Czym jest uprawa bezorkowa?Agro Sieć Maszyny
StoryEditorMateriał promocyjny

Uprawa bezorkowa – jakie wady i zalety? Jakie maszyny są potrzebne?

09.09.2024., 13:30h

Coraz częściej rolnicy decydują się na stosowanie uprawy bezorkowej. Na czym to dokładnie polega i jakie korzyści daje? Jakie niesie to ze sobą ryzyko? Jakie maszyny rolnicze trzeba mieć, aby realizować uprawę bezorkową?

Na czym polega uprawa bezorkowa?

Uprawa bezorkowa może poprawić strukturę gleby i zwiększyć plony. W nowym artykule wyjaśniamy, na czym polega, jak ją wdrożyć oraz jak taka inwestycja wpłynie na funkcjonowanie gospodarstwa.

Czym jest uprawa bezorkowa?

Uprawa bezorkowa coraz częściej zastępuje tradycyjne techniki zakładające użycie pługa. W przeciwieństwie do klasycznej orki, uprawa bezorkowa opiera się na minimalnym zakłócaniu struktury gleby. Cały proces polega na spulchnianiu i mieszaniu gleby bez jej odwracania. Dzięki temu uprawa bezorkowa umożliwia zachowanie naturalnych warstw glebowych i ochronę jej struktury. W tej metodzie zabiegi uprawowe są ograniczone do minimum, co przekłada się na maksymalizację żyzności gleby i ochronę zawartego w niej ekosystemu.

image
Czym jest uprawa bezorkowa?
FOTO: Agro Sieć Maszyny

Uprawa bezorkowa najlepiej sprawdza się w gospodarstwach stosujących płodozmian z przewagą zbóż. Jej wdrożenie szczególnie uzasadnione na terenach nizinnych i pagórkowatych. Metoda daje bardzo dobre rezultaty w przypadku gleb lekkich, mających niską zdolność zatrzymywania wody. Warto jednak pamiętać, że na glebach ciężkich technika ta może być mniej skuteczna i nie zapewnić wymaganej struktury gleby.

Uprawa bezorkowa – najważniejsze zalety i wady

Rosnąca popularność uprawy bezorkowej nie bierze się znikąd. Przejście na tę metodę warto rozważyć ze względu na szereg zalet, wśród których największe znaczenie mają:

  • możliwość zachowania struktury gleby: dzięki rezygnacji z pługa i wynikającemu z niej minimalnemu naruszeniu gleby, jej struktura pozostaje niezmienna. To sprzyja żyzności i pozwala uczynić uprawę bardziej efektywną;
  • ochrona ekosystemu glebowego: zachowanie naturalnych warstw gleby stwarza lepsze warunki do funkcjonowania organizmów glebowych;
  • oszczędność czasu i energii: brak potrzeby użycia pługów i innego ciężkiego sprzętu przekłada się na oszczędność czasu i energii – zarówno w związku z redukcją czasu spędzonego na polu, jak i pracami serwisowymi sprzętu;
  • minimalizacja erozji gleby: pozostawienie resztek roślinnych na powierzchni gleby pomaga zapobiegać utracie składników odżywczych;
  • wydajniejsze wykorzystanie słomy: resztki pożniwne pozostawione na powierzchni gleby mogą być wykorzystywane jako naturalny nawóz.

Uprawa bezorkowa, jak każda inna metoda, nie jest jednak pozbawiona wad. Rozważając przejście na ten rodzaj uprawy, rolnik powinien pamiętać o:

  • kosztach związanych z zakupem nowego sprzętu. Chociaż wykorzystuje te same ciągniki, konieczne jest wyposażenie gospodarstwa w nowe maszyny;
  • trudnościach w redukcji chwastów: brak intensywnej obróbki gleby może sprzyjać rozwojowi chwastów, co z kolei przekłada się na konieczność zastosowania większej ilości herbicydów;
  • ryzyku rozwoju chorób roślin: jako że resztki pożniwne nie są mieszane z glebą, może dochodzić do rozprzestrzeniania się chorób na szerszą skalę (dotyczy to zwłaszcza upraw monokulturowych);
  • konieczności adaptacji gospodarstwa: przejście na uprawę bezorkową wymaga opanowania nowych technik i innego sposobu planowania upraw. Dla rolników przyzwyczajonych do tradycyjnych metod prowadzenia upraw może to stanowić pewien problem.
image
Uprawa bezorkowa – najważniejsze wady
FOTO: Agro Sieć Maszyny

Jak przejść na uprawę bezorkową?

