Jak przygotować prasę do nadchodzącego sezonu?
Podstawową zasadą, której należy się trzymać, jest pozostawienie maszyny na zimę w odpowiednim stanie oczyszczoną z resztek pożniwnych i wymagającą na wiosnę jedynie zabiegów kosmetycznych, polegających na sprawdzeniu poszczególnych elementów.
Jak wskazują eksperci firmy Claas, warto zadbać o to, by do czyszczenia prasy wykorzystywać kompresor lub dmuchawę do liści. Zachowanie maszyny w czystości jest konieczne ze względu na wilgoć, która osadza się na kurzu i zanieczyszczeniach opadających na prasę w porze zimowej.
Sprawdź stan napięcia łańcuchów napędowych w prasie i…
Eksperci uważają za konieczne sprawdzenie napięcia łańcuchów napędowych również podczas pracy codziennej.
Ponadto konieczne jest sprawdzenie stanu (i usunięcie w razie potrzeby zanieczyszczeń po wewnętrznej stronie podbieracza):
- podbieracza,
- sprężyn,
- połączeń śrubowych.
Sprawdź drożność przewodów w prasie zwijającej
Przed rozpoczęciem pracy z prasą warto również sprawdzić drożność przewodów podających w systemie układu ręcznego centralnego smarowania olej. Nie należy również pomijać sprawdzenia stanu szczotek smarujących.
Kontrola pasów napędowych w prasie to inwestycja w czas
Jak zaznaczają eksperci Claas, warto stawiać na częstą kontrolę pasów napędowych, ponieważ nawet bardzo małe nacięcie może powodować ich pęknięcie, a w konsekwencji przestój w pracy.
Którą prasę Claas wybrać?
Polecanym przez przedstawicieli handlowych modelem prasy jest Claas Variant 500 RC. Rolnicy wykonują na nich setki, a nawet tysiące balotów siana, trawy i słomy w ciągu roku.
– W 2022 roku jako operator miałem okazję testować wersje przedseryjną tej maszyny. Już wtedy zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Chcieliśmy ją sprawdzić w różnych materiałach i w każdym materiale dała radę. W ubiegłym roku naszą prasą zrobiliśmy ok. 7 tys. balotów, czyli 80% wszystkich w naszym gospodarstwie. Mimo że był to trudny rok pod względem pogody, maszyna spisywała się znakomicie. Pracowałem ze średnią prędkością 13 km/h, a dzienny rekord wynosił 600 balotów. Baloty były kształtne i zwarte. Składowane przez wiele miesięcy zachowywały swój kształt. Siatka była na nich napięta i nie pękała – mówi Kacper, operator prasy ze Stadniny Koni w Iwnie k. Poznania.
Dlaczego warto wybrać prasę Claas Variant 560 RC?
Wybór prasy Claas Variant 560C będzie strzałem w „10” dla osób ceniących sobie łatwą i intuicyjną obsługę maszyn rolniczych. Jak podkreśla Kacper z Iwna, jest ona doskonałym wyborem, ponieważ:
- jest dobrze skonstruowana,
- punkty smarowania maszyny są dobrze oznaczone, więc trudno je przeoczyć,
- na punktach smarnych jest podany interwał smarowania,
- system wiązania siatką jest dobrze widoczny, co pozwala obserwować aparat w czasie jego działania i zareagować jeszcze przed wyrzuceniem balotu,
- wskaźnik zapełnienia komory pozwala kontrolować ubijanie bel, dlatego przy niskich pokosach można przedłużać jazdę z wykorzystaniem funkcji LEWO/PRAWO, by każda bela była idealna,
- rolka dociskająca i szeroki podbieracz idealnie sprawdzają się przy dużych pokosach, po przejściu kombajnów o szerokich hederach ponad 7-9 metrów,
- zastosowanie podłogi PRO z przodu prasy pozwala na szybkie usunięcie ewentualnych zatorów – to jednak zdarza się bardzo rzadko, gdyż VARIANT ma dużą przepustowość,
- szerokie opony prasy VARIANT sprawdzają się podczas pracy na podmokłym gruncie, co udowodniono podczas trudnych i mokrych żniw w 2023 r.
oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: Class