Rolnicy nie mogli siać kukurydzy przez zorzę polarną
W Stanach Zjednoczonych zorza polarna zakłóciła pracę rolników siejących kukurydzę. Jak wynika z danych zgromadzonych przez amerykańską agencję pogodową National Oceanic and Atmospheric Administration, w wekeend trwający od 11 do 12 maja br. na półkuli północnej doszło do jednej z najpoważniejszych burz słonecznych od roku 2003. Okazało się jednak, że trwające zjawisko ma niewidzialną właściwość, która uprzykrzyła życie rolnikom siejącym kukurydzę.
Zjonizowana atmosfera zakłócała sygnały satelitarne
Jak wynika z relacji portalu agrarheute.pl, silne burze słoneczne wywołały na nocnym niebie spektakularne widoki i przysporzyły problemów rolnikom. Bardziej zjonizowana atmosfera spowolniła sygnały satelitarne, których rezultatem było nieprawidłowe działanie śledzenia GPS w ciągnikach.
Przez burzę słoneczną rolnicy odwoływali siew
Z relacji zamieszczanych przez rolników w mediach społecznościowych wynika, że wielu z nich musiało przerwać siew kukurydzy.
W jaki sposób burze słoneczne wpływają na sygnał GPS?
Towarzystwo Maxa Plancka MPG potwierdza, że burze słoneczne wpływają na sygnał GPS, a dzieje się tak za sprawą silniejszej jonizacji powierzchni Ziemi. Zjawisko polega na tym, że słońce wyrzuca w przestrzeń kosmiczną duże masy cząstek. Dzięki temu sygnały GPS z satelitów docierają do odbiorników urządzeń GPS dłużej niż zwykle, ponieważ czas przejścia sygnału z satelity do odbiornika odgrywa rolę w obliczaniu lokalizacji, a podczas burz słonecznych mogą wystąpić nieprawidłowe obliczenia.
Firma John Deere ostrzegła rolników przed zakłóceniami
Kliku dealerów John Deere należy do firmy ze Środkowego Zachodu o nazwie Landmark Implement, która ostrzegła rolników w Kansas i Nebrasce o awariach systemów RTK w ich ciągnikach. Jak się okazuje, odbiorniki Starfire są dotknięte tym problemem w różnym stopniu, w zależności od liczby satelitów, do których mają dostęp.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: agrarheute.pl