Tym samym od 4 maja przestają obowiązywać przepisy, które zostały wdrożone w związku z pandemią COVID-19. Ma to związek z wejściem w życie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, która została opublikowana w lutym br.
Wprowadzone na czas pandemii koronawirusa przepisy, które przestają właśnie obowiązywać, dotyczyły czasowego zawieszenia obowiązkowego posiadania szkoleń z zakresu środków ochrony roślin oraz okresowego badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin.
Instytucją odpowiedzialną za kontrole w tym obszarze jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Za brak ważnych zaświadczeń w tym zakresie grożą sankcje karne i grzywna.
Jakie działania obejmują obwiązki rolników ww. zakresie?
Chodzi o posiadanie przez rolników aktualnych uprawnień do:
- nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
- dokonywania zbycia środków ochrony roślin profesjonalnemu użytkownikowi;
- dokonywania zbycia środków ochrony roślin nabywcy innemu, niż użytkownik profesjonalny, bez możliwości bieżącej konsultacji z osobą posiadającą kwalifikacje;
- wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
- świadczenia usług doradczych dotyczących metod ochrony roślin w zakresie realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin oraz stosowania środków ochrony roślin.
Ponadto, od 4 maja 2023 r. ponownie rolnicy będą zobowiązani do przeprowadzania okresowego badania potwierdzającego sprawność techniczną maszyn służących do wykonywania oprysków z użyciem środków ochrony roślin. Obowiązek ten będzie dotyczył opryskiwaczy, których ważność badań wygasła albo wygaśnie przed dniem 4 maja 2023 r. To samo tyczy się sprzętu starszego niż 5 lat, który nie był wcześniej poddawany badaniom.
Gdzie rolnik może przeprowadzić badania techniczne opryskiwaczy, a także przejść szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin?
Tego typu uprawnienia można uzyskać i uzupełnić w jednostkach do tego uprawnionych. Rejestry przedsiębiorców i podmiotów prowadzących działalność w zakresie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin znajdują się na stronie wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie PIORIN.
fot. archiwum PWR