StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowości Kverneland na AGRO SHOW 2014

04.08.2014., 14:08h
Kverneland ogłosił swoje premiery maszynowe, które zostaną zaprezentowane rolnikom podczas zbliżającej się wystawy Agro – Show w Bednarach. Producent zamierza pokazać zaawansowane technologicznie i elektroniczne rozwiązania związane z precyzyjnym rolnictwem i systemem ISOBUS. Oczywiście nie zabraknie nowości związanych z uprawą gleby i siewem.

Brona talerzowa zawieszana Qualidisc Farmer

Nowy model kompaktowej brony talerzowej zawieszanej Kverneland Qualidisc Farmer jest dostępny w szerokościach roboczych od 3.0 do 4.0 m (rama sztywna) oraz od 4.0 do 6.0 m (rama składana hydraulicznie). Ta maszyna została specjalnie zaprojektowana dla rolników, którzy chcą używać kompaktowej brony talerzowej do płytkiej pracy na głębokość od 2 do 8 cm. Dlatego Qualidisc Farmer z całkowicie nową konstrukcją ramy jest lekki, ma mniejsze zapotrzebowanie na udźwig, a tym samym jest bardziej ekonomiczną maszyną dla rolników, w porównaniu do modelu Qualidisc. Nowe ramię talerza zostało zaprojektowane specjalnie dla talerza o wymiarach 520x5 mm wykonanego w technologii „heat-treated”. Górna część ramienia jest zakończona specjalnym uchwytem dla uniknięcia ruchów poprzecznych podczas pracy. Stały kąt zapewnia bardzo dobrą penetrację oraz optymalną jakość cięcia na całej szerokości roboczej w każdych warunkach glebowych. Każde ramię talerza jest wyposażone w wysokiej jakości podwójne łożysko kulkowe o dużej średnicy, dzięki czemu jest w stanie przenosić bardzo duże obciążenia. Wszystkie łożyska są bezobsługowe (brak punktów smarowniczych), perfekcyjnie uszczelnione i zabezpieczone przed ewentualnym dostawaniem się kurzu czy brudu, co gwarantuje długą żywotność. Piasta talerza jest mocowana do ramienia za pomocą śruby i specjalnych podkładek, które uniemożliwiają jej odkręcenie nawet przy wysokich prędkościach roboczych. Dodatkowo śruba piasty chroniona jest przez umieszczenie jej wewnątrz ramienia talerza. W zależności od rodzaju gleby, stosowanego systemu uprawy, wymaganego zagęszczenia gleby, czy udźwigu ciągnika, Kverneland oferuje szeroką gamę wałów uprawowych dla brony talerzowej Qualidisc Farmer m.in. nowy wał nazwany „Actiflex” o stosunkowo małej wadze przeznaczony do pracy w każdych warunkach glebowych dla intensywnego ugniatania i kruszenia gleby. Istnieje także możliwość wyposażenia tej maszyny w siewnik do poplonów Kverneland a-drill.

Agregat uprawowo-siewny u-drill

Nowy agregat uprawowo-siewny firmy Kverneland u-drill jest wszechstronną maszyną ciąganą do pracy zarówno w technologii konwencjonalnej „po orce”, jak i uproszczonej „w mulcz”. Model ten jest dostępny w szerokości roboczej 6.0 m, a dzięki kilku strefom roboczym uprawa gleby, wyrównanie, zagęszczenie, siew i docisk odbywa się w jednym przejeździe. W projektowaniu konstrukcji zwrócono w szczególności uwagę na możliwość pracy z wysokimi prędkościami (10-18 km/h) zapewniając jednocześnie perfekcyjne umieszczenie nasion w ziemi. Dzięki unikalnej i modułowej koncepcji ramy centralnej, agregat uprawowo-siewny u-drill spełnia wiele różnych potrzeb i wymagań rolnika. Maszyna jest wyposażona w zbiornik o dużej pojemności 4350 l i dwa łatwo dostępne aparaty wysiewające z napędem elektrycznym. U-drill jest wyjątkowo prosty w obsłudze i już w wyposażeniu standardowym jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS. Zastosowanie nowego oprogramowania odciąża operatora i na bieżąco monitoruje wszystkie ważne parametry pracy maszyny. Agregat uprawowo-siewny u-drill jest również przygotowany do korzystania z systemu GEOcontrol dla automatycznej kontroli dawki wysiewu i zamykania połowy szerokości siewnika. Dla zapewnienia w pełni automatycznego zarządzania maszyną na uwrociach wymagana jest tylko jedna para gniazd hydraulicznych w ciągniku.

