Szwedzki producent siewników – firma Väderstad – opracowała system E-Control, w którym tablet z zainstalowaną aplikacją komunikuje się bezprzewodowo poprzez Wi-Fi z maszyną, co pozwala na jej zdalne sterowanie. Tablet jest umieszczany w kabinie ciągnika na specjalnym uchwycie (tzw. E-Keeper) zawierającym w sobie ładowarkę oraz dedykowane przyciski dla łatwiejszej obsługi. Oczywiście w każdej chwili można tablet wyjąć i podejść z nim do siewnika, aby np. wykonywać kalibrację. W przypadku obsługi, to z poziomu tabletu można wyłączać poszczególne sekcje siewnika, włączyć lub wyłączyć wysiew połową szerokości, zmienić dawkę wysiewu nasion, nawozów, mikrogranulatów lub całkowicie odłączyć wysiew nawozów i mikrogranulatów, a także zmienić odstęp między nasionami w rzędzie. Na sterowaniu nie kończą się jednak możliwości tabletu, bowiem dzięki połączeniu z internetem może on przekazywać zapisane dane na zewnątrz np. do biura w gospodarstwie lub do dilera. Ponadto tablet w porównaniu do firmowego sterownika ma jeszcze jedną przewagę, bowiem pozwala bezpośrednio na polu pobrać np. instrukcję obsługi czy katalog części. W przypadku Väderstada, tablet może pełnić funkcję sterownika siewników punktowych Tempo oraz agregatów uprawowo-siewnych Rapid. Szwedzki producent podaje, że połowa rolników kupujących nowe siewniki Rapid wybiera sprzęt z systemem E-Control. Aplikacja na tablet jest darmowa i można ją pobrać za pośrednictwem App Store.
Niemiecki Claas
pracuje nad wykorzystaniem tabletu do zastosowań rolniczych już od kilku lat. W 2013 roku na targach SIMA w Paryżu zaprezentował aplikację programową, która pozwalała zobrazować system Isobus (system wymiany danych między ciągnikiem a maszyną) na tablecie. Dzięki temu, wykorzystując przenośne urządzenie, można odczytywać dane systemu, korzystając przy tym z dostępnych standardowych funkcji: poczty elektronicznej, informacji o prognozie pogody, cenach płodów rolnych, danych o gospodarstwie, klientach. Kilka dni temu poinformowano, że aplikacja pod nazwą „EASY on board App” będzie dostępna od przyszłego roku i znajdzie zastosowanie w maszynach Claasa w tym: prasoowijarkach Rollant 375, 454 i 455 Uniwrap, przyczepach zbierających Cargos 8000 i 9000, kosiarkach dyskowych Disco 1100 C/RC Business, Disco 9400 C Duo, Disco 9200 C AS i 9200 C Business oraz zgrabiarkach Liner 3600 i 4000. Jak podaje producent, z tego rozwiązania będzie można korzystać tylko wtedy kiedy ciągnik będzie wyposażony w system Isobus połączony standardowo przewodem ze współpracującą maszyną. Komunikację między maszyną a tabletem uzyskuje się za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Aby to było możliwe, do gniazda Isobus inCab w ciągniku podłączona jest karta sieci bezprzewodowej CWI (Claas Wireless Interface). Pakiet „EASY on board App” będzie zawierał moduł Wi-Fi oraz uniwersalny uchwyt do tabletu mocowany w kabinie ciągnika. Aplikację na tablet będzie można pobrać za darmo z App Store. Początkowo będzie ona dostępna do tabletów firmy Apple z systemem operacyjnym iOS 8 lub nowszym. Jak podaje niemiecki producent, w przyszłości tablet z zainstalowaną aplikacją może stać się tańszą alternatywą do terminala Isobus. Ponadto dzięki kompatybilności Isobus, rozwiązanie z tabletem może być używane również do sterowania maszynami innych producentów, które mają taki system.
Tablet może pełnić
funkcję sterownika do obsługi rozsiewaczy Bogballe. Duński producent opracował aplikacją GPS Calibrator Free, która na to pozwala. Można ją pobrać bezpłatnie z Google Play. Aby jednak system mógł działać i za pomocą tabletu możliwe stało się sterowanie funkcjami rozsiewacza, trzeba zamontować jeszcze moduł komunikacyjny Wi-Fi do bezprzewodowego przekazywania danych. Gdy dodamy do tego antenę GPS tablet stanie się narzędziem do obsługi kontroli sekcji i wysiewu na skrajach pól.
Przemysław STANISZEWSKI