StoryEditorCiągniki rolnicze

Ursus będzie współpracować z Turkami przy produkcji ciągników rolniczych

10.12.2018., 12:12h
Ursus zawarł umowę z turecką firmą Tümosan Motor ve Traktör Sanayi. Firmy mają wspólnie działać przy produkcji ciągników rolniczych, ich dostawie oraz przy imporcie części. Wartość umowy wyniesie ok. 38,5 mln złotych. Turecka firma produkuje m.in. ciągniki rolnicze o mocy od 55 do 115 KM, agregaty, siewniki czy ładowacze czołowe. 

Umowa na 5 lat i 9 mln euro rocznie 

W czwartek, 6 grudnia 2018 roku polski Ursus podpisał umowę z tureckim Tümosan Motor ve Traktör Sanay ze Stambułu o współpracy w zakresie produkcji i dostawy ciągników oraz importu części. 

Kontrakt pomiędzy Ursusem a Tümosan ma obowiązywać przez 5 lat, a po tym okresie może zostać przedłużony na kolejne 5 lat. Według szacunków Ursusa, średnioroczna wartość umowy wyniesie 9 mln EUR, czyli około 38,5 mln złotych po obecnym kursie PLN/EUR.  

Tümosan produkuje ciągniki, silniki i maszyny rolnicze

Firma Tümosan powstała w 1976 roku i miała na początku zająć się produkcją silników i układu przeniesienia napędu. Od 2012 roku notowana jest na Tureckiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Stambule. 

Obecnie firma koncentruje się głównie na produkcji silników dieslowskich i ciągników rolniczych. Na samym początku były to głównie traktory na licencji włoskiego Fiata. Główna fabryka traktorów i silników znajduje się w miejscowości Konya i zajmuje powierzchnię ok, 1,6 mln m2. 

Jak podaje Tümosan w ciągu rok firma jest w stanie wyprodukować aż 45 000 ciągników rolniczych i około 75 tys. silników dieslowskich. Turcy oferują aż 12 różnych serii ciągników o mocy od 50 KM do 115 KM. 


Oprócz tego firma ma w swojej ofercie także: 

  • ładowacze czołowe; 
  • prasy do słomy
  • paszowozy 
  • agregaty, 
  • siewniki, 
  • rozsiewacze, 
  • zgrabiarki karuzelowe 
  • kosiarki dyskowe
  • wózki widłowe z napędem elektrycznym i spalinowym

Ursus współpracuje też z Chińczykami      

Z kolei w kwietniu 2018 roku Ursus podpisał umowę o współpracy z chińską spółką Guangdong Jianglong Agricultural Machinery Technology (JML). Zakłada ona produkcję w Chinach ciągników w oparciu o dane techniczne przekazane przez Ursusa i dostosowane do lokalnych wymagań. Traktory te będą sprzedawane w Chinach, Hong Kongu i Makao. Z kolei polska firma będzie mogła wykorzystywać części z Chin do produkcji swoich maszyn rolniczych. Umowa między Ursusem a JML została zawarta na 10 lat. 

Restrukturyzacja i nowe władze Ursusa 

Ursus ze względu na dość trudną sytuację finansową wynikające spadku sprzedaży ciągników w Polsce oraz problemy ze ściągnięciem pieniędzy z kontaktów zagranicznych był zmuszony wystąpić do sądu o zgodę na  otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. 7 listopada 2018 roku Ursus otrzymał sądowną zgodę na takie rozwiązanie. 

Plan restrukturyzacji Ursusa zakłada m.in. sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów z działalności i uzyskanie wyższych marż oraz ograniczenie kosztów. Firma z Lublina będzie musiała zacząć spłacać swoje długi pod koniec 2019 rok, a całość zobowiązań musi uregulować do 2023 roku. 

Na początku grudnia firmą przestał kierować Krzysztof Zarajczyk. Jego miejsce w fotelu prezesa Ursusa zajął Tomasz Zagorda, a do zarządu spółki została dodatkowo powołana Agnieszka Biała. Oboje mają przeprowadzić polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych przez proces restrukturyzacji. 

Więcej na ten temat w artykule: "Ursus zmienia prezesa. Czy przestanie produkować ciągniki rolnicze?"

 Restrukturyzacja i nowe władze Ursusa

Paweł Mikos

Fot. archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego, Tümosan/Facebook 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:54