Maszyna jest wyposażona w przedni wał oponowy z kołami o dużej średnicy 800 mm, który może być szybko podniesiony całkowicie do góry. Kolejną strefę roboczą tworzą dwa rzędy karbowanych talerzy o profilu stożkowym i średnicy 460 mm z łożyskami bezobsługowymi. Głębokość pracy sekcji talerzowej jest regulowana elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Tylny wał oponowy stanowi trzecią strefę roboczą. Zestaw szerokich kół o dużej średnicy 900 mm typu „off-set” równomiernie zagęszcza i ugniata glebę przed redlicami wysiewającymi oraz znacząco zmniejsza siłę potrzebną do uciągu. Udrill posiada także nowe redlice wysiewające CD zbudowane z dwóch talerzy metalowych o bardzo wąskim i płaskim profilu, co gwarantuje równomierne i precyzyjne umieszczenie nasion w glebie nawet przy wysokich prędkościach roboczych. Centralna regulacja głębokości siewu odbywa się elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Max. docisk redlic wysiewających wynosi 100 kg i jest regulowany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Każda redlica wysiewająca jest wyposażona w rolkę dociskową 380x65 mm dla precyzyjnej kontroli głębokości siewu i optymalnego docisku nasion do dna bruzdy, aby stworzyć lepsze warunki do podsiąkania oraz szybszych i równiejszych wschodów roślin. Ostatnią strefę roboczą stanowi zagarniacz: zgrzebło typu „S” lub brona palcowa w zależności od warunków glebowych i wymagań rolnika.

Kultistrip do uprawy pasowej typu strip-till

Kultistrip jest odpowiedzią firmy Kverneland na innowacyjny system uprawy i siewu pasowego strip-till takich roślin, jak kukurydza, burak cukrowy, słonecznik czy rzepak. Główne cele stosowania takiej technologii to zapewnienie większej wydajności, zmniejszenie kosztów produkcji i zapobieganie erozji gleby. Ze względu na szczególną budowę sekcji roboczych i odpowiednie rozmieszczenie aż pięciu narzędzi, maszyna zapewnia perfekcyjne przygotowanie gleby pod siew z pasowym spulchnieniem gleby wolnym od resztek pożniwnych w jednym przejeździe. Kultistrip jest szczególnie przyjazny w obsłudze dla operatora. Wszystkie regulacje oraz ustawienia mogą być przeprowadzane bez użycia narzędzi z minimalną wymaganą konserwacją. Ponadto połączenie maszyny Kultistrip z np. przednim zbiornikiem do nawożenia Kverneland Accord DF-1 powoduje, że wszelkiego rodzaju nawozy mogą być umieszczane bezpośrednio pod korzeń rośliny. Kultistrip wyposażony jest w mocną ramę o profilu 180x180x10 mm. Dostępny jest w szerokości roboczej 3.0 m z możliwością uzyskania rozstawu sekcji roboczych od 45 do 90 cm. Szczególną cechą jest oddzielna regulacja zęba spulchniającego i tuby aplikującej nawóz. Oznacza to, że można zmieniać głębokość roboczą zęba (max. 30 cm) utrzymując umieszczenie nawozu na tym samym poziomie lub alternatywnie zmienić głębokość aplikacji nawozu (max. 20 cm) pozostawiając bez zmian głębokość roboczą zęba. Ponadto każda sekcja robocza jest zamocowana na uchwycie równoległobocznym i zabezpieczona sprężyną dla optymalnego kopiowania nierówności terenu.

Pneumatyczny siewnik punktowy Optima V

Nowy pneumatyczny siewnik punktowy Kverneland Accord Optima V z hydrauliczną zmianą rozstawu sekcji wysiewających jest idealnym rozwiązaniem dla rolników, jak również usługodawców, którzy potrzebują wszechstronnego  siewnika dla siewu wielu rodzajów nasion np. kukurydza, burak cukrowy, rzepak, fasola, słonecznik itp. Maszyna zbudowana jest na ramie teleskopowej o całkowicie nowej konstrukcji, która pozwala operatorowi na szybką zmianę rozstawu sekcji wysiewających w zakresie od 45 do 80 cm skokowo co 5 cm. Nowa konstrukcja ramy główne o profilu kwadratowym 180x180 mm w połączeniu z talerzową sekcją wysiewającą z napędem elektrycznym HD e-drive II o sprawdzonej niezawodności, gwarantuje nam jeszcze większą wytrzymałość i elastyczność. Siewnik Optima V jest wyposażony w nową głowicę wykonaną z rur o profilu okrągłym, co zapewnia mocniejszą konstrukcję z mniejszą wagą. Ponadto zbiornik na nawóz jest zamontowany bezpośrednio na górną część głowicy. Całkowicie zmieniona konstrukcja zbiornika o dużej pojemności 1050 l, została specjalnie zaprojektowana dla umieszczenia środka ciężkości jak najbliżej ciągnika, aby zapotrzebowanie na udźwig było jak najmniejsze. Ponadto transport nawozu jest wspomagany powietrzem dla wszystkich rzędów. Kolejną nową cechą wprowadzoną do tego siewnika jest centralny system do wytwarzania podciśnienia powietrza. Zapewnia on nie tylko bardziej przejrzystą konstrukcję maszyny, ale co ważniejsze poprawia przepływ powietrza i utrzymuje stałe podciśnienie, zwiększając tym samym dokładność w rozmieszczaniu nasion. Maszyna jest w pełni kompatybilna z systemem ISOBUS, a wszystkie funkcje hydrauliczne obsługiwane są za pomocą komputera.

