Czy rolnicy będą mogli wykorzystywać drony do oprysków?Envato Elements By fentonroma
StoryEditorPrecyzyjne rolnictwo

Czy rolnicy będą mogli wykorzystywać drony do oprysków?

01.06.2023., 08:31h
Te niewielkie statki powietrzne mają już możliwości do wykonywania precyzyjnych zabiegów ochrony roślin. Niestety, unijne i krajowe prawo na to nie pozwala, a przeszkodą jest też to, że drony jak statki powietrzne podlegają nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Czy to się zmieni?

Poza Europą drony są wykorzystywane do stosowania środków ochrony roślin

Brakuje też badań naukowych pracy dronów-opryskiwaczy w zakresie znoszenia cieczy roboczej, prędkości pracy, wydatku cieczy roboczej itd. Jednak poza Europą drony chronią uprawy, badania można implementować a młodzi polscy rolnicy widzą sens i potrzebę wykorzystania dronów do zabiegów ochrony roślin.

Rolnicy apelują o uregulowania wykorzystywania dronów do stosowania pestycydów

Marcin Gryn, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się w imieniu Związku i rolników do Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, z prośbą o uregulowanie kwestii wykorzystywania dronów do stosowania środków ochrony roślin. W oficjalnym piśmie do ministra jest wiele argumentów. To przede wszystkim rozwój rolnictwa precyzyjnego i rosnące zainteresowanie rolników nowymi technologiami. Drony rolnicze można wykorzystać jako maszyny do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów w odpowiedniej dawce dokładnie w miejscach, gdzie jest to wymagane (z dokładnością do kilku centymetrów).

Jakie argumenty przemawiają za wykorzystywaniem dronów do oprysków?

Poniżej prezentujemy argumenty jaki przytoczył Marcin Gryn w liście do ministra:

Drony rolnicze pojawiły się na polskim rynku i oferują rozwiązania, których poszukują rolnicy:

  • Możliwość oprysków z powietrza w wysokich uprawach, takich jak kukurydza, konopie siewne, słoneczniki, gdzie wjazd specjalistycznym sprzętem jest bardzo drogi i nie zawsze jest efektywny.
  • W przypadku braku możliwości wjazdu ciężkim sprzętem na tereny podmokłe, po deszczach, po zimie, gdy pojawiają się choroby i konieczne jest szybkie podjęcie środków profilaktycznych.
  • Możliwość ochrony upraw na terenach pofałdowanych i górzystych.
  • Możliwość wykonania zabiegów punktowych lub tylko na wybranym terenie z całego pola. Dron rolniczy dolatuje do wcześniej zaznaczonego terenu i dopiero nad wyznaczonym terenem rozpoczyna pracę z powietrza i tylko w obrębie zaznaczonego kawałka pola.
  • Możliwość zwiększenia plonów w rzepaku i zbożach poprzez eliminację ścieżek technologicznych oraz zapobieganie niszczeniu plonów na polach.

Jakich rozwiązań oczekują rolnicy w kwestii stosowania dronów w rolnictwie?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i rolnicy są szczególnie zainteresowani kwestią dopuszczenia dronów rolniczych do oprysków z wykorzystaniem środków chemicznych; wprowadzenia maksymalnie uproszczonych procedur odbywania lotów, z uwzględnieniem realnych potrzeb rolników i faktu, że praca odbywa się w oknach pogodowych, które są trudne do przewidzenia; regulacji stanu technicznego dronów rolniczych do zastosowania środków ochrony roślin. PZPRZ prosi ministra o szczegółowe informacje i przyspieszenie prac umożliwiających używanie dronów rolniczych w Polsce.

Czy ministerstwo rolnictwa zajmie się kwestią dronów w rolnictwie?

Z pewnością resort rolnictwa zajmie się tą kwestią. Otóż 1 czerwca wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski ma wziąć udział w wydarzeniu, podczas którego będzie prezentowany dron do celów rolniczych. Przy tej okazji ma zostać rozpoczęty proces zmiany prawa, który umożliwi wykonywania bezzałogowych nalotów opryskowych i nawożenia. 

Jeśli prace przebiegną szybko, to Polska będzie jednym z pierwszy krajów w Europie, który wdroży nowoczesną technologia oprysku z dronów na szeroką skalę w zalegalizowany sposób. 

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 01:18