StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowe prasy z Płocka

14.09.2016., 14:09h
Polska fabryka koncernu CNH Industrial w Płocku ma do zaoferowania nie tylko kombajny zbożowe. Znajduje się tam również linia montażowa pras zwijających, na której niebawem pojawią się nowe maszyny RB 545 z logo Case IH.

Prasy stałokomorowe RB 545 zwijają bele o wymiarach 1,22x1,25 m. Wśród licznych nowości warto wymienić podbieracz o szerokości 2,2 m, który sprawdził się już w prasach zmiennokomorowych. Pięć listew z palcami i stalowe zęby o średnicy 5,5 mm ponoszą pokos bez strat, a montowana seryjnie rolka dociskowa wywiera na niego równomierny nacisk ułatwiając jego przepływ. Do standardowego wyposażenia będzie należał rotor współpracujący z zespołem tnącym posiadającym 20 noży. Umożliwia on osiągnięcie teoretycznej długości cięcia rzędu 52 mm. Dzięki pasywnej, znajdującej się za rotorem, zawiasowej płycie podłogowej, którą można obsługiwać również z kabiny – a która równolegle z rotorem pozwala odsłonić otwór o szerokości 80 cm – w łatwy sposób rozwiązano problem ewentualnych zatorów. Kolejną nowością są rolki prasujące, które posiadają obecnie ponad dziesięć – zamiast dotychczasowych czterech – wybrzuszeń, co zapewnia lepszy chwyt i efektywniejsze obracanie bel podczas prasowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku zbioru słomy czy siana. Dodatkowo istniejące dotychczas wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi rolkami zostały w dużym stopniu zamknięte, co skutecznie ma zapobiegać błędom podczas owijania bel.


W prasach RB 545
zastosowano system owijania siatką typu „kaczy dziób”. Siatka o szerokości 1,3 metra obejmuje krawędzie bel, zapobiegając w ten sposób stratom materiału. Ten nowy system pracuje z prędkością wyższą o około 20 procent. Rolki siatki można z łatwością wsuwać z boku. Oprócz aktualnie używanej rolki dostępne jest również miejsce na dwie rolki zapasowe. Co ważne, w celu skutecznej ochrony plonu bele mogą być również owijane folią o szerokości od 1,28 do 1,4 metra. Podobnie jak w przypadku owijania siatką, w celu zapobieganiu stratom materiału, w ten sposób owijane są również krawędzie bel. Wydajność układu napędowego osiągana jest dzięki nowym łańcuchom napędowym rotora i komory prasującej. Wytrzymałe sprężyny wraz z dwoma siłownikami hydraulicznymi dbają o to, by podbieracz kopiował teren, równocześnie chroniąc glebę. Do wysprzęglania rotora oprócz trzech przewodów hydraulicznych wymagany jest dodatkowy zawór jednodrożny. Dzięki tak zwanej opcji „Rotor Declutch” w przypadku prawie pełnej komory prasującej dostępna jest pełna moc napędu i możliwe jest szybkie ukończenie formowania beli.

Od 2017 roku firma
Case IH będzie oferowała również nowe prasoowijarki RB 545 Silage Pack a także 544 Silage Pack HD, która formuje bele 1,22 x 1,35 m.  W tej drugiej maszynie zmodyfikowano podbieracz, który skutecznie zapobiega zakleszczeniu zbieranego plonu. Podobnie rzecz ma się ze zwiększonymi przepustami pomiędzy palcami podbieracza. Case IH zapewnia, że wyraźny wzrost efektywności będzie wynikać z przyspieszonego przenoszenia bel z komory prasującej na stół, na którym następuje ich owijanie. Proces ten trwa zaledwie 4 sekundy – co pozwala teoretycznie uzyskać wzrost wydajności sięgający 5 procent. Nowy czujnik na stole przenoszącym zapewnia ponadto lepsze rozpoznawanie owiniętych bel i zapobiega ewentualnym uszkodzeniom folii. W nowych maszynach zastosowano technologię Isobus. Opcjonalnie istnieje możliwość zamontowania monitora AFS 700 i kamery montowanej z tyłu. Nowe opcje oprogramowania, umożliwiające wyświetlanie przebiegu pracy rejestrując 25 ostatnio wykonanych zadań, jak również różnorodne możliwości ustawień i diagnostyki.

Opracował Tomasz ŚLĘZAK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 06:37