Kiedy premiera nowego systemu od Krone i Lemken?
Premiera nowego systemu od Krone i Lemken odbędzie się podczas Targów Agritechnica 2023 w Hanowerze. To właśnie tam przedstawiciele marki opowiedzą o tym, w jaki sposób opracowany przez nich system przekłada się na połączenia trzech czynników takich jak:
- wysokiej wydajności powierzchniowej,
- jakości paszy,
- ochrony zwierząt.
Planowanie pasa ruchu podczas pracy kosiarki BiG M z kondycjonerem
Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań od Lemken jest możliwość planowania pasa ruchu w kosiarce BiG M z kondycjonerem i autonomicznej kosiarce VTE. System ten uwzględnia naturalne kierunki ucieczki dzikiej zwierzyny, co z pewnością wpłynie na poprawę jakości pracy i zmniejszy liczbę wypadków z ich udziałem. Wszystko to jest możliwe dzięki w odpowiedni sposób wykalkulowanej strategii jazdy, która umożliwia zwierzętom ucieczkę przed zbliżającą się maszyną w kierunku np. lasu, gdzie znajduje się ich naturalne środowisko. Program jest na tyle inteligentny, że rozważa możliwości ucieczki zwierzyny w różnych kierunkach i wybiera wariant najbardziej oszczędny czasowo, w taki sposób, by jak najszybciej ponownie zagospodarować pole pod koszenie. Kiedy tylko zostaną ustalone kierunki ewakuacji zwierzyny, system ponownie ustala pasy koszenia.
Jak system sprawdza się w pracy autonomicznej kosiarki VTE?
Jak informuje niemiecki portal Top Agrar, w przypadku autonomicznej kosiarki VTE możliwe jest utworzenie nieskończonego pasa ruchu przy użycia komputera, z którego dane są przesyłane bezprzewodowo do urządzenia. Istnieje również możliwość samodzielnego zaplanowania pasa ruchu bezpośrednio w maszynie przy użyciu kosiarki BiG M.
Poprawa komfortu jazdy operatora podczas koszenia
Zadaniem rolnika jest włączenie systemu, a następnie to spulchniacz koszący, który jest wyposażony w system kierowania GPS Guidance, rozpoczyna automatyczny monitoring terenu, pozwalający na skręcanie kosiarki BiG M również na uwrociach, czyli pasach wyznaczonych po obu stronach pola służących do zawracania podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Ta opcja odciąża rolnika, który może skupić się na monitorowaniu procesu pracy i pola.
W jaki sposób są planowane ścieżki do obróbki pola?
Jak informuje producent, ustalenie przebiegu uwrocia podczas pracy przy użyciu kosiarki BiG M, jest zależne od konkretnego zabiegu agrotechnicznego, który będzie wykonywany na danym fragmencie pola i przebiega od zewnętrznych granic do wewnątrz. W przypadku pracy przy użyciu autonomicznej kosiarki VTE uprawa rozpoczyna się od środka pola, a na końcu obejmuje zewnętrzne pasy ruchu.
Co rolnik zyskuje dzięki automatycznej obróbce pola?
Dzięki w pełni zautomatyzowanej obróbce pola, rolnik chroni przyrodę i poprawia wydajność koszenia bez względu na to, czy pracuje z kosiarką BiG M z kondycjonerem, czy autonomiczną kosiarką VTE, w której wykorzystuje optymalne planowanie pasa ruchu. Ograniczane jest również zanieczyszczanie paszy, a gleba nie jest bez potrzeby ugniatana. Zauważalna jest także poprawa wydajności obszarowej i mniejsze zapotrzebowanie na paliwo.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: TAP.com