Czym jest technologia Shredlage?
Technologia cięcia kukurydzy na kiszonkę Shredlage, która oparta jest na intensywnym rozpadzie materiału roślinnego wielokrotnie zwiększającym powierzchnię otrzymywanej sieczki, wpływa jakość i przyswajalność dawki pokarmowej, co przekłada się na wzrost mleczności krów. Co więcej, zwiększa też zainteresowanie usługami wśród rolników. Jakie jest zdanie hodowców na temat technologii Shredlage? Eksperci Claas Polska zapytali o to polskich rolników.
Długa i idealnie rozdrobniona sieczka
Tomasz Cieślik z Pokaniewa jest właścicielem około 350 ha gospodarstwa i posiadaczem dużego stada, liczącego około 500 krów, w tym 170 w doju. Hodowca na własną rękę eksperymentował ze skarmianiem swoich mlecznic coraz dłuższą sieczką, dlatego też technologia Shredlage od razu go zainteresowała. – Sieczka z Jaguara zrobiła na mnie kosmiczne wrażenie – podsumował rolnik.
Hodowca przyznał, że krowy bardzo dobrze przyjęły nowy rodzaj sieczki.
Nie obyło sie też bez korzyści ekonomicznych. Rolnik, po skorzystaniu z usługi sieczkarnią Claas Jaguar z technologią Shredlage zauważył brak potrzeby dokładania kukurydzy oraz ograniczył ilość skarmianej słomy z 1 kg na sztukę do minimum 0,5 kg, przy jednoczesnym wzroście mleczności.
Wysoka jakość sieczki i usługi Claas
Wzrost popularności technologii Shredlage odbiły się także na popularności nowej technologii od Claas wśród usługodawców. Adam Bruszewski, który wraz z bratem prowadzi gospodarstwo rolne w Bruszewie specjalizujące się w hodowli bydła oraz świadczeniu usług rolniczych. Jak sam przyznaje po zakupie sieczkarni Claas Jaguar 950 z technologią Sherdlage jego liczba klientów znacznie wzrosła, a ponad 90% obecnych klientów GR z Bruszewa wybrało usługi w technologii Shredlage. Jak sam zauważył, wielu rolników szuka oszczędności i rozwiązań, które zwiększają opłacalność produkcji mleka.
– Mamy bardzo dużo zapytań, ale część z zainteresowanych czeka jeszcze na opinie innych rolników – komentuje Adam Bruszewski – Dlatego również w swoim gospodarstwie przeszliśmy całkowicie na tę technologię. Mamy więc praktyczne informacje z własnego podwórka. Klienci mogą przyjechać zobaczyć i porozmawiać o tej technologii. To również pomaga praktycznie odnieść się do korzyści wynikających ze stosowania Shredlage – podsumowuje.
Jeszcze lepsze rozwiązania w nowym Jaguarze od Claasa
Gospodarz zwrócił uwagę na inne pozytywne aspekty rozwiązań stosowanych w nowym Jaguarze - są to między innymi zgniatacz Multi Crop Cracker, który pozwala na uzyskanie o wiele lepszej jakości sieczki oraz wysoki komfort pracy operatora dzięki funkcji Auto Fil oraz Autopilot. Wysoka jakość świadczonych usług firmy Claas, takie jak obsługa posprzedażowa, serwis i dostępność części to kolejne atuty, które są niewątpliwie ważne dla wielu rolników.
Paweł Radziszewski, który wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne oraz usługi takie jak siew i zbiór kukurydzy na ziarno oraz produkcję kiszonki w technologii Skredlage, podziela zdanie hodowcy z Bruszewa.
– Sieczkarnię CLAAS JAGUAR 950 zakupiliśmy w zeszłym roku. Urzekła nas bardzo komfortową kabiną, wyposażeniem Premium Line oraz niskim zużyciem paliwa dzięki rozwiązaniu Dynamic Power – mówi Paweł Radziszewski. Dla gospodarza niezwykle istotne okazały się te rozwiązania technologiczne w nowej sieczkarni Claasa, które istotnie skracają czas przygotowania maszyny do codziennej pracy oraz komfort jej obsługi.
– Na zakup JAGUARA w dużej mierze wpłynęła duża ilość zapytań od klientów o technologię SHREDLAGE. W tym roku zebraliśmy z jej pomocą 95 proc. upraw.Wielu klientów zauważyło, że bydło pobiera pasze o wiele lepiej, a to przekłada się na jakość mleka. Z informacji zwrotnej od klientów wiemy, że na pewno nie powrócą do poprzedniej technologii cięcia – argumentuje właściciel.
Oprac. Kamila Dłużewicz na podstawie inf. prasowej Claas
fot. Claas