StoryEditorSilosy

Silosy do zboża płaskodenne czy lejowe? Jakie są różnice i zalety?

15.06.2019., 10:06h
Pojedyncze silosy BIN czy baterie silosów, to widok, który na stałe wtopił się w krajobraz naszego kraju. Od kilkudziesięciu lat rośnie grono zadowolonych użytkowników. Magazynowane w nich ziarno, przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, nie traci swoich parametrów, aby przechowywać tysiące ton ziarna nie potrzeba olbrzymich powierzchni. 

Jednym z miejsc, gdzie do przechowywania ziarna, wykorzystuje się silosy BIN i Konsil jest powstała w 1956 r. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Osuchów, którą zarządza Adam Deka. Przez wiele lat w tym gospodarstwie prowadzono wielokierunkową produkcję rolną, trzymano tu trzodę chlewną, bydło mleczne i mięsne, prowadzono gorzelnię, uprawiano zboża. Z biegiem lat pozostał wyłącznie roślinny kierunek produkcji. 

Piaskowe gleby

Specyfiką tej części Mazowsza, na której leży nasze gospodarstwo są gleby lekko piaskowe V i VI klasy bonitacyjnej. Ponad 80 proc. naszej ziemi jest w tych klasach, tylko niewielki areał (kilkadziesiąt arów) to klasa III b. Są one co prawda łatwe w uprawie, ale bardzo wrażliwe na brak wilgoci – mówi pan Adam.  

Grunty orne należące do RSP Osuchów oprócz słabej jakości są też bardzo zakamienione, co nie tylko negatywnie wpływa na wielkość plonów, ale też niszczy maszyny. W suchych latach, a taki był chociażby ubiegły rok, w tym gospodarstwie nie uzyskuje się rekordowych plonów. W 2018 r. uzyskano średnio po 4 t/ha żyta i owsa, nieco lepiej plonowała pszenica, choć zdaniem pana Adama, zupełnie zawiodła, da...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 11:43