Rozsiewacz nawozów Kverneland Exacta TL GEOspread®

Aktualnie rozsiewanie nawozów odbywa się ze stałymi szerokościami roboczymi i opiera się przede wszystkim na ścieżkach przejazdowych. Jednakże pola nie zawsze są prostokątne a szerokość robocza ulega zmianie. Na przykład w przypadku rozsiewania na polu o nieregularnym kształcie bez możliwości zmiany szerokości roboczej prowadzi to do podwójnego pokrycia. Możliwość zmiany szerokości roboczej podczas pracy zminimalizuje wyżej wymienione „niepożądane” podwójne pokrycie i jednocześnie pozwoli zaoszczędzić nawóz oraz poprawić jakość plonu. Specjalnie w tym celu Kverneland wprowadził rozsiewacz wyposażony w wagę oraz GEOspread®, gdzie szerokość robocza będzie dostosowywana automatycznie z pomocą sygnału GPS. GEOcontrol®, w który może być wyposażony terminal IsoMatch Tellus dzieli szerokość roboczą na odcinki 2 metrowe. Dostosowując szerokość rozsiewu do kształtu pola jednocześnie dostosowuje dawkę nawozu do zmieniającej się szerokości roboczej. To unikalne połączenie w tym samym czasie zmienia szerokość roboczą jak również dawkę. W ten sposób unika się niepotrzebnych nakładek oraz wysiewu poza obszar pola tym samym jednocześnie zyskując znaczące oszczędności dla rolnika płynące z optymalnego gospodarowania. Dla modelu Exacta TL GEOspread dostępna jet nowa aplikacja AutosetApp, która łączy się bezpośrednio z terminalu IsoMatch Tellus z maszyną i automatycznie reguluje rozsiewacz GEOspread w zależności od ustawień wprowadzonych do aplikacji. Pierwsze kroki to wprowadzenie szerokości roboczej, dawki (kg/ha) i prędkości jazdy (km/ha) do AutosetApp. Następnym krokiem jest wpisanie rozmiaru granul (%) i gęstości nawozu, następnie wybór kształtu i rodzaju produktu, np. nawóz krystaliczny lub granulowany. Gdy wszystkie dane są wprowadzone, proponowane są odpowiednie ustawienia dla danego nawozu. Po naciśnięciu przycisku "Wyślij", szerokość robocza, dawka, początkową prędkość jazdy, wartość otwarcia otworów dozujących i punkt wysiewu zostaną przekazane do rozsiewacza GEOspread, by automatycznie ustawić rozsiewacz w oparciu o dane wprowadzone w AutosetApp. Aplikacja ta jest także standardowo zintegrowana z oprogramowaniem IsoMatch GEOcontrol, które może być stosowane w połączeniu z terminalem IsoMatch Tellus.

Czołowa kosiarka dyskowa Vicon Extra 332XF – MASZYNA ROKU 2014

Mówiąc o kosiarkach dyskowych Vicon nie można pominąć faktu, że cechą charakterystyczną wszystkich kosiarek dyskowych produkowanych pod tą marką jest unikalny trójkątny kształt dysków dzięki czemu maszyny posiadają po trzy noże na każdym z nich. Dodatkowo prędkość obrotowa dysków tnących wynosząca 3 000 obr/min sprawia, że zawsze jeden nóż tnie pozwalając na wyeliminowanie powstawania grzywek pomiędzy dyskami, uzyskanie dużej prędkości roboczej, jak również dużo mniejszego zużycia paliwa.

Warto także podkreślić, że czołowa kosiarka posiada pływające zawieszenie sprężynowe pozwalające na kopiowanie terenu nie tylko góra – dół, ale również na wychył poprzeczny +/- 17o. Standardowe parametry umożliwiają wysoką wartość odchylenia do 430 mm w górę i do 210 mm w dół. To profesjonalne zawieszenie pozwala zatem na niezależnie względem ciągnika kopiowanie nierównego terenu nawet w trudnych warunkach polowych, bez ryzyka uszkodzenia listwy tnącej.

