StoryEditorWiadomości rolnicze

Roboty same usuną chwasty z pola. Jak działają?

21.01.2022., 13:01h
Automatyzacja rolnictwa to proces, który wciąż postępuje. Pozwala rolnikowi zaoszczędzić wiele czasu. Jednym z rozwiązań są roboty rolnicze - dwa modele takich maszyn oferuje Naio Technologies. Są to roboty, które samodzielnie odchwaszczają nawet duże pola. Czego możemy się po nich spodziewać?

Francuska firma wprowadziła na rynek roboty rolnicze

Firma Naio Technologies pochodzi z Francji i specjalizuje się w robotach rolniczych. Ich maszyny mają za zadanie wspierać rolników, głównie w walce z chwastami, a przy tym nie wpływać negatywnie na środowisko naturalne i człowieka. Dodatkową zaletą ich stosowania jest ograniczenie konieczności stosowania chemicznych środków chwastobójczych.

Roboty usuną chwasty za rolnika

Z oferty firmy Naio Technologies w Polsce dostępne są między innymi maszyny Dino i Oz. Co o nich wiemy?

Robot Dino zadebiutował na rynku w 2017 roku. Wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają jego obsługę. Zasilany jest w 100% elektrycznie. Może autonomicznie działać nawet do 10 godzin. Wyposażony jest w GPS RTK, który umożliwia mu pracę z dokładnością do 2,5 cm, oraz w kamerę, która ułatwia prowadzenie maszyny między rzędami. Robot waży około 1200 kg, rozwija prędkość do 4 km/h, a jego średni wskaźnik pracy to 4 ha na dzień.

Odchwaszczanie pól to tylko jedna z czynności, które może wykonywać model Oz. Jest to maszyna wielofunkcyjna. W zależności od przymocowanego narzędzia może bronować, pielić, siać, sadzić, odchwaszczać i wykonywać bruzdy.

Naio Oz również wyposażony jest w GPS RTK 2,5 cm i jest w pełni zasilany elektrycznie. Może działać autonomicznie do 8 godzin. Jego średni wskaźnik pracy to 1000 m2 na godzinę. Rozwija prędkość do 1,8 km/h, waży 150 kg, ma 130 cm długości, 47 cm szerokości i 83 cm wysokości. Wyposażony jest w napęd na 4 koła i uciąg do 300 kg.

Roboty odchwaszczające - w jakim gospodarstwie się sprawdzą?

Maszyny Naio, w tym roboty Dino i Oz, przeznaczone są głównie dla rolników, którzy zajmują się uprawą warzyw. Roboty sprawdzą się w gospodarstwach o dużej powierzchni, np. na polach sałaty, marchwi czy cebuli.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Naio

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 14:29