
Opryskiwacz zimą - co warto pamiętać?
Opryskiwacze zazwyczaj zimują w garażach lub innych zadaszonych budynkach gospodarskich. Na wyposażeniu znajduje się wiele delikatnych i plastikowych elementów podatnych na uszkodzenia związane z zamarzającą wodą. Dlatego też układ powinien być zalany płynem niezamarzającym.
Jego zadaniem jest wypełnienie całej instalacji a w ramach ostatniego uruchomienia jesienią należy jeszcze raz przeprowadzić całą procedurę uruchomienia poszczególnych funkcji opryskiwacza.
– Korzystamy ze wszystkich funkcji używanych podczas zwykłej pracy. Kiedy płyn niezamarzający jest w układzie, trzeba użyć mieszadła, płuczki i umyć płynem rozwadniacz. Trzeba też zalać nim belkę, tak aby pojawił się również w dyszach. W ten sposób pozbędziemy się groźnych pozostałości wody a płyn będzie pod każdą dyszą. Nie zalecamy stosowania płynu zimowego do samochodowych szyb. On jest suchy, jego właściwości mogą szkodzić plastikowym łączeniom maszyny. Dodatkowo, może uszkadzać uszczelniacze gumowe – mówi Paweł Buller, technik serwisu w Kverneland Group Polska.
Przed zalaniem płynem niezamarzającym należy odkręcić wszystkie zawory spustowe opryskiwacza, tak aby pozbyć się resztek wody. W nowoczesnych maszynach mogą one być elektryczne i ich obsługa odbywa się przez komputer sterujący. Podobną czynność trzeba przeprowadzić wiosną, tym razem po to, aby usunąć płyn z układu cieczowego maszyny.
– Nie należy płynu wylewać. Można go zebrać i odłożyć w magazynie do ponownego wykorzystania późną jesienią. Specjalistyczne serwisy oferują płyn ekologiczny obojętny dla środowiska. Również można go używać wielokrotnie – informuje Paweł Buller.
Czysta woda przed wyjazdem na pole
Przed pierwszym wjazdem na pole opryskiwacz trzeba zalać czystą wodą bez dodatków jakichkolwiek środków chemicznych. Potrzebne jest to do sprawdzenia szczelności systemu. Warto także wymienić przed kolejnym uruchomieniem olej w pompie. Producenci określają czas pracy maszyny, po którym należy tego dokonać. W przypadku dobrze wyposażonych maszyn odpowiedni komunikat będzie wyświetlał się na komputerze sterującym. W pompie opryskiwacza iXter B10 wymieniany być musi co 100 mth. Stosowany jest zwykły olej silnikowy 15W40. Jeśli maszyna nie jest wyposażona w elektroniczne układy sterujące, można przy pompie powiesić zwykłą zawieszkę podobną do tych stosowanych przez mechaników przy wymianie oleju silnikowego w samochodach.