StoryEditorTechnika rolnicza

Soja uprawiana z pszenicą w plonie głównym

20.06.2019., 11:06h
Czy z jednego pola w jednym roku można zebrać dwa plony główne? Étienne de Saint-Laumer, Francuz pracujący od kilku lat w firmie Horsch na stanowisku specjalisty ds. siewu, udowadnia, że dzięki technologii Crop Relay, która obecnie jest testowana w Europie, jest to jak najbardziej możliwe.
Technologia Crop Relay wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jej początki sięgają lat 70. Horsch zainteresował się nią kilka lat temu. W wielkim skrócie polega na tym, że jesienią wysiewa się pierwszą podstawową roślinę np. pszenicę ozimą w pasach, pozostawiając na polu między nimi nieobsiane rzędy. Wiosną, na to samo pole ponownie wjeżdża siewnik, który w puste miejsca wsiewa drugą roślinę, głównie soję.  

– Rozwój chwastów jest znacznie ograniczony – to jedna z głównych zalet takiego systemu. Są one zagłuszane przez obie rośliny. Po zbiorze pszenicy gleba nie jest spulchniana. Nie ma więc warunków do kiełkowania chwastów. Zaletą Crop Relay jest lepsze wykorzystanie przestrzeni pola. A przede wszystkim możliwość zbierania dwóch plonów głównych z jednego pola, co podnosi rentowność gospodarstwa. Ale aby to osiągnąć, druga z roślin musi być wysiana zanim ta pierwsza osiągnie stadium dojrzałości – podkreśla Étienne de Saint-Laumer.

Heder z rozdzielaczami

Jak podkreśla pracownik Horscha, technologia nie wymaga rewolucyjnych maszyn. Jesienią można wysiać pszenicę tradycyjnymi siewnikami, w których wyłączane są n...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 15:41