StoryEditorInne maszyny

Test TPR: Zalety szerokiego adapteru w rozrzutnikach obornika

11.05.2020., 17:05h
Okazuje się, że szerokość dwubębnowego pionowego adapteru ma wpływ na to, jak daleko jest wyrzucany obornik na polu. Ponadto – jak przekonuje producent rozrzutników obornika, grupa Unia – przy szerokich adapterach nawóz przed wyrzuceniem jest rozluźniany, a to wpływa na dokładniejsze rozprowadzanie go na polu. Sprawdziliśmy czy te zapewnienia mają przełożenie w praktyce, testując wspólnie z dealerem firmą Rolmech – oddział w Węgrowie, rozrzutnik Unia Apollo 13 Premium z najszerszym dostępnym dwumetrowym adapterem.

Testy rozrzutnika Unia Apollo 13 Premium z szerokim rozrzutnikiem

Maszyna mierzyła się z rozrzucaniem przefermentowanego długosłomiastego obornika bydlęcego w gospodarstwie rolnym koło Węgrowa. Rozrzutnik pracował zarówno ze 136-konnym Zetorem Forterra 140, jak i ze 120-konnym John Deere’em 6120M. Oba traktory bez problemów poradziły sobie z maszyną, wszak potrzebuje ona – w zależności od warunków – od 80 do 120 koni. Na rozrzutnik Apollo 13 Premium można załadować do 13 ton obornika. Z załadunkiem mierzył się wspomniany już Zetor wyposażony w ładowacz czołowy Metal-Fach T229 o udźwigu około 1600 kg oraz osiemdziesiątka Ursusa w wersji eksportowej DeLuxe z ładowaczem Agromaszu o podobnym udźwigu.
Czeski traktor lepiej sobie poradził, bo i wysokość załadunkowa umieszczonego na nim ładowacza była większa – sięgała 3,75 m. W przypadku polskiego traktora była niższa o 35 cm. To robi różnicę, zważając, że górna krawędź skrzyni rozrzutnika poprowadzona jest na wysokości 2,95 m. Po załadowaniu maszyna wyjechała na łąkę. Darń była wilgotna, miejscami grząska (test odbył się na początku marca), ale zestaw bez większych prob...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 18:17