Technologia niedostępna w Polsce
W ofercie znajdują się siewniki No-till, systemy do uprawy pasowej SPX, zbiorniki na płynny nawóz oraz siewniki punktowe do siewu precyzyjnego PPX.
Technologia precyzyjnego siewu prosto z USA
Precision Planting LLC to założona w środkowym Illinois w USA firma, która opracowała technologię precyzyjnego siewu. Obejmuje ona między innymi systemy monitorowania przepływu nasion w siewniku, pomiaru parametrów glebowych, zapewnienia odpowiedniego docisku, a także narzędzia monitoringu, które pozwalają na zbieranie szeregu danych ułatwiających zarządzanie produkcją polową. Brytyjska firma swoje maszyny wyposaża w technologię, która powstała w Stanach Zjednoczonych.
Czym charakteryzują się siewniki PPX Horizon?
W siewniku PPX rzędy robocze są wyposażone w rozwiązanie DeltaForce. To zautomatyzowany system kontroli docisku. Operator ma informacje o tym, jaka siła jest potrzebna w zależności od zmieniającej się charakterystyki gruntu, na którym odbywa się praca. Pomiary są wykonywane w czasie rzeczywistym. Rolnik w kabinie na bieżąco może regulować siłę docisku.
FurrowForce składa się z dwóch gwiazdkowych talerzy pracujących pod kątem. Oba nacinają brzegi szczeliny zbliżając je do siebie. Na końcu znajduje się zaś profilowane koło dociskowe. Siewnik posiada także mierniki, które odpowiadają za dokładny wysiew i zliczanie nasion. System wykorzystuje mikrofale, a nie fotokomórki. Mierzona jest wielkość wypadających ziaren, przez co nie są one mylone z ewentualnymi zanieczyszczeniami. Średnia dokładność wysiewu z pola to 99,7%. Oprogramowanie sporządza mapy wysiewu. Operator ma dostęp do planu, na którym czerwonym kolorem zaznaczane są miejsca, gdzie nasiono nie zostało umieszczone w glebie. Niebieskie punkty informują o tym, że został wykonany wysiew dwóch nasion.
-
Dariusz Kuberski pomaga swoim rodzicom w 32 ha gospodarstwie, które prowadzi produkcję roślinną zbóż, kukurydzy, rzepaku i buraków. Od wielu lat stosuje siew w technologii uprawy pasowej. Zebrane doświadczenie pozwoliło na utworzenie spółki świadczącej specjalistyczne usługi siewu pasowego. Została ona założona wraz ze wspólnikiem Przemysławem Świątkiem z Papowa Biskupiego, który na co dzień prowadzi także produkcję roślinną na areale ponad 70 ha. Firma K&S Agro jest pierwszym właścicielem w naszym kraju siewnika do siewu precyzyjnego PPX marki Horizon.
Siewnik, który poradzi sobie na każdej glebie
– Szukałem takiej maszyny, która będzie gwarantować zamykanie szczelin. Pracuję na glebach o różnych właściwościach. Od bardzo żyznych, ciężkich i mokrych, po lekkie, z małymi zasobami wilgoci. Siewnik musi być uniwersalny. Jak jest mokra gleba, to po przejeździe niektórymi siewnikami punktowymi zostaje szczelina otwarta. Nasiona leżą nieprzykryte. Zdarzały się też sytuacje, że mocne ściśnięcie powodowało, że po tym jak wyschło na wierzchniej warstwie ziemi robiła się zwarta, zamknięta struktura, przez którą nie były w stanie przebić się nasiona – mówi Dariusz Kuberski.
Firma usługowa
W 2019 r. została powołana spółka K&S Agro. Nazwa to skrót od nazwisk wspólników Dariusz Kuberski i Przemysław Świątek. Zakupiła ona agregat do uprawy i siewu pasowego Czajkowski ST 300. Jego konstrukcja pozwala na zaczepienie dodatkowego siewnika punktowego. Firma jesienią wykonuje usługi zasiewu zbóż i rzepaku. Na wiosnę zaś kukurydzy i buraków. Początkowo korzystała z siewników kilku producentów. Usługi wykonywane są na różnorodnych gruntach w gospodarstwach, które dysponują glebą ciężką i mokrą, jak i lekką, łatwą w uprawie. W praktyce okazało się, że trudno było jej znaleźć maszynę uniwersalną, która byłaby wydajna i gwarantowała siew wysokiej jakości zarówno na gruntach lekkich, jak i ciężkich. Rolnik zwrócił uwagę na technologię Precision Planting, którą wykorzystuje brytyjska marka Horizion.
W momencie składania zamówienia Horizon nie miał w naszym kraju oficjalnego importera. Od stycznia tego roku jest nim firma Agrihandler. To ona oficjalnie dostarczyła siewnik. Pracę rozpoczął on na początku kwietnia. Spółka K&S Agro zamówiła model, który wysiewa kukurydzę w oparciu o 8 rzędów. Na potrzeby siewu buraków dokładane są kolejne 4. Maszyna może prowadzić wysiew w rozstawie rzędów wynoszącej od 45 do 80 cm.
Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak