
Nowe Cele PIGMiUR: rozwój, edukacja i wymiana branżowych informacji
Zarząd Izby postawił sobie nowe cele. Marka organizacji ma być wzmocniona. Zajmować ma się nie tylko przygotowywaniem prestiżowych maszynowych targów, ale także stać się platformą wymiany branżowych informacji oraz prowadzić szeroko zakrojone działania edukacyjne.
W PIGMiUR na początku 2025 r. dokonane zostały zmiany organizacyjne. Zarząd pod koniec ubiegłego roku ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora generalnego. Procedura rekrutacyjna trwała trzy miesiące a do Izby napłynęło 77 zgłoszeń. Rekrutacja składała się z trzech etapów, a kandydaci musieli między innymi przedstawić wizję i założenia związane z funkcjonowaniem PIGMiUR.
– Podczas rekrutacji członkowie zarządu bardzo jasno i precyzyjnie przedstawili swoje wymagania i oczekiwania. Izba słynie od 25 lat z organizacji najlepszych targów, które są realizowane na bardzo wysokim poziomie. Nie chcemy się jednak ograniczać wyłącznie do Agro Show. Dostałem zadanie uporządkowania spraw organizacyjnych i otwarcia Izby na nowe działania. Chodzi o realizację innych zadań statutowych. Mamy zamiar wprowadzić szeroką ofertę szkoleń, rozwijać nasze konkursy oraz wspierać wszelkie działania edukacyjne. Zadania te zawarte są w statucie PIGMiUR – informuje Paweł Storzyński, który wygrał konkurs a funkcję dyrektora generalnego objął od stycznia bieżącego roku.
PIGMiUR przeszkoli pracowników ARiMR. "Wiedza ułatwi pracownikom Agencji realizację wniosków składanych przez rolników"
Izba w tym roku intensyfikuje swoje działania. Zostało między innymi podpisane porozumienie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oficjalny komunikat został opublikowany pod koniec lutego. Agencja poinformowała, że branża rolnicza dynamicznie się rozwija.
Aktualne informacje dotyczące nowoczesnych rozwiązań technicznych są potrzebne także jej pracownikom. Została więc podpisana umowa dotycząca organizacji przez PIGMiUR nieodpłatnych szkoleń i konsultacji dotyczących między innymi oferty sprzętu rolniczego czy oceny rozwiązań cyfrowych wykorzystywanych w specjalistycznych urządzeniach. Przekazywana przez specjalistów wskazanych przez Izbę wiedza ma ułatwić realizację zadań w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 i Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
– Będziemy edukować i szkolić po to, aby pracownicy Agencji mieli możliwie najszerszą wiedzę dotyczącą najnowszych rozwiązań w technice rolniczej. Technologia szybko się rozwija, producenci wprowadzają nieustanne zmiany, modyfikacje i ulepszenia. Ich zadaniem jest dostarczanie nowoczesnego sprzętu, którego praca wymaga mniejszych nakładów. Jest on coraz bardziej wydajny i jeszcze bardziej bezpieczny dla środowiska. Chodzi nam o przekazanie informacji oraz wiedzy, które potem ułatwią pracownikom Agencji realizację wniosków składanych przez rolników, związanych z inwestycjami w nowe maszyny – mówi Paweł Storzyński.
Jeszcze przed oficjalnym podpisaniem umowy pierwsze szkolenie odbyło się w styczniu Było ono prowadzone w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie, niedaleko Torunia. Ta placówka oświatowa kształci uczniów między innymi na kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i dysponuje dobrze wyposażoną pracownią agrotroniki sfinansowaną dzięki pozyskaniu środków europejskich.
– Najbliższe szkolenie dla urzędników ARiMR odbędzie się na początku marca. Pierwsze organizowaliśmy w połowie stycznia i poświęcone było bieżącym kwestiom rolnictwa 4.0 i tego, co będzie obowiązywać w niedalekiej przyszłości, czyli wyzwaniom rolnictwa 5.0. Wzięło w nim udział około 50 osób, pracowników ARiMR z całej Polski. Na potrzeby szkolenia opracowaliśmy materiały zawierające specjalistyczne informacje. Po jego zakończeniu każdy z pracowników otrzymał je od nas. Są one zresztą dostępne dla każdego na naszej stronie internetowej – informuje Paweł Storzyński.
Naszym zdaniem, mają one dużą wartość nie tylko informacyjną, ale także dydaktyczną i mogą być wykorzystywane z powodzeniem podczas tworzenia opracowań naukowych. Seminarium zostało bowiem opracowane pod redakcją dr. hab. inż. Adama Ekielskiego, prof. SGGW.
PIGMiUR organizuje szkolenia dla nauczycieli i uczniów
Izba będzie także prowadzić działania podnoszące kwalifikację dla nauczycieli ze szkół rolniczych oraz tych, którzy zajmującą się automatyzacją rolnictwa. Na kwiecień zostało zaplanowane szkolenia. Zaprezentowanych zostanie kilka nowoczesnych maszyn, między innymi skaner glebowy, urządzenia do pozycjonowania maszyn oraz rozwiązania związane z samodzielnym ich się poruszaniem po polu.
