Konferencja firm wchodzących w skład grupy Chemirol odbyła się w Rulewie niedaleko GrudziądzaTomasz Ślęzak
StoryEditorMaszyny rolnicze

Unia oferuje rolnikom 270 maszyn. Dostarcza je do 60 krajów

27.03.2025., 15:00h

W 2023 r. Unia weszła w skład Grupy Chemirol. Zmiana właściciela zaowocowała poważnymi inwestycjami w czterech fabrykach, gdzie produkowane są polskie maszyny rolnicze. Poszerzana jest oferta urządzeń oraz rozwijane są segmenty rolnictwa precyzyjnego.

Unia liderem w produkcji maszyn rolniczych w Polsce

Fabryki w Grudziądzu, Brzegu, Słupsku i Kątach Wrocławskich produkują w ciągu roku ponad 25 tys. szt. maszyn. Firma zatrudnia 1100 pracowników a łączna powierzchnia, gdzie wytwarzane są maszyny to 42,5 ha.

Unia, choć jest najmłodszym członkiem Grupy Chemirol nie znalazła się w strukturach przypadkowo. To naturalne rozszerzenie i uzupełnienie naszej oferty. Nasi partnerzy dostarczają kompleksowe usługi w zakresie analizy gleby A.T, wspierając wdrażanie wyników badań przy wykorzystaniu technologii rolnictwa 4.0. Zajmują się również produkcją i dystrybucją środków ochrony roślin - PUH Chemirol. Te rozwiązania znajdują zastosowanie w praktyce dzięki nowoczesnym maszynom rolniczym, a Unia dostarcza sprzęt najwyższej jakości, odpowiadający na potrzeby współczesnego rolnictwa. Połączenie zaawansowanej technologii, specjalistycznej wiedzy i innowacyjnych rozwiązań w ramach jednej Grupy Chemirol daje nam znaczną przewagę konkurencyjną. Dzięki temu możemy oferować rolnikom szeroki wachlarz usług i produktów, które wspierają ich w codziennej pracy – mówi Michał Lange Prezes Zarządu spółki Unia.

image
Michał Lange
FOTO: Tomasz Ślęzak

Nowoczesne technologie w fabrykach Unii: inwestycje na 75 mln zł

Firma w swojej ofercie ma niemal kompletną technologię maszyn do uprawy gleby, nawożenia, ochrony i transportu. Jest także poprzez swój zakład w Kątach Wrocławskich – Unia Grains producentem silosów, urządzeń do magazynowania oraz suszarni zboża. Zmiana właściciela oznaczała nowe inwestycje. W ubiegłym roku wartość przeprowadzonych inwestycji sięgnęła 75 mln zł.

W Grudziądzu, gdzie powstają nowe pługi, agregaty oraz brony, zbudowana została nowa malarnia. Na wyposażeniu fabryki znalazły się także roboty spawalnicze z manipulatorami, lasery 3D oraz nowoczesna technologia do obróbki CNC (obróbka ubytkowa polegająca na skrawaniu, czyli dokładnym ścinaniu, części obrabianego materiału).

Nasza nowa malarnia to największa inwestycja, która pozwoli nam osiągnąć jeszcze wyższą jakość malowania naszych maszyn. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, a jego zaawansowana technologia gwarantuje precyzję, powtarzalność i doskonałe efekty. Dynamiczne zmiany na rynku skłaniają nas do ciągłej analizy potrzeb i doskonalenia procesów, aby zapewnić jeszcze lepszą jakość, efektywność i optymalne wyniki ekonomiczne – twierdzi Michał Lange.

image
Konferencja firm wchodzących w skład grupy Chemirol odbyła się w Rulewie niedaleko Grudziądza
FOTO: Tomasz Ślęzak

Środki na inwestycje pochodzą z pożyczek oraz z dokapitalizowania firmy przez nowego właściciela. Inwestycje są realizowane także ze względu na udział w rządowym programie KPO, który związany jest z restrukturyzacją przedsiębiorstw.

Jesteśmy na liście potencjalnych beneficjentów i z tego tytułu zgłosiliśmy inwestycję na poziomie 60 mln zł – informuje Michał Lange.

Połączenie tradycji i nowoczesności. Jak Unia odpowiada na wyzwania współczesnego rolnictwa?

Technologia nawożenia produkowana jest w fabryce w Brzegu, gdzie wytwarzane są rozsiewacze i rozrzutniki dla nawozów organicznych. Ten zakład przejął także produkty kiedyś sygnowane logo "Pilmet" a więc opryskiwacze i zbiorniki frontowe. W jego ofercie są również technologie do przewozu różnych materiałów, takie jak przyczepy technologiczne "Bizon" oraz platformy transportowe. Fabryka w Brzegu została doinwestowana w kwestii nowoczesnych technologii do produkcji dużych maszyn.

Należy wymienić element, który zwraca uwagę w postaci robota dwustanowiskowego. Może on przygotowywać elementy o dużych wymiarach. Przy przyczepach montujemy sporej wielkości burty. Robot jest w stanie wykonywać elementy od 6 do 9 m z jednego arkusza blachy. Wcześniej proces polegał na krojeniu i łączeniu blach 3 m. Teraz w jednym ruchu można wykonywać części sporych rozmiarów z większych połaci blachy – wymienia Michał Lange.

image
Konferencja prasowa odbyła się pod tytułem "Zakorzenieni w polskim rolnictwie". Podczas niej przedstawiciele grupy Chemirol informowali, że tworzą dla rolników kompletną ofertę od badań, doradztwa, środków po maszyny rolnicze
FOTO: Tomasz Ślęzak

