O firmach Väderstad i Thyregod
Firma Väderstad jest szwedzkim producentem maszyn rolniczych i światowym liderem w dziedzinie uprawy roli i siewu. Założona w 1962 r. firma początkowo specjalizowała się w produkowaniu stalowych włók, po to, by w 1982 r. skonstruować kultywator, którego konstrukcja zachwyciła użytkowników w Skandynawii. Obecnie Väderstad oferuje swoim klientom maszyny do uprawy i siewu.
Firma Thyregod posiada ponad stuletnie doświadczenie w produkcji maszyn rolniczych i obsłudze rolnictwa. Została założona w roku 1918 i od tego czasu stawiała na kontakt z klientami i dostosowywanie swoich produktów do potrzeb rolnika. Obecnie władze firmy zdecydowały o przekazaniu szwedzkiemu producentowi Väderstad kompetencji w zakresie kultywatorów międzyrzędowych.
Dlaczego Thyregod przekazał udziały Väderstad?
W firmie Thyregod produkcja kultywatorów międzyrzędowych i dopracowywanie kolejnych modeli trwało od 25 lat, w których trakcie producent zrzeszył setki rolników korzystających z oferowanych wariantów maszyn. Decyzja o przekazaniu kompetencji w zakresie kultywatorów międzyrzędowych zapadła w związku z zapotrzebowaniem na nie przez Väderstad. Jak przyznaje Wolfram Hastolz, dyrektor ds. zarządzania produktami uprawowymi w firmie Väderstad, rozmowy z klientami wykazały, że konieczne jest wprowadzenie tego typu maszyn.
– Rozmawiając z rolnikami stosującymi siewniki precyzyjne Tempo i wybiegając w przyszłość, zauważyliśmy dużą potrzebę dodania do naszej oferty kultywatorów do upraw międzyrzędowych. Ponieważ dopasowanie kultywatora międzyrzędowego do siewnika jest zwykle wyzwaniem, firma Väderstad może teraz zaoferować rolnikom kompletne rozwiązanie. Dodając kultywator międzyrzędowy, optymalizujemy również naszą przyszłą koncepcję Proceed, która może być stosowana w zbożach – poinformował szwedzki producent na stronie vaderstad.com.
Väderstad korzysta z okazji
Do całkowitego przejęcia kompetencji w zakresie kultywatorów międzyrzędowych przez Väderstad dojdzie 1 czerwca 2023 r., do tego czasu będzie trwał okres przejściowy. Produkowane przez szwedzką firmę siewniki Tempo stanowią doskonałe połączenie z pielnikami marki Thyregod, co było głównym czynnikiem przemawiającym za podjęciem decyzji o przejęciu kompetencji do kultywatorów.
– Jest to bardzo dobra okazja biznesowa. Kultywatory międzyrzędowe Thyregod doskonale pasują do naszego obecnego portfolio siewników Tempo oraz do naszych nowych technologii siewu w ramach koncepcji Proceed oraz do przyszłego zrównoważonego i wydajnego rolnictwa. Dzięki temu przejęciu znacznie skracamy nasz czas wejścia na rynek w tym segmencie. Dzięki wykorzystaniu naszej rozbudowanej i ugruntowanej sieci dealerów i importerów będziemy mogli wkrótce zaoferować te bardzo wydajne maszyny wielu nowym i obecnym klientom na naszych różnych rynkach. Widzimy potencjał dla bardzo pozytywnego rozwoju tego nowego segmentu produktów – czytamy w komunikacie na stronie vaderstad.com.
Produkowane przez Väderstad maszyny są produktami wydajnymi i łatwymi w obsłudze o wysokich standardach jakości. Powstała w firmie Thyregod linia produktów TRV ma stanowić idealne połączenie z oferowanymi w Väderstad maszynami. Technologia Thyregod TRV przez wiele lat była optymalizowana, regulowana i opatentowywana. To w Thyregodzie wynaleziono pierwszy na świecie kultywator międzyrzędowy sterowany kamerą z indywidualnymi ramami.
Produkt, którym szczególnie zainteresowana jest firma Väderstad to TRV Swingking, posiadający unikalną ramę, umożliwiającą zwiększenie wydajności i oszczędność paliwa. Ponadto kultywator został wyposażony w wysoką ramę główną z wmontowanym systemem podnoszenia jednostek rzędowych, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia roślin maleje.
Czy nastąpi zmiana nazwy kultywatorów?
Jak poinformowała firma Väderstad, początkowo duńskie kultywatory międzyrzędowe będą produkowane w Thyregodzie i sprzedawane pod rodzimą nazwą, jednak w czerwcu 2024 nastąpi zmiana i pielniki będą sprzedawane pod nazwą Väderstad, oczym producent poinformuje podczas targów Agritechnica 2023.
Prezes Thyregodu nie ukrywa radości
Jak wynika z komunikatu na stronie vaderstad.com, Prezes Zarządu Thyregod, Peter Eric Hansen, jest zadowolony z zaistniałego przejęcia. Zdaniem Hansena gama wyprodukowanych maszyn jest bardzo silna, jednak by osiągnąć wysokie wskaźniki sprzedaży, konieczne było przejęcie części udziałów przez silniejszego dystrybutora.
– Tak silna gama produktów musi być wprowadzona na świat przez silniejszą sieć dystrybucji niż nasza. Zespół Thyregod opracował i rozwinął technologię w ścisłej współpracy z naszymi klientami. Możemy być z tego dumni i jednocześnie cieszyć się, że teraz narzędzia Thyregod pomogą zmniejszyć zużycie pestycydów w dużej części świata – przyznał Hansen w rozmowie dla vaderstad.pl.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: vaderstad.com