StoryEditorWały uprawowe

Wał Guttler Master 640 – ułatwia kiełkowanie roślin i usuwa kamienie

27.05.2019., 16:05h
Zalegające w glebie kamienie są w stanie utrudnić bądź też ograniczyć właściwą uprawę gleby oraz późniejsze siewy. Ich usuwanie z pola bywa pracochłonne i kosztowne. Zakup jednego solidnego wału okazał się rozwiązaniem tego problemu. Szybko się spłacił a dodatkowo uzupełnił technologię uprawy gwarantując optymalne warunki do wschodów nasionom zbóż i rzepaku.

Dla optymalnej struktury łoża siewnego

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Świt” z miejscowości Róża Wielka, w powiecie pilskim, od ponad dwudziestu lat w swoim gospodarstwie uprawę gleby prowadzi w oparciu o technologię uproszczoną. Wykorzystuje nowoczesne maszyny czołowych europejskich producentów, dzięki którym został opracowany system gwarantujący stabilny a do tego, oszczędny wysiew nasion zbóż i rzepaku w wymagających warunkach glebowych.

Słomę zbieramy, ale tylko z około połowy naszych gruntów. To, co zostaje na polu jest cięte przez rozdrabniacz kombajnu. Po żniwach na ściernisko wprowadzana jest sześciometrowa talerzówka Pöttinger Terradisc 6001 T. Pierwszą uprawę wykonujemy płytko. Po skiełkowaniu i wyrośnięciu chwastów oraz samosiewów wykonywany jest oprysk glifosatem. Przed siewem przeprowadzana jest uprawa głęboka na 15–20 cm agregatem Horsch Tiger 6 LT. To wystarcza, aby przeprowadzić zabieg wysiewu pszenicy agregatem Köckerling Ultima CS 400 – opowiada Sławomir Szysz, prezes spółdzielni „Świt”.

Taka technologia przez lata sprawdzała się w gospodarstwie. Niestety, na gruntach należących do spółdzielni, ...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 20:24