StoryEditorInne maszyny

Uprawa pasowa pozwoli uchronić pole przed suszą

30.04.2020., 13:04h
To już trzeci rok suszy. Do zmieniających się warunków trzeba dostosować technologię uprawy. Na popularności zyskują wszelkiego rodzaju uproszczenia, w tym uprawa pasowa. Nie każde gospodarstwo jest w stanie sfinansować zakup nowego siewnika do takiej technologii. Można jednak skorzystać z usługi.

Zasoby wody w glebie są coraz mniejsze

Bartosz Kowalski prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Mirowice w powiecie świeckim. Proces eliminowania orki przeprowadził ewolucyjnie i etapami. Co roku, areał na którym wykorzystywane były maszyny do uprawy uproszczonej był zwiększany.

Zasoby wody w ostatnich latach są coraz mniejsze. Cenna jest każda ilość wilgoci. O plonie i efektywności uprawy decyduje to, jak długo będzie ona magazynowana w glebie. Nie wolno dopuszczać do szybkiego jej parowania. Zabiegi, które prowadzą do rozdrobnienia i przewrócenia ziemi to zwyczajne marnotrawstwo. Dlatego też uważam, że uprawa pasowa najlepiej wpływa na magazynowanie wody, a dodatkowo pozwala ograniczyć koszty związane z wykonywanymi zabiegami – mówi Bartosz Kowalski.

W jego gospodarstwie do 2013 r. utrzymywane było bydło mleczne. Stado zostało jednak zlikwidowane. Nie było możliwości rozwoju produkcji mleka. Konieczne było bowiem przeprowadzenie kosztownych i długotrwałych inwestycji związanych z budową nowych obiektów inwentarskich oraz zintensyfikowanie produkcji paszy. Z hodowli jednak nie zrezygnował. Obecnie prowadzi produkcję żywca wołowego i wieprzowego. Stado...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 03:10