Nowa seria ładowarek teleskopowych TH od New Holland – z nową nazwą i kolorami
New Holland Agriculture poszerza gamę swoich ładowarek teleskopowych o wysięgu od 6 do 9 metrów.
Po pierwsze, producent maszyn rolniczych zdecydował się na wprowadzenie nowego nazewnictwa. Nazwa będzie składać się z liter TH oraz numeru wskazującego na najważniejsze parametry techniczne danej maszyny. TH, to skrót od angielskiego „Telescopic Handler”, czyli właśnie ładowarka teleskopowa. Dzięki temu dość łatwo każdy rolnik będzie mógł szybko zorientować się z jaką maszyną ma do czynienia.
Nowa seria ładowarek teleskopowych New Holland będzie mieć też inną kolorystek niż ładowarki serii LM, które New Holland lakierował niebieskim kolorem, identycznym jak wszystkie swoje ciągniki rolnicze. Ładowarki New Holland serii TH będą w kolorze żółtym, charakterystycznym dla maszyn żniwnych marki New Holland. Z kolei dolną część maszyny ma być pomalowana na szaro w ciemnych odcieniach. Według przedstawicieli New Hollanda ma to być symbolizować solidność i siłę ładowarek TH.
– Poszerzona o większą ilość modeli i wersji, seria ładowarek teleskopowych TH została stworzona z myślą o potrzebach różnego rodzaju gospodarstw rolniczych i obejmuje modele od podstawowego oznaczonego literą S aż po wersję Elite, która jest idealną maszyną dla wielkoobszarowych hodowców bydła, firm świadczących usługi rolnicze oraz producentów biomasy – mówi Sean Lennon, dyrektor działu ciągników w New Holland Agriculture.
- Nowe ładowarki teleskopowe New Holland serii TH będą malowane na żółto, podobnie jak maszyny żniwne tej firmy (Fot. New Holland)
14 różnych wersji ładowarek teleskopowych dla każdego gospodarstwa rolnego
Nowe ładowarki teleskopowe New Holland serii TH będą obejmowały gamę aż 6 modeli w 14 różnych wersjach. Według producenta maszyn rolniczych, ma to pozwolić właścicielom niemal każdego gospodarstwa rolnego wybór takiej ładowarki, która będzie w największym stopniu dopasowana do potrzeb tego konkretnego gospodarstwa.
Wersja podstawowa ładowarek TH (model TH6.32 i TH7.32) będą oznaczone literą S. Będą one wyposażone w silniki o mocy 98 kW (133 KM), co zdaniem producenta pozwala osiągać tym maszynom bardzo dobrą wydajność, a jednocześnie pozwala to na ograniczenie kosztów.
Modele z wysięgnikami o zasięgu 6, 7 oraz 9 metrów będą oferowane także w wersji Classic. Według przedstawicieli New Holland, ta wersja idealnie sprawni się w małych i średnich gospodarstwach hodujących bydło, gdzie będą one mogły być wykorzystane do prac, które przeważnie rolnicy wykonują przy pomocy ciągnika z ładowaczem czołowym.
- W ładowarkach teleskopowych serii TH New Holland zmodyfikował także wnętrze, wprowadzając m.in. nowe wzornictwo fotela dla operatora maszyny rolniczej (Fot. New Holland)
– Ładowarki TH są wyposażone w blokadę mechanizmu różnicowego na osi tylnej, zwiększającą trakcję w trudnych warunkach, pompę hydrauliczną o zmiennej objętości skokowej i dwukierunkowy wentylator chłodzący – wyliczają pracownicy New Holland.
Z kolei wersja Plus ładowarek serii TH powinna sprawdzić się w gospodarstwach mieszanych i większych gospodarstwach utrzymujących bydło. W ładowarkach wersji Plus New Holland postawił na jeszcze większy komfort pracy operatora. Dlatego zastosowano tu m.in. amortyzowany fotel, wysuwaną kolumnę kierownicy oraz system HVAC, czyli ogrzewanie i klimatyzowanie kabiny.
Ładowarki mogą być dodatkowo wyposażone w hydrauliczne szybkozłącza pozwalające na szybkie i wygodne podłączanie narzędzi oraz reflektory z tyłu kabiny, co pozwala na bezpieczną pracę w nocy czy w ciemnych pomieszczeniach.
New Holland opracował jeszcze wersję Elite, która ma być odpowiednią maszyna dla wielkoobszarowych gospodarstw hodowlanych, firm świadczących usługi oraz producentów biomasy. W porównaniu do pozostałych wersji, została ona wyposażona w mocniejszy silnik, który ma aż 145 KM (107 kW). Ma ona także wiele zaawansowanych funkcji ułatwiających pracę, w tym chociażby zawór spustowy ciśnienia w układzie hydraulicznym, podgrzewany amortyzowany fotel z wybudowanym elementami obsługowymi oraz reflektory z tyłu kabiny i na wysięgniku, pozwalające pracować wydajnie również po zmierzchu.
- Ładowarki w wersji Elit są polecane m.in. dla wielkoobszarowych gospodarstw hodowlanych (Fot. New Holland)
Nowa przekładania napędowa dla płynniejszej pracy w gospodarstwie rolnym
W porównaniu do serii LM, w ładowarkach teleskopowych serii TH New Holland zastosował nową przekładnią napędową z elektronicznym układem modulacji, co powinno pozwolić na płynną zmianę biegów, a nawet kierunku jazdy.
W wersji S oraz Classic została zastosowana przekładnia 4x3, która ma ułatwiać jazdę na trzecim biegu po pochyłościach oraz wykonywanie prac np. przy kiszonce na drugim biegu.
Z kolei w wersji Plus i Elite została zamontowana przekładnia 6x3, która posiada dwa tryby zmiany kierunku jazdy, co powinno ułatwiać pracę i zwiększać wydajność.
Natomiast wersja Elite jest dodatkowo wyposażona w tryb automatyki zmiany biegów i kierunku jazdy, co jeszcze bardziej wpływa na wygodę i wydajność przy pracach wykonywanych w gospodarstwie, także pomiędzy zabudowaniami.
Paweł Mikos
Fot., film: New Holland