
Jak samodzielnie zbudować ładowarkę? Jak udowodnił rolnik z Wielkopolski, nie jest to niemożliwe!
Okazało się, że taniej jest zbudować samodzielnie nową ładowarkę niż ryzykować kupno maszyny używanej o nieudokumentowanej historii.
– Bliscy w mojej rodzinie zajmują się hodowlą bydła i produkcją mleka. Jest to gospodarstwo wielopokoleniowe z bardzo długą historią. Z tego powodu przeważająca część zabudowań, charakteryzuje się wąskimi wjazdami oraz przejazdami, np. pomiędzy stołami paszowymi oraz kanałami gnojowymi. Hodowla krów wymaga dużych nakładów pracy. Jest to związane z tym, że krowy utrzymywane są na ściółce. Wymagane jest więc regularne usuwanie obornika. Ręczna praca jest trudna i męcząca.
Poszukiwaliśmy więc rozwiązania, które ułatwiłoby i usprawniło ten proces. Początkowo zastanawialiśmy się nad zakupem ładowarki używanej. Okazało się jednak, że na rynku nie ma maszyn, które byłyby solidne, sprawne techniczne i gwarantowałyby niezawodną pracę. Uznałem, że należy poszukać innego rozwiązania. Zakup nowej ładowarki był poza zasięgiem, jednak zbudowanie własnej okazało się być zadaniem realnym do przeprowadzenia – mówi Przemysław Głowacz z Miejskiej Górki w powiecie rawickim.
Konstruktorów własnych urządzeń, maszyn oraz ładowarek nie brakuje. Zwykle do ich budowy wykorzystywane są elementy gotowe, pozyskiwane z innych egzemplarzy i rodzajów maszyn często przeznaczonych do złomowania. Efekt warsztatowy powoduje, że konstrukcja taka jest funkcjonalna i użyteczna.
– Nam zależało na tym, aby ładowarka była nie tylko sprawna, wydajna i funkcjonalna, ale także cieszyła oko. Chodziło o to, aby jej parametry techniczne były zadowalające a estetyka powodowała radość w codziennym użytkowaniu – twierdzi Przemysław Głowacz.
Konstrukcja ładowarki przegubowej: od projektu do realizacji
Ładowarka przegubowa została zbudowana w oparciu o profesjonalny projekt i rysunek techniczny. Został opracowany w specjalistycznym programie komputerowym. Jest dostępny i otwarty bezpłatnie pod warunkiem, że służy do opracowywania rozwiązań, które potem nie są wykorzystywane komercyjnie. Program jest bardzo użyteczny i funkcjonalny. Pozwala na wykonywanie symulacji, które potem obrazują ewentualne błędy.