Atak hakerski na firmę Lemken
Atak hakerów na Lemkena objął nie tylko niemieckie zakłady, ale wszystkie lokalizacje tej firmy na całym świecie. Firma od razu zareagowała. Wyłączono wszystkie systemy informatyczne i wezwano specjalistów z zewnątrz. Efektem ataku było wstrzymanie produkcji.
– Ciężko pracujemy, aby przy wsparciu specjalistów oraz współpracy z Krajową Policją Śledczą Niemiec przeanalizować skutki ataku oraz stworzyć nową infrastrukturę informatyczną – komentuje Anthony van der Ley, dyrektor generalny grupy Lemken. – Nasze wewnętrzne procesy działają obecnie w trybie awaryjnym. Natychmiast o takiej sytuacji zostali poinformowani wszyscy nasi partnerzy biznesowi. Uwrażliwiliśmy także pracowników, aby z ostrożnością traktowali fałszywe zapytania lub prośby o płatność po ataku. Według wstępnych ale szczegółowych analiz, dane naszych klientów nie zostały naruszone, dzięki bardzo dobrze funkcjonującym systemom bezpieczeństwa. Mowa o zainstalowanych w firmie rozbudowanych mechanizmach cyberobrony. Lemken zapowiada, że przy pomocy własnego, doświadczonego zespołu IT i sprowadzonych specjalistów z zewnątrz, systemy będą mogły zostać ponownie uruchomione w najbliższym czasie.
– Oczywiście w ciągu najbliższych kilku dni w dalszym ciągu będziemy napotykać ogromne przeszkody w funkcjonowaniu firmy i codziennych obowiązkach. Mamy zatem nadzieję, że nasi klienci, partnerzy biznesowi i dostawcy, zrozumieją te niedogodności – mówi Anthony van der Ley.
Lemken wznowił produkcję po 4 tygodniach
Jak poinformował niemiecki portal topagrar.com, ponowna produkcja maszyn w głównej fabryce w Alpen była możliwa dopiero po około 4 tygodniach, choć odbywała się w trybie awaryjnym. Dyrektor generalny Grupy Lemken przyznał, że 100% wydajność zostanie uzyskana za kolejne 4 tygodnie.
Ataki hakerskie na firmy z branży rolniczej
To już nie pierwsza tego typu sytuacja w branży maszyn rolniczych związana z atakiem hakerów. W 2022 roku celem stał się koncern AGCO (Fendt, Massey Ferguson, Valtra), co doprowadziło do zakłócenia w sprzedaży traktorów. Natomiast pod koniec zeszłego roku w podobny sposób zaatakowane zostały systemy informatyczne firmy Grimme, produkującej m.in. maszyny do zbioru ziemniaków, buraków czy warzyw.
Hakerzy zaatakowali firmę Wielton
17 maja br. systemy produkcyjne, sprzedażowe oraz finansowe spółki Wielton zostały zaatakowane przez hakerów. Na razie nie podano skali skutków tego ataku. Wiadomo jedynie, że bieżące funkcjonowanie Wieltona jest teraz bardzo utrudnione. W komunikacie prasowym poinformowano również o tym, że po ataku natychmiast uruchomione zostały procedury zmierzające do wyeliminowania zagrożenia i przywrócenia normalnego działania. O zdarzeniu poinformowane zostały organy ścigania i odpowiednie służby państwowe.
Przemysław Staniszewski