StoryEditorWiadomości rolnicze

Przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię

12.06.2014., 12:06h
Przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek – sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny. Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek – sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny. Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prace nad usługami „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autokar” są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Jest on realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Nowela autorstwa MSW przewiduje, że w ramach usługi „Historia pojazdu” dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online, nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

Dane o historii pojazdu będzie można uzyskać przez internet, zamiast – jak obecnie – składania wniosku na piśmie i czekania na jego rozpatrzenie. Do sprawdzenia danych potrzebny będzie numer nadwozia VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Będzie też można uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowanym podczas ostatniego badania technicznego.

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Dzięki drugiej usłudze – „Bezpieczny autokar” – rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane będzie można uzyskać online, bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jednak tylko informacje o pojeździe – te dotyczące właściciela lub posiadacza w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Koszt budowy i uruchomienia projektowanych
e–usług MSW szacuje na 760 tys. zł w przypadku historii pojazdu i 360 tys. zł w przypadku usługi bezpieczny autokar. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ireneusz OLESZCZYŃSKI

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 00:43