StoryEditorWiadomości rolnicze

Top 10 ciągników rolniczych w pierwszym półroczu 2017

07.08.2017., 15:08h
Po latach spadków rejestracji nowych ciągników rynek zaczyna stabilizować się – takie wnioski można wysunąć z najnowszych danych podsumowujących pierwsze półrocze. Eksperci przewidują, że tendencja spadkowa może zostać zatrzymana na dobre, bo po trwających już żniwach, rolnicy mogą ruszyć na zakupy sprzętu rolniczego.
Pierwsza połowa roku zakończyła się sprzedażą 4135 nowych ciągników. Choć jest to wartość o 45 sztuk niższa niż w 2016 roku, to jednak liczba zarejestrowanych ciągników w czerwcu 2017 roku była nie tylko wyższa o 3 procent niż przed miesiącem, ale odnotowano 4-procentowy wzrost w ujęciu rocznym tj. w porównaniu do czerwca 2016 roku. Notowana w ostatnich miesiącach tego roku tendencja niewielkich wzrostów rejestracji sugeruje, że mamy do czynienia z pewną stabilizacją, a być może i ożywieniem na rynku. Z tej sytuacji korzysta przede wszystkich trzech graczy (New Holland, Kubota, John Deere), którzy jako jedyni w pierwszym półroczu wprowadzili na rynek co najmniej pół tysiąca nowych traktorów. Również ci sami producenci dostarczyli do gospodarstw najwięcej ciągników w czerwcu br. osiągając podobne, bo oscylujące wokół 15 procent, udziały rynkowe.

Zestawieniu przewodzi New Holland, który w czerwcu sprzedał 114 ciągników. Sprzedaż ciągników tego producenta była jednak o 5 procent niższa niż przed miesiącem, ale już w ujęciu rocznym zanotowano blisko 8-procentowy wzrost rejestracji. W czerwcu różnica między liderem a zajmującą kolejne miejsce firmą John Deere wynosiła tylko jeden ciągnik. Amerykański producent zamknął czerwiec sprzedażą 113 egzemplarzy. Wynik ten był o 3 procent lepszy niż przed miesiącem. John Deere odnotował również wzrost sprzedaży w porównaniu do czerwca 2016 roku. W tym ujęciu wzrost wyniósł 5 procent. Sytuacja na podium była bardzo zacięta, o czym świadczyć może ilość rejestracji jaką odnotowała zajmująca trzecią lokatę Kubota. Japoński producent sprzedał 112 ciągników, notując przy tym 10-procentowy wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym. Kubota osiągnęła również o 11 procent większą ilość rejestracji niż w czerwcu roku ubiegłego. W półrocznym zestawieniu Kubota zajmuje wysokie drugie miejsce, dzięki sprzedaży 525 nowych ciągników rolniczych. To najwyższa lokata Kuboty w 13-letniej obecności tej marki na polskim rynku.



Nasze maszyny zyskują coraz większą popularność wśród polskich klientów, bo są ekonomiczne i mają wysoką jakość. Nie bez znaczenia jest też korzystna oferta finansowania fabrycznego – twierdzi Michał Poźniak, szef działu sprzedaży maszyn rolniczych w firmie Kubota. – Nasz sukces to składowa wielu rzeczy, w tym ciągle rosnącego udziału w segmencie maszyn do 49 KM. W segmencie ciągników sadowniczych, jesteśmy liderem przy udziale rynkowym na poziomie 31 procent. Najpopularniejszym naszym ciągnikiem jest model L5040. W pierwszym półroczu zarejestrowano 80 takich traktorów. Nie mniej popularną maszyną jest M7060 z 68 rejestracjami. W pierwszym półroczu sprzedaliśmy także 70 sztuk ciągników o mocy powyżej 130 KM. Wartym odnotowania jest również udany debiut serii M5001, następcy popularnych modeli M8560 i M9960. Ciągniki tej serii są dostępne w sprzedaży od maja br. i w tak krótkim czasie już zarejestrowano 38 egzemplarzy. Jeszcze w tym roku planujemy wprowadzenie nowej serii uniwersalnych ciągników kompaktowych. Po przejęciu firmy Great Plains, produkującej duże maszyny uprawowe, szefostwo Kuboty coraz śmielej mówi również o wprowadzeniu nowej serii ciągników, będącej uzupełnieniem oferty producenta w zakresie dużych mocy.

Najwięcej nowych ciągników w czerwcu br. zarejestrowano w województwie mazowieckim. Dokładnie 109 traktorów otrzymało w tym regionie tablice rejestracyjne. Sprzedaż na takim poziomie oznacza 8-procentowy spadek w porównaniu z majem 2017 roku, ale w stosunku do czerwca ubiegłego sprzedaż była wyższa o 24 procent. Drugim regionem pod względem największej ilości rejestracji było województwo lubelskie. W omawianym miesiącu zarejestrowano 91 ciągników rolniczych – o 49 procent więcej niż przed miesiącem. Sprzedaż na Lubelszczyźnie była wyższa również w ujęciu rocznym o 44 procent. Trzecia lokata przypadła ex aequo  województwom wielkopolskiemu i łódzkiemu. W obu zarejestrowano po 72 ciągniki. Wielkopolska zanotowała symboliczny 1-procentowy wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym. Województwo łódzkie odnotowało 16-procentowy wzrost w porównaniu z majem tego roku oraz 38-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2016 roku.

Przemysław Staniszewski
(na podstawie danych udostępnianych przez agencję Martin&Jacob)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. listopad 2024 05:38