Rostselmash głównym producentem maszyn rolniczych w Rosji
Rosyjski producent z Rostowa nad Donem w Polsce znany jest głównie z kombajnów zbożowych i sieczkarni samobieżnych. Jdnak po przejęciu w 2007 roku firmy Buhler Industries (właściciela marki Versatile), Rostselmash w ofercie ma również duże ciągniki przegubowe 2375. Maszyny z czasem ewoluowały w serię 2400 z silnikiem Cummins X12. Pojazdy zostały zaprezentowane na Targach Agritechnica 2019. Teraz firma uruchomiła produkcję linii gąsienicowych ciągników rolniczych o najwyższych mocach znamionowych w Rosji.
Gąsienicowe maszyny z linii DT o dużej przepustowości
Testowa produkcja ciągników RSM 3485 DT, RSM 3535 DT, RSM 3575 DT rozpoczęła się w październiku. Linia należy do segmentu rolniczych maszyn gąsienicowych o dużej ładowności. Wcześniej podobne maszyny były budowane w fabryce firmy w Kanadzie.
Ta linia została nazwana DT, DELTA TRACK, ponieważ wykorzystuje gąsienice w kształcie delty. Zmniejszają nacisk na podłoże i zapewniają dobrą wydajność w zastosowaniach wymagających dużej mocy. Układ napędowy gąsienic jest jednym z najbardziej zaawansowanych w branży.
Ciągniki serii DT charakteryzują się wyjątkową mocą: 492, 542, 583 KM, a RSM 3575 DT (583 KM) to najmocniejszy ciągnik rolniczy zbudowany w Rosji. Takie maszyny są zwykle wykorzystywane do pracy na dużym obszarze - od 2500 do 3000 hektarów i więcej.
Wysoka moc znamionowa oraz szereg rozwiązań technologicznych pozwalają na zastosowanie szerokiej gamy osprzętu, redukują czas oraz koszty paliwa i robocizny.
Za sześciocylindrowy silnik o pojemności 15-litrów Cummins QSX15 zamontowano przekładnię powershift CAT TA22, która daje operatorowi wybór między 16 biegami do przodu i 4 wstecznymi. Maszyna może rozwinąć prędkość 35 km/h.
Rostselmash – główny rosyjski producent maszyn gąsienicowych
Budując ciągniki, firma bardzo szybko stała się głównym producentem takich maszyn w Rosji.
– W krótkim czasie ciągniki Rostselmash zdobyły rynek w Rosji i WNP. Obecnie firma produkuje maszyny o mocy znamionowej od 270 do 583 KM w różnych konfiguracjach — od traktorów konwencjonalnych po przegubowe i gąsienicowe— mówi kierownik produktu Oleg Stetsiuk.
We wrześniu 2021 r. w Rostowie nad Donem rozpoczęła się budowa nowej fabryki traktorów, która znacząco zwiększy możliwości produkcyjne firmy. Na 14-hektarowej działce powstaną: budynek produkcyjny o łącznej powierzchni 62.000 mkw., hala próbna oraz budynki usług handlowo-inżynieryjnych. Wydajność fabryki wyniesie 5000 sztuk rocznie. Budowa ma się zakończyć pod koniec 2022 roku.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Rostselmash.com