Dzień Kukurydzy w Wialnowie-Oborach
Ponad 70 odmian kukurydzy, wykład dotyczący oceny kiszonki, a przede wszystkim pokaz ultranowoczesnych maszyn, w tym sieczkarni polowych czy autonomicznego robota – to tylko część atrakcji zaplanowanych na Dzień Kukurydzy, który nasza redakcja zorganizuje wspólnie z dwumiesięcznikiem Profi. Impreza odbędzie się 4 września br. na jednym z pól należących do Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory, który jest jedną z jednostek organizacyjnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Przygotowania pod to wydarzenie już się rozpoczęły. 10 maja wysiane zostały wszystkie odmiany kukurydzy na poletkach doświadczalnych, które zajęły łącznie prawie 5 hektarów. Zadanie nie było łatwe, bo po wysianiu każdej kolejnej odmiany sekcje siewnika trzeba było dokładnie opróżniać z nasion. W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym przygotowano się do tego zadania wykonując nawet specjalne rynny zsypowe. Każda odmiana została wysiana na szerokości 4 metrów. Wynikało to wprost z wykorzystywanego do siewu ośmiorzędowego siewnika Monosem, którego sekcje były rozstawione co pół metra. Długość poletek wynosiła 150 metrów. Siewnik nie pracował solo, ale był sprzęgnięty z agregatem do strip-tillu marki Duro France, który spulchniał rzędy na głębokość około 25 centymetrów, wprowadzając jednocześnie doglebowo nawóz fosforan amonu, który był przechowywany w czołowym zbiorniku. W gospodarstwie dominuje uprawa hybrydowa łącząca płytką uprawę powierzchniową i uprawę pasową.
Co przemawia za zastosowaniem technologii strip-till?
Z takim pytaniem zwróciliśmy się do ekipy z RZD w trakcie siewu kukurydzy.
– Ta technologia sprawdza się w okresach suszy. Uprawiane są w niej tylko wąskie pasy, w których wysiewane są nasiona. Reszta pola nie jest "ruszana", co w połączeniu z pozostawieniem resztek roślinnych na powierzchni roli zmniejsza parowanie wody. W efekcie w glebie utrzymuje się swego rodzaju bufor wilgoci, dzięki któremu rośliny są w stanie poradzić sobie, gdy przez dłuższy czas nie ma opadów deszczu – informują pracownicy gospodarstwa.
Siewnik wraz z agregatem był zawieszony na New Hollandzie T7.270 AutoCommand. Jest to traktor 250-konny wyposażony w przekładnię bezstopniową. Po polu był on prowadzony automatycznie, dzięki wykorzystaniu nawigacji satelitarnej GPS.
Na jakim polu zostały założone poletka kukurydzy?
Jest to pole z glebą klasy III. W zeszłym roku rosły na nim ziemniaki. Po ich zbiorze pole zostało uprawione gruberem "na głęboko". Wiosną wysiane zostało na nim wapno. Na pole został wywieziony także obornik, gnojówka oraz nawozy mineralne. W tym roku uprawa tej działki została ograniczona do przejazdów gruberem i broną talerzową.
Przemysław Staniszewski