Szkolenie podzielone będzie na dwa bloki. W części merytorycznej zostaną omówione aspekty rolnictwa 5.0 przez naukowców współpracujących z Izbą. W części praktycznej będą prezentowane rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję w programowaniu nowoczesnych maszyn rolniczych. Przedstawione zostaną także możliwości bezzałogowych statków powietrznych, które wykorzystywane są w skanowaniu stanu plantacji upraw rolniczych, inteligentne systemy identyfikacji zwierząt oraz symulator zespołowej pracy dwóch ciągników. Szkolenie dla nauczycieli odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie a a jego współorganizatorem oprócz Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych jest Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej z Brwinowa.
Co ważne, PIGMiUR jest członkiem międzynarodowych organizacji reprezentujących interesy producentów i dystrybutorów maszyn rolniczych takich jak CLIMMAR i CEMA, w których członkowie systematycznie wymieniają się analizą rynków międzynarodowych. Takie dane, dają szeroki ogląd sytuacji rynkowych w świecie.
Na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników z branży rolniczej. PIGMiUR chce to zmienić
Izba chciałaby intensywniej rozwijać się w segmencie dydaktycznym. Współpraca międzynarodowa umożliwiła opracowanie specjalistycznych zeszytów ćwiczeń, wyjaśniające budowę maszyn. Ćwiczenia zawierają zadania wzbogacone o rysunki, które przedstawiają nowoczesne urządzenia wykorzystywane we współczesnych gospodarstwach rolnych. Izba przygotowuje obecnie mechanizm wdrożenia wspomnianych zeszytów ćwiczeń do polskiego systemu edukacji rolniczej.
– Będziemy wymieniać informacje i chcemy dzielić się wiedzą. Członkowie Izby mają pełną świadomość tego, jak ważna jest edukacja. My chcemy pomagać kształcić przyszłych specjalistów, którzy być może znajdą potem zatrudnienie przy obsłudze maszyn i w służbach serwisowych członków Izby. Chcemy pomagać w kształceniu przyszłych kadr. Na rynku już teraz brakuje wykwalifikowanych pracowników. Uważamy, że dobrze przygotowani specjaliści nie będą mieli problemu związanego ze znalezieniem ciekawej i pasjonującej pracy przy maszynach rolniczych – deklaruje Paweł Storzyński.
Konkursy Mechanik na Medal oraz Młody Mechanik na Medal wystartowały
PIGMiUR co roku organizowała konkursy Mechanik na Medal, który przeznaczony jest dla pracowników serwisów i czynnych zawodowo mechaników maszyn rolniczych oraz konkursu Młody Mechanik na Medal, który wyłania najlepszego ucznia szkoły średniej na kierunku agrotroniki i mechanizacji rolnictwa, a także Student na Medal.
Inicjatywy te będą dalej rozwijane. PIGMiUR od lat współpracuje z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas Agro Show odbywał się nawet finał konkursu organizowanego przez nią.
– Konkurs Fundacji był przeznaczony dla mechaników pojazdów rolniczych i budowlanych. Obecnie zauważyliśmy, że finał powodował rozproszenie uwagi i informacyjnie ograniczał nasze konkursy. Po konsultacjach z naszymi partnerami naukowymi dr. inż. Mirosławem Czechlowskim i dr. hab. inż. Adamem Ekielskim podjęliśmy decyzję, że w Bednarach na Agro Show zostaną wyłącznie nasze konkursy. W tym roku będzie to Mechanik na Medal i Młody Mechanik na Medal. Konkursy te startują już w marcu. Rejestracji będzie można dokonywać on-line. Przewidziana została procedura wyboru najlepszych zawodników, którzy w finale o miano najlepszego będą rywalizować podczas wrześniowego Agro Show w Bednarach – informuje Paweł Storzyński.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych postanowiła wzmocnić współpracę z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji przygotowując konkretną umowe. Wspólnie będzie realizować finał konkursów regionalnych w osobnym terminie i innej lokalizacji, podniesie to rangę tego wydarzenia. Tegoroczna edycja finałowa zagości w Zespole Szkół w Gronowie na początku
maja.
Raporty PIGMiUR: jak Izba wspiera rozwój branży rolniczej
PIGMiUR słynie też z przygotowywania opracowań i raportów przedstawiających informacje o liczbie rejestracji nowych ciągników oraz rolniczych przyczep.
– Praca Izby ukierunkowana jest na ścisłą współpracę z jej członkami w myśl zasady: Izba jest dla członków. To właśnie członkowie wyznaczają konkretne strategie oraz informacje jakie potrzebują np. w postaci wspomnianych raportów. Zadba o to m. in. nowy pracownik Mateusz Lis, który od połowy lutego intensywnie pracuje nad zwiększonymi działaniami statutowymi jakie wyznaczył nam zarząd izby.
Planujemy, aby następne raporty były nowocześniejsze z konkretnymi kategoriami i informacjami, włącznie z nową szata graficzną. Wraz z moim przyjściem Izba pracuje w różnych segmentach, a wynika to z zadań, które otrzymałem, myślę, że przyniesie to wiele korzyści i uzmysłowi, wszystkim odwiedzjącym AGROSHOW, że targi w Bednarach organizuje toruńska Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych – informuje dyrektor generalny PIGMiUR.
Tomasz Ślęzak