Dostosowana do warunków: zamiatanie lub karmienie zwierząt

Praca ze zwierzętami gospodarskimi jest wymagająca. Konieczne jest wykorzystanie takich maszyn, które pracują ze stała prędkością. Wykorzystanie tempomatu usprawnia to zadanie – osoba obsługująca maszyną, nie musi skupiać uwagi na konieczności wciskania pedałów, aby dostosować prędkość maszyny do aktualnych potrzeb, co umożliwia lepszą koncentrację na głównym celu: nakarmieniu zwierząt lub uporządkowaniu terenu.

 Dostosowana do warunków: zamiatanie lub karmienie zwierząt

Zadanie specjalne: załadunek obornika

Czas oraz jakość wykonywanej pracy uzależnione są od odpowiedniej pracy maszyny. Sprawny załadunek obornika uwarunkowany jest przez stabilność ładowarki. Wahliwy przegub łamany to doskonałe rozwiązanie, zarówno do pracy z obornikiem, jak również do wykonywania różnych prac w ciasnych przejazdach. Dodatkowo maszyna idealnie sprawdza się w zadaniach realizowanych w niskich budynkach – przy maksymalnej wysokości poniżej 2,5 m (niezależne od ogumienia) doskonale poradzi sobie nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Warte uwagi są także inne parametry, takie jak: dobra widoczność, szczelna kabina czy samoblokujące się mechanizmy różnicowe na obu osiach, zapewniające dużą siłę pchania.

 Zadanie specjalne: załadunek obornika

Narzędzie dla wymagających: mulczowanie i załadunek drewna

Zapoznaliśmy się już z szeregiem podstawowych prac, w których ładowarka kołowa przyjdzie z pomocą każdemu gospodarzowi. Sprawdzi się ona także w innych, bardziej wymagających zadaniach, takich jak mulczowanie czy ładowanie drewna. Należy nadmienić, że wszechstronność tej maszyny to niejedyny jej atut: producenci przykładają także szczególna uwagę do takich  rozwiązań, które zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo pracy na najwyższym poziomie.

Warto pamiętać, że z uwagi na fakt włączenia ładowarki kołowej w poczet maszyn rolniczych, na jej zakup możliwe jest otrzymanie dopłaty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przywołane możliwość wykorzystania tej maszyny pokazują jej wszechstronność oraz uniwersalność, co czyni z niej idealną inwestycję, które uczyni pracę w gospodarstwie łatwiejszą i bardziej efektywną.

Claas Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 18:47