W piątek, 16 marca 2018 roku, w czasie targów AgroTech Kielce odbyło się uroczyste wręczenie statuetki i tytułu „Maszyny Rolniczej Roku 2017”.
– Celem konkursu jest wybór maszyny rolniczej, wyróżniającej się oryginalnością konstrukcji, funkcjonalnością, bezpieczeństwem obsługi oraz jakością pracy. Kluczowymi kryteriami według których nagrodzona seria ciągników została oceniona to: nowoczesność rozwiązań konstrukcyjnych, ergonomia i BHP, funkcjonalność i parametry eksploatacyjne, jakość i estetyka wykonania – wyjaśnia w komunikacie Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Oddział Warszawa, organizator konkursu.
Maszyna rolnicza roku z importu dla CASE IH Maxxum 145
Jury konkursu zdecydowało, że w kategorii maszyny z importu, nagrodę zdobył ciągnik rolniczy Case IH Maxxum Multicontroller. Traktor zdobył tytuł „Maszyny Rolniczej Roku 2017” zdobył m.in. dzięki temu, że zastosowano w nim przekładnie ActiveDrive 8, która posiada osiem biegów Powershift w każdym z trzech zakresów. W sumie po 24 biegi do jazdy do przodu i wstecz.
Ciągnik CASE IH Maxxum 145 Multicontroller jest wyposażony w 4-cylindrowy silnik o pojemności 4500 cm3 oraz mocy 145 KM.
Maszyna rolnicza produkcji krajowej dla agregatu talerzowego GTH XL od Agro-Tom
Z kolei tytuł „Maszyny Rolniczej Roku 2017” w kategorii maszyny produkcji krajowej zdobył agregat talerzowy GTH XL produkowany przez firmę AGRO-TOM Tomasz Kaniewski z Pogorzeli.
Agregat talerzowy GTH XL jest przeznaczony do podorywek pól po zbiorach oraz do uprawy wszystkich typów gleb. Jak twierdzi producent, ciężki agregat talerzowy GTH XL został stworzony z myślą o pracy w najcięższych warunkach, które wymagają od sprzętu rolniczego najwyższej jakości rozwiązań i trwałości poszczególnych elementów.
Agregat wyposażony jest:
- w dwa rzędy talerzy o średnicy 620 mm oddalone od siebie na 102 cm
- składany hydraulicznie
- hamulce pneumatyczne
- wózek z dyszlem w standardzie
- dyszel regulowany hydraulicznie
- przednie koła kopiujące w standardzie
- piasty bezobsługowe
- kroje talerzowe z regulacja wysokości pracy
- zgrzebło wyrównujące
- hydrauliczna regulacje głębokości pracy
- wały doprawiające: 9-rurowy, 12 rurowy, 15-płaskownikowy, pierścieniowy, daszkowy, teownikowy, ceownikowy, packera, crosskill, gumowy, dyskowy.
Paweł Mikos
Fot. Targi AgroTech Kielce