W tym roku w całej Europie susza zbiera żniwo. Katastrofalna sytuacja panowała przede wszystkim na południu Europy, gdzie zarejestrowano temperatury, których nie notowano od 150 lat. Dlatego potężnym wyzwaniem dla rolników staje się racjonalne gospodarowanie wodą. I właśnie z takim założeniem firma Kuhn skonstruowała siewnik Aurock, który został specjalnie przygotowany do pracy w systemie minimalnej uprawy lub siewu bezpośredniego. Jego polska premiera odbędzie się we wrześniu br. na wystawie Agro-Show.
Z opatentowanym przegubem
Siew bezpośredni zaczyna zyskiwać na znaczeniu na południu Europy np. w Hiszpanii. W tej technologii gleba nie jest uprawiana między zbiorem a siewem rośliny następczej, a na powierzchni pozostają resztki roślinne, które ograniczają parowanie. I właśnie na takie warunki został przygotowany Aurock.
Gdyby na polu rosły poplony, to pierwszym jego elementem jest wał nożowy, który obejmuje całą szerokość roboczą, czyli 6 metrów. Wał składa się z półmetrowych odcinków. Na każdym zamocowano po 8 noży, które umieszczone są pod kątem w stosunku do kierunku pracy. Dzięki temu łatwej dochodzi do cięcia, rozgniatania iłamaniapoplonów.
Kolejnym elementem roboczym jest sekcja ustawionych pionowo talerzy (tarcz) „otwierających” bruzdę i działających z naciskiem do 300 kg. Producent proponuje tutaj dwa rodzaje talerzy: tłoczone o średnicy 430 mm których atutem jest efektywne cięcie resztek pożniwnych i zapobieganie wyrzucaniu gleby oraz karbowane o średnicy 460 mm przeznaczone do pracy na glebach uprzednio uprawionych z opcją ich mieszania.
- Talerze nacinające bruzdę działają z naciskiem do 300 kg
Kolejny e...