Jak już wspomnieliśmy, przejście na uprawę bezorkową wiąże się z koniecznością dokładnego zaplanowania całego procesu. Pierwszym krokiem powinna być szczegółowa ocena stanu gleby. Parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę to przede wszystkim struktura, skład chemiczny oraz wilgotność.

Kolejna ważna kwestia to analiza warunków klimatycznych panujących w danym w regionie i dostosowanie do nich planu uprawy. W tym przypadku najważniejsze okazują się: średnia roczna temperatura, wielkość opadów oraz różnice w warunkach panujących w poszczególnych miesiącach.

Następny etap to opracowanie planu rotacji i uprawy mieszanej. System bezorkowy promuje różnorodność roślin, co pomaga lepiej wykorzystać zasoby glebowe. Tu kluczowe okazuje się przemyślenie sekwencji upraw i dostosowanie jej do potrzeb roślin, które zamierzamy uprawiać.

Uprawa bezorkowa a zarządzanie resztkami roślinnymi

Na zdrowie gleby i efektywność kolejnych cykli uprawy duży wpływ ma zarządzanie resztkami roślinnymi. W systemie bezorkowym pełnią one rolę naturalnej okrywy usprawniającej retencję wody w glebie, ograniczającej erozję oraz poprawiającej jej strukturę.

Dobre praktyki w zarządzaniu resztkami roślinnymi obejmują przede wszystkim ich rozdrobnienie, co sprzyja szybszemu procesowi rozkładu. Ważne jest także to, by unikać pozostawiania dużych, nierozłożonych resztek, które mogłyby utrudniać pracę maszyn rolniczych i negatywnie wpływać na jakość gleby. Skuteczna integracja resztek roślinnych z glebą pozwala na utrzymanie jej żyzności i sprzyja zdrowemu rozwojowi roślin.

Uprawa bezorkowa – jakich maszyn wymaga?

Uprawa bezorkowa wymaga użycia sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie poszczególnych procesów zgodnie z założeniami tej technologii. Najważniejsze jego typy to:

  • siewniki punktowe: umożliwiają precyzyjny wysiew nasion bez naruszania struktury gleby;
  • wały: pomagają w rozdrabnianiu resztek pożniwnych i ich równomiernym rozmieszczeniu w glebie;
  • agregaty uprawowe: rozluźniają glebę na niewielkiej głębokości bez jej odwracania;
  • głębosze: spulchniają glebę na większej głębokości, umożliwiając lepszą infiltrację wody i korzeni roślin;
  • brony talerzowe: używane do płytkiego spulchniania gleby i mieszania resztek roślinnych;
  • kultywatory: służą do płytkiego spulchniania gleby oraz usuwania chwastów;
  • wały ugniatające: przeznaczone do wyrównywania i ugniatania powierzchni gleby po siewie;
  • maszyny do mulczowania: pozwalają na rozdrobnienie resztek roślinnych pozostających na powierzchni gleby jako naturalny nawóz.
image
Uprawa bezorkowa – jakich maszyn wymaga?
FOTO: Agro Sieć Maszyny

Maszyny do uprawy bezorkowej dostępne są w ofercie firmy Agro Sieć Maszyny. Przy wyborze sprzętu należy uwzględnić nie tylko specyfikę gleby i uprawianych roślin, ale też dostępność części zamiennych oraz serwisu. Te czynniki mają duży wpływ na możliwość szybkiego usunięcia awarii i tym samym ciągłość pracy maszyn.

Jak widać, uprawa bezorkowa może przynieść liczne korzyści – zarówno dla środowiska, jak i samego rolnika. Choć wymaga pewnych inwestycji początkowych i adaptacji gospodarstwa, oferuje znakomite efekty w postaci zdrowszej gleby i większych plonów.

Materiał promocyjny Agro Sieć Maszyny

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 22:37