Dzięki ciąganej konstrukcji zapewniono pełną ochronę na skutek zmniejszenia obciążenia uderzeniowego poprzez możliwość odchylenia listwy tnącej do tyłu i w górę w chwili najechania na obcy przedmiot. Wówczas wszelkie przeszkody pozostają pod listwą tnącą, a ryzyko uszkodzenia elementów maszyny jest zminimalizowane.

Na szczególną uwagę zasługuje przemyślany sposób regulacji szerokości pokosu – patent firmy Kverneland. Zmiana pomiędzy poszczególnymi wariantami jest bardzo łatwa i nie wymaga przezbrajania maszyny, które zajęłoby sporo czasu. Regulacja szerokości pozostawianego pokosu odbywa się w ciągu minuty i można to zrobić bezpośrednio na polu, bez użycia narzędzi. Konieczne jest jedynie zwolnienie klamr płyt prowadzących zielonkę, przesunięcie ich do żądanej pozycji i ponowne zablokowanie. Jeżeli zachodzi potrzeba pozostawiania zielonki na polu bez jej zawężania, wystarczy zdjąć osłony i umieścić je w górnej części kosiarki, co również zajmuje niewiele czasu.

Prasy rolujące stało i zmiennokomorowe

Wprowadzenie do oferty pras rolujących sprawia, że firma Kverneland jest teraz w stanie zaoferować pełną gamę maszyn do zbioru zielonki. Oferta obejmuje prasy stałokomorowe walcowe oraz walcowołańcuchowe, zmiennokomorowe pasowe, jak również praso-owijarki.

Kluczem do dużych wydajności pras Kverneland jest bardzo szeroki podbieracz – 2,2 m oraz kilka jego unikalnych cech. Pięć niezależnych belek, na których zamontowane są palce podbieracza oraz wysoka prędkość obrotowa gwarantują bardzo łatwe podbieranie nawet podczas prasowania bardzo krótkiego materiału. Podczas pracy w najcięższych warunkach, przede wszystkim w kiszonce, obciążenie wywierane na listwy z palcami jest zredukowane do minimum, dzięki zastosowaniu dwóch krzywek sterujących po jednej z każdej strony podbieracza (tylko w prasach Kverneland). Dodatkowo wszystkie belki podparte są w dwóch miejscach środkowej części podbieracza redukując w ten sposób naprężenia podczas podbierania ciężkich materiałów (tylko w prasach Kverneland).

Dzięki rotorowi podającemu oraz systemowi rozdrabniania wyposażonemu w 14 noży o teoretycznej długości cięcia 70 mm każda bela jest o 25% cięższa. Każdy nóż posiada sprężynowe zabezpieczenie na wypadek uderzenia w ciało obce, które pozwala na wychylenie noża celem uniknięcia jego uszkodzenia. Nowy system opuszczanej podłogi w prasach firmy Kverneland umożliwia operatorowi odblokowanie rotora prasy w szybki i wygodny sposób z kabiny ciągnika. Wystarczy po prostu opuścić hydraulicznie podłogę, następnie uruchomić obroty wałka WOM, aby przepchnąć materiał do komory prasy, po czym ponownie zamknąć podłogę i przystąpić do prasowania.

Należy wspomnieć, że firma Kverneland, jako jedyny producent maszyn rolniczych na świecie produkuje elektronikę (panele sterowania, czujniki, czy też płyty główne) samodzielnie na potrzeby własnych maszyn. Fakt ten stawia firmę na uprzywilejowanej pozycji, bowiem jest również firmą, która jako pierwsza zaproponowała pomysł budowania systemów sterowań w oparciu o ISOBUS. Podobnie jest w przypadku pras, każda z tych maszyn posiada w standardzie sterownik „Focus 2” charakteryzujący się dużym 6 calowym wyświetlaczem, na którym kontrolować można wszystkie procesy prasowania.

Jako opcja do pras zmiennokomorowych dostępny jest również terminal IsoMatch Tellus wyposażony w duży 12 calowy kolorowy wyświetlacz. Dotykowy ekran wyświetla intuicyjne obrazkowe menu zapewniające ergonomię pracy podczas wielu godzin spędzonych na polu. Dzięki podwójnemu interfejsowi do terminala można podłączyć np. kamerę, co pozwoli na kontrolę procesów prasowania na górnym ekranie oraz wyświetlanie widoku zza prasy przy pomocy dolnego ekranu. Dodatkowo pamiętać należy, że IsoMatch Tellus to najwyższej technologii sterownik, zatem pozwoli on na podłączenie go do dowolnej maszyny, również tej, która została wyprodukowana przez innego producenta.

Kverneland Group Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 21:22