Sytuacja na rynku maszyn rolniczych jest trudna. Sprzedaż od dłuższego czasu nie przekracza poziomu z lat poprzednich. Producenci ratują się całą masą promocji cenowych. Dodatkowo wprowadzają preferencyjne warunki zakupu, związane chociażby z finansowaniem fabrycznym. W jakimś stopniu przynosi to efekty – co potwierdza Radosław Łęczycki, kierownik sprzedaży w firmie Primator z Czyżewa, będącej dilerem marki New Holland na Podlasiu.
Korzystne finansowanie New Hollanda pozwala tej marce utrzymywać się na pozycji lidera. W sierpniu ciągniki tego producenta sprzedawały się najlepiej. Zakupiono 111 sztuk – o 41 procent więcej niż w lipcu. Najpopularniejszym modelem New Hollanda został TD 5.85, który został zarejestrowany w liczbie 12 sztuk. Finansowanie fabryczne oferuje również John Deere. Amerykański producent podkreśla, że jego finansowanie zaczyna się od momentu odbioru maszyny, a nie – jak to ma miejsce u innych producentów – od momentu zamówienia sprzętu. Zakup ciągnika może być przy tym rozłożony na raty miesięczne, kwartalne lub półroczne. W sierpniu zarejestrowano 92 traktory John Deere. To wynik o 26 procent niższy niż w lipcu i o 12 procent gorszy niż przed rokiem. Niespodziewanie trzecie miejsce w zestawieniu miesięcznym z liczbą 56 rejestracji zajęła marka Case IH. Jest to wynik lepszy o 5 maszyn od notowania lipcowego i wyższy od analogicznego okresu roku ubiegłego o 2 sztuki. Kolejne miejsce w zestawieniu zajęły dwie marki – Zetor i Kubota – których ciągniki zostały zarejestrowane w liczbie po 43 sztuki. Wciąż jedyną marką z pierwszej dziesiątki zestawienia, która notuje dodatnie wyniki w porównaniu do ubiegłego roku, pozostaje Ursus. Lubelski producent może pochwalić się również najpopularniejszym nowym modelem ciągnika rejestrowanym w Polsce. Z liczbą 18 rejestracji pozostaje nim model C-380.
Mazowsze było jedynym regionem w Polsce, w którym w sierpniu br. zarejestrowano więcej niż 100 nowych ciągników rolniczych. Licznik zatrzymał się na 103 sztukach, co oznacza miesięczny 11-procentowy wzrost liczby rejestracji. Na drugim stopniu podium uplasowała się Wielkopolska, jednak wynik z tego regionu daleko odbiegał od pierwszej lokaty. Nabywcy z woj. wielkopolskiego kupili w sierpniu 64 nowe ciągniki rolnicze, co w perspektywie miesięcznej oznacza spadek sprzedaży w tym województwie o 35 procent. Trzecie miejsce w sierpniowym zestawieniu zajęły wspólnie dwa województwa: kujawsko-pomorskie oraz lubelskie, w których zarejestrowano po 52 nowe traktory.
Przemysław STANISZEWSKI
(na podstawie danych udostępnianych przez agencję Martin&Jacob)