Badanie dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży maszyn rolniczych jest prowadzone przez PIGMiUR od 2014 roku. Wypadkową badania jest współczynnik obrazujący nastroje w branży. Kiedy wartość wynosi poniżej zera, świadczy ona o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych.
Ciągniki rolnicze sprzedają się gorzej niż w 2021 roku, a producenci i dilerzy maszyn obawiają się nadchodzących miesięcy.
Tym razem, mamy do czynienia z przewagą odpowiedzi negatywnych, co widać w wyniku indeksu. Ma on wartość ujemną, co oznacza, że wśród przedsiębiorców dominują negatywne nastroje i pesymistyczne przewidywania przyszłości.
Nastroje w branży maszyn rolniczych gorsze niż przed rokiem
– Po rocznym okresie, kiedy wynik indeksu był powyżej zera, co oznaczało przewagę nastrojów i ocen pozytywnych, w ostatnim czasie jego wartość spadła poniżej zera i to aż do wartości: -1,54. Właściwie niewiele zmieniła się ocena administracji państwowej, ale nadal niemal połowa badanych twierdzi, że obecne przepisy, prawo i podatki w zdecydowany sposób przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej – informuje PIGMiUR.
Aż dwukrotnie od jesieni zwiększył się odsetek negatywnych nastrojów w branży
Wyraźne pogorszenie nastrojów widać w przewidywaniach przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach.
- Pesymizm u sprzedawców dominuje – 63,5% badanych przewiduje, że sprzedaż pogorszy się w niewielkim lub znacznym stopniu. W październiku ubiegłego roku odsetek tego typu odpowiedzi wynosił 33,3%.
- Poprawę w branży przewiduje jedynie 29 proc. badanych. Jesienią z taką nadzieją patrzyło w przyszłość 60 proc. badanych.
- Wzrósł natomiast znacznie odsetek tych, którzy twierdzą, że poziom sprzedaży pozostanie na tym samy poziomie lub spadnie w stosunku do poprzedniego okresu
- Inwestycje planuje 65% firm, w porównaniu do 70 proc. w październiku 2021. Znacznie wzrósł odsetek rezygnacji z wcześniej planowanych inwestycji.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych