StoryEditorInne maszyny

Nowy zbiornik Swimer pozwalający zmagazynować cały transport samochodowy RSM

29.07.2021., 16:07h
Korzyści wynikające ze stosowania RSM są powszechnie znane. Ten płynny nawóz ceniony jest przez rolników za to, że bez względu na warunki pogodowe jest od razu dostępny dla roślin. Okazuje się, że stosowanie RSM powoduje określone korzyści dla środowiska. Roztwór przewożony jest w cysternach a magazynowany w zbiornikach. Nie wymaga więc opakowań, które trzeba utylizować.

Problem z magazynowaniem RSM

Do niedawna problemem w stosowaniu RSM było jego magazynowanie. Rolnicy wykorzystywali zbiorniki o pojemności 1 tys. l, które zwane są mauzerami. Od kilku lat przechowywanie roztworu nie stwarza trudności. Na rynku nie brakuje firm, które w swojej ofercie mają specjalistyczne zbiorniki wyposażone w niezbędną infrastrukturę do napełniania i wlewania RSM do opryskiwaczy.

RSM stosuje od czterech lat. Nawóz ten doceniam nie tylko za to, że jest dostępny dla roślin, nawet kiedy jest sucho. Podawany jest w formie oprysku. Jeśli pole jest równe i bez słupów, to opryskiwacz gwarantuje większą precyzję dotarcia cieczy do roślin – mówi Mirosław Pietrzak z miejscowości Parlin w gminie Pruszcz Pomorski.

RSM zastąpił zupełnie nawozy azotowe podawane na wiosnę dla wszystkich upraw prowadzonych w jego gospodarstwie. Kupowane były większe ilości roztworu, co początkowo wymagało najpierw wypożyczenia a potem kupienia dziesięciu zbiorników typu mauzer.

Z nimi był problem. Zdarzało się, że ulegały rozszczelnieniu. Kłopotliwe było ich zapełnianie. Proces długo trwał i trzeba było cały czas uważać, aby nie rozlać roztworu poza otwór wlewowy. Jeden z mauzerów uległ pęknięciu. Od dłuższego czasu marzyła mi się dedykowana roztworowi instalacja do jego przechowywania. W tym roku udało mi się zarobić trochę dodatkowych pieniędzy. Zostawiłem zboże w magazynie i sprzedałem, kiedy cena była atrakcyjna. Dzięki temu mogłem zrealizować inwestycję – opowiada Mirosław Pietrzak.

Nowe zbiorniki Swimer o pojemności 22 m3 - czy warto w nie zainwestować?

Rolnik kupił zbiornik o pojemności 22 m3 wytwarzany przez firmę Swimer. Jest to nowość w ofercie toruńskiego producenta zbiorników. Jego wysokość to zaledwie 2,8 m, nie wymaga kotwienia do podłoża, napełnianie zaś odbywa się z bezpiecznej wysokości poprzez króciec zalewowy STORZ umieszczony na szczycie zbiornika. Z kolei pobór odbywa się przez zawór dolny. Zbiornik został wykonany z odpornego na działanie promieni słonecznych polietylenu, metodą formowania rotacyjnego. Jest to jeden odlew, bez łączeń i spawów. Rozwiązanie takie ma gwarantować wytrzymałość i szczelność.

Pojemność 22 m3 jest bardzo wygodna dla praktycznego użytkowania zbiornika i stosowania RSM. Pozwala na zamówienie pełnej cysterny bez konieczności całkowitego opróżnienia zbiornika. Może zostać więc końcówka roztworu i nie ma przeciwwskazań do złożenia nowego zamówienia – uważa rolnik.

Mirosław Pietrzak prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Parlin w powiecie świeckim. Produkcję roślinną stanowi uprawa zbóż, buraków, ziemniaków, rzepaku, kukurydzy na ziarno oraz grochu. Utrzymywanych jest 11 macior. Produkcja trzody chlewnej odbywa się w cyklu zamkniętym.

  •  Mirosław Pietrzak prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Parlin w powiecie świeckim. Produkcję roślinną stanowi uprawa zbóż, buraków, ziemniaków, rzepaku, kukurydzy na ziarno oraz grochu. Utrzymywanych jest 11 macior. Produkcja trzody chlewnej odbywa się w cyklu zamkniętym.


Jedna cysterna RSM o stężeniu 28% przekłada się na 19 530 l roztworu. Z kolei w przypadku koncentracji na poziomie 32% ilość roztworu w transporcie samochodowym wynosi 18 940 l. To dlatego Swimer do oferty wprowadził zbiornik mogący magazynować 22 m3 RSM. Rolnicy mają możliwość zakupienia zbiornika pozwalającego na zmagazynowanie całego samochodowego transportu.

Powinien być wprowadzony system wsparcia zakupu urządzeń do magazynowania RSM. Wiele ostatnio mówi się o redukcji emisji spalin, produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych, ale może najpierw zacząć od prostszych rozwiązań. Zwłaszcza że od 1 lipca zostają wprowadzone przepisy ograniczające stosowanie mocznika. RSM w moim gospodarstwie stosowany na wiosnę eliminuje problem pozbywania i utylizacji worków. Jeden tysiąc litrów roztworu zastępuje 1 t azotowego nawozu granulowanego. 20 m3 RSM zakupione przeze mnie powoduje, że 40 worków typu big bag nie zostanie wprowadzonych do obrotu i nie będzie negatywie oddziaływać na środowisko – uważa Mirosław Pietrzak.

Z punktu widzenia ochrony przyrody zbiornik na RSM wygeneruje jeszcze jedną korzyść. Mauzery, w których był przechowywany roztwór zostaną sprzedane. Będą służyć do zbierania deszczówki wykorzystywanej do podlewania.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 16:17