Nasze inwestycje realizujemy konsekwentnie, jednak proces ten nie ma końca – stale go rozwijamy, by skutecznie wdrażać innowacyjne rozwiązania oferowane przez Chemirol. Podobnie Unia skupia się na potrzebach rolników, dążąc do dostarczania im najlepszych rozwiązań maszynowych. Aktywnie słuchamy naszych klientów, zbieramy ich opinie i sugestie, co stanowi fundament naszego rozwoju. To pierwszy krok Unii w kierunku dostosowania się do dynamicznych zmian na rynku i w branży maszyn rolniczych. Konkurujemy z zagranicznymi producentami, rozwijamy eksport i dostarczamy nasze maszyny do 60 krajów, gdzie spotykamy się z różnorodnymi uwarunkowaniami, zarówno kulturowymi, jak i technologicznymi. W naszej ofercie znajduje się aż 270 produktów, obejmujących zarówno technologie sięgające lat 70., jak i najnowocześniejsze innowacyjne rozwiązania, które wyznaczają nowe standardy w rolnictwie

Unia w Słupsku produkuje maszyny ziemniaczane. Ich produkcja przeniesiona została z Brzegu. W ofercie ma sadzarki, kopaczki, obsypniki i kombajny do warzyw. Wytwarza także maszyny zielonkowe, czyli prasy, owijarki i prasoowijarki oraz technologię siewu w postaci siewników mechanicznych i punktowych, a także zestawy uprawowo-siewne ze zbiornikami o pojemności do 4 tys. l i szerokości roboczej 6 m.

Wzrasta zainteresowanie maszynami rolniczymi. Jak Unia reaguje na zmiany na rynku?

Na terenie kraju mamy około 40 dealerów. Otrzymujemy wiele zgłoszeń od zainteresowanych dołączeniem do naszej sieci. Dokonujemy punktowych zmian w sprzedaży, wzmacniając i zagęszczając współpracę z dealerami, którzy wspólnie z Unią podążają wyznaczoną drogą. W wybranych rejonach sieć jest rozszerzana, tam gdzie widzimy potrzebę zwiększenia dostępności. Z niektórymi partnerami kończymy współpracę, jeśli uznajemy, że nie spełniają wymaganych standardów. Trwa reorganizacja – mówi Piotr Stanek, menedżer do spraw szkoleń i rozwoju produktów firmy Unia.

Sprzedaż nowych maszyn w ostatnich dwóch latach spadała. Unia pierwsze miesiące tego roku ocenia lepiej i notuje wzrost zainteresowania rolników na jej produkty. Wynika to między innymi z tego, że trwa realizacja unijnych programów wsparcia, w tym dla rolnictwa 4.0.

–- W Brzegu mamy taką sytuację, że produkcję maszyn planujemy już do września/października, bo to wynika z ilości składanych zamówień i chęci zabezpieczenia nowych. Pomagają inwestycje realizowane przy pomocy środków unijnych. Ważne jest jednak, że widzimy zmianę podejścia i świadomości rolników. Nie chcą trzymać środków finansowych na kontach. Wolą przeznaczać je na inwestycję i zakup nowych maszyn, gdyż uznają, że pieniądze które posiadają tracą swoją wartość. Uznają, że nie ma sensu dalej czekać, ponieważ posiadane środki nie pracują na siebie. Mamy dużo spotkań z rolnikami i wynika z nich, że planują zakupy – informuje Piotr Stanek.

image
Piotr Stanek
FOTO:

Obawy przed zakupem nowych maszyn wynikały z niepewnej sytuacji politycznej i wojny za naszą wschodnią granicą. Od lat Unia rozwija eksport. Zarząd firmy planuje zwiększać jego udział docelowy.

W Polsce największe zainteresowanie rolnicy wykazują wobec nowych opryskiwaczy i rozsiewaczy ciąganych RCW. Są to maszyny uniwersalne, umożliwiają wysiew materiału granulowanego, do tego są też precyzyjne. Potrafią zagwarantować zmienne dawkowanie i pracować tak samo dokładnie jak urządzenia zawieszane.

image
Heron, przedstawiciel najnowszej odsłony opryskiwaczy polowych. Dedykowany dla średnich i dużych gospodarstw
FOTO: Tomasz Ślęzak

Unia na rynku międzynarodowym. Eksport do 60 krajów w tym na rynek afrykański i turecki

Unia eksportuje maszyny do uprawy, nawożenia organicznego i prasy. Wysyła je do państw Europy i krajów afrykańskich. Wymagający stał się rynek turecki. W tym państwie produkowane jest sporo własnego sprzętu. Dawniej Unia wysyłała tam sporo pras kostkujących.

Tegorocznymi nowościami maszynowymi Unii jest ciągany opryskiwacz Heron ze zbiornikiem o pojemności 6 tys. l oraz agregat do płytkiej uprawy bezorkowej Cross II, który może pracować na głębokościach od 4 do 30 cm. Unia na połowę kwietnia zapowiedziała zorganizowanie konferencji prasowej w swojej fabryce w Brzegu.

Chcemy zaprezentować bardziej szczegółowo tematykę inwestycji i nowości maszynowych, które mają być naszą odpowiedzią na potrzeby rolników związanych z zapewnieniem im odpowiedniej jakości, wydajności oraz precyzji pracy – zapewnia prezes Lange.

image
Trzybelkowy agregat przeznaczony do głębokiej i płytkiej uprawy w systemie bezorkowym. Pierwsze wersje tego typu maszyny powstały w firmie UNIA już 20 lat temu
FOTO: Tomasz Ślęzak

Tomasz Ślęzak

Warszawa
8°C
Niewielki deszcz
wi_00
pon.
wi_00
11°C
6°C
wt.
wi_00
11°C
6°C
śr.
wi_00
15°C
5°C
czw.
wi_00
15°C
4°C
pt.
wi_00
18°C
5°C
27. marzec 2025 15:33