Nowy zespół rzędowy i precyzja siewu z Solus 1047 SX
Od wielu lat uwaga firmy Horsch skupia się na temacie precyzyjnego umieszczania pojedynczych nasion w glebie. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom i analizom, członkowie zespołu Horsch mogli podjąć wyzwanie skonstruowania najnowszego modelu siewnika Solus 1047 SX, który na tle wcześniejszych modeli wyróżnia się:
- specjalnie opracowanym zespołem rzędowym w dwóch wersjach 22 i 25 cm, skonstruowanym przy użyciu elementów rzędowych Maestro idealnie sprawdzającym się do wąskich szerokości,
- szerokością roboczą do siewu pojedynczych ziaren równą 10-12 m,
- centralnym, podwójnym zbiornikiem na nawóz i nasiona,
- podwójną osią do transportu drogowego,
- ramą z 47 rzędami,
- wałem oponowym do pracy na polu, mającym wpływ na ochronę gleby przy zawracaniu.
Jak działa Solus 1047 SX?
Siewnik Solus 1047 SX został wyposażony w sprawdzony system dozowania AirSpeed, dzięki któremu możliwy jest bezproblemowy wysiew roślin jednoziarnistych. Jak zaznacza producent, do siewu zbóż opracowano specjalne tarcze dozujące. Połączenie redlicy dwutarczowej z boczną regulacją ich nacisku umożliwia rolnikowi precyzyjne umieszczanie nasion w glebie, a to przekłada się na poprawę wydajności siewu prowadzonego w tempie 15 km/h przy szerokości roboczej równej ponad 10 m.
Dlaczego precyzyjne umieszczanie nasion w glebie jest ważne?
Precyzyjne umieszczenie i osadzenie nasion w glebie przekłada się na ich równomierne wschody, dzięki którym możliwe jest późniejsze, mechaniczne zwalczanie chwastów oraz regularny rozwój roślin. Głównym celem opracowania tej technologii jest jej wykorzystanie do stworzenia populacji, której wzrost będzie efektywny.
Jak działa rozstaw rzędów w Solus 1047 SX?
Praca siewnikiem Solus 1047 umożliwia siew w różnych odstępach między rzędami, dzięki czemu można wysiewać nim różne zboża, soję, rzepak, a nawet kukurydzę. Producent do siewu rzepaku zaleca rozstaw rzędów w odległości 22,5 cm. Natomiast w przypadku siewu buraków cukrowych maszynę można zaadaptować, ustawiając rozstaw na 45 cm poprzez wyłączenie hydraulicznego podnoszenia w co drugim rzędzie. W przypadku 25-centymetrowego zespołu rzędowego jego regulacja jest możliwa aż do 75 cm.
Oprac. Justyna Czupryniak