StoryEditorWiadomości rolnicze

„Modernizacja gospodarstw” tylko dla maszyn, które poprawiają ochronę środowiska

13.10.2014., 14:10h
Trzeciego listopada mija termin aktualizacji danych zawartych we wnioskach o przyznanie pomocy złożonych w 2011 r., 2012 r. lub w 2013 r. w ramach działania 121 "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nowe przepisy, według, których ARiMR będzie rozdzielać „modernizację” powodują, że bardzo został zawężony segment maszyn, które rolnicy dzięki pomocy będą mogli kupować.

Obowiązek dokonania aktualizacji danych zawartych we wnioskach o przyznanie pomocy dotyczy Wnioskodawców, którzy złożyli wnioski w 2011 r., 2012 r. lub w 2013 r. Ministerstwo Rolnictwa zmieniło niektóre zasady przyznawania pomocy. Przede wszystkim nie ma podziału środków na województwa.

Aktualizacja wniosków swoim zakresem obejmować będzie w szczególności kryteria, które będą mieć znaczenie dla liczby uzyskanych punktów, przy czym należy mieć na uwadze, że oprócz dotychczasowych kryteriów związanych z wielkością ekonomiczną gospodarstwa, wpływem realizowanej operacji na wzrost wartości dodanej brutto w gospodarstwie oraz wspólnym ubieganiem się o przyznanie pomocy, które nie ulegają zmianie, zostały wprowadzone dodatkowe kryteria, które będą preferowały projekty: przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego, zawierające inwestycje związane z utrzymaniem lub zwiększeniem trwałych użytków zielonych, realizowane w gospodarstwach, w których głównym kierunkiem produkcji jest produkcja trzody chlewnej.

Poprawa środowiska

Dla rolników, którzy chcą kupić dzięki „modernizacji” nowe maszyny szczególnie ważnie jest kryterium „poprawy stanu środowiska naturalnego”. Agencja opracowała szczegółowy katalog operacji, dzięki którym rolnik może poprawić warunki ochrony przyrody. Ostatnia tura modernizacji będzie finansowała zakup urządzeń GPS pozwalających mapować pola, komputerów pokładowych, które sterują precyzyjną dawką nawozów mineralnych, środków ochrony roślin (do rozsiewaczy nawozów, opryskiwaczy środków ochrony roślin), czujniki zieleni pozwalające regulować dawkę azotu, ręczne urządzenia do oznaczania zaopatrzenia roślin w azot.

Na modernizacji skorzystają także producenci opryskiwaczy, które są wyposażone w elektroniczne urządzenia sterujące.  Za maszyny pomagające chronić środowisko uznano także rozsiewacze nawozów z możliwością dokładnej kontroli wysiewanej dawki i wspomagane GPS.

Agencja określiła także katalog maszyn uprawowych, jakie będzie można kupować dzięki modernizacji. Promowane są między innymi agregaty do uprawy gleby z częściowym wymieszaniem słomy (mulczujące) oraz przygotowujące mulcz z roślin uprawianych, jako śródplony i międzyplony, zestawy do uprawy i siewu bezpośredniego (bezorkowa uprawa gleby), w tym zestawy z nawożeniem pasowym, szarpacze do słomy (wykorzystanie słomy, jako nawozu) np. koszt zakupu szarpacza słomy do kombajnu, siewniki do poplonów i agregaty uprawowo - siewne z siewnikiem do poplonów.

Przechowywanie paliwa

Ostatnia tura „modernizacji” może się przyczynić także do warunków przechowywania paliwa w gospodarstwach. Dzięki temu chronione ma być nie tylko środowisko, lecz także i maszyny rolnicze. W przypadku problemów z silnikami wielu sprzedawców diagnozę usterek rozpoczyna od sprawdzenia jak olej jest przechowywany. Jeśli w starych i zardzewiałych beczkach wina za niesprawne jednostki napędowe zrzucana jest na niewłaściwą, jakość paliwa.

W katalogu operacji, których realizacja w gospodarstwie ma na celu poprawę warunków ochrony środowiska naturalnego punkt „E” wymienia maszyny i urządzenia ograniczające skażenia w ośrodku gospodarczym w tym:

Zbiorniki na paliwo i oleje z dystrybutorem i posadowieniem przeciwwyciekowym, zaprawiarki nasion metodą mokrą, stanowiska do mycia i płukania sprzętu w tym stanowiska typu biobed, piece na biomasę na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej, urządzenia do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej, oczyszczalnie ścieków na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej, urządzenia do zadawania pasz na mokro oraz wozy paszowe, budowę silosów kiszonkowych ze zbiornikami na odcieki oraz schładzalnik do mleka z odzyskiem ciepła.

Aktualizacje wniosków

Agencja chce także wspierać zakup urządzeń do przechowywania i stosowania nawozów naturalnych oraz wymianę eternitowych pokryć oraz termoizolację budynków służących do produkcji rolnej.

Wnioski aktualizacyjne mogą składać osoby, które spełniają następujące dwa warunki. Po pierwsze ubiegały się o wsparcie na "Modernizację gospodarstw rolnych" w czasie naborów prowadzonych przez ARiMR w 2011, 2012 i 2013 roku i wówczas nie dostały pomocy z powodu braku środków, to znaczy znajdują się na "białej" części ostatnio opublikowanych na stronie Agencji list wojewódzkich określających kolejność przysługiwania dofinansowania w poszczególnych naborach. Po drugie natomiast, nie otrzymały z ARiMR do 4 września 2014 roku informacji o odmowie przyznania im pomocy finansowej z tego działania. Nie złożenie wniosku aktualizacyjnego w tym terminie oznacza, że taka osoba zostanie wykluczona z przyznania pomocy z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Żadnych aktualizacji wniosków o przyznanie pomocy z tego działania nie muszą dokonywać osoby, które mieszczą się w limitach dostępnych środków, czyli znajdują w "zielonej" części ostatnich list określających kolejność przyznawania pomocy w wymienionych wyżej naborach.

Możliwość przyznanie pomocy finansowej większej liczbie wnioskodawców ubiegających się o wsparcie z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" wynika z przesunięcia dodatkowych 200 mln euro, na które zgodę wyraziła Komisja Europejska.

T.Ś.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 04:32