Warsztat współczesnego rolnika – jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać do gospodarstwa?domitech
StoryEditorMateriał promocyjny

Warsztat współczesnego rolnika – jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać do gospodarstwa?

29.06.2023., 13:16h
W dzisiejszych czasach porządna wiertarko-wkrętarka jest elektronarzędziem, które musi znaleźć się w arsenale każdego właściciela gospodarstwa rolnego. Korzystając z niej będzie można wykonywać otwory w praktycznie dowolnym materiale, a także szybko wkręcać lub wykręcać śruby, nakrętki lub wszelkiego rodzaju wkręty. Przed zakupem warto jednak poświęcić odrobinę czasu i zapoznać z dostępnymi na rynku modelami elektronarzędzi. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, wybierając wiertarko-wkrętarkę do gospodarstwa rolnego?

Do czego w gospodarstwie przyda się akumulatorowa wiertarko-wkrętarka?

Zawód rolnika to ciężki i wymagający kawałek chleba, który jest ciągłą walką z przeciwnościami losu i próbą wykorzystania sprzyjającego okna pogodowego. To tylko nieliczne z wyzwań, z jakimi muszą poradzić sobie właściciele gospodarstw rolnych. Osoby pracujące na roli muszą także regularnie przeprowadzać prace konserwacyjne oraz serwisowe związane zarówno z maszynami rolniczymi, jak i również z samą infrastrukturą gospodarczą.

Świetnym tego przykładem może być zakładanie pastuchów elektrycznych. Zazwyczaj mocowane są one do wbijanych w ziemię drewnianych słupków. Te jednak w naturalny sposób butwieją i niszczeją w wyniku działania wilgoci, w związku z czym trzeba je regularnie wymieniać na nowe. Słupki mogą zostać także połamane w wyniku ataków dzików.

W przypadku wymiany wsporników pastucha elektrycznego konieczne jest wykręcenie izolatorów do drutu ze starych słupków, a następnie wkręcenie ich do nowych. Teoretycznie zadanie to można zrealizować przy pomocy kombinerek, jednak biorąc pod uwagę wielkość pola oraz liczbę uchwytów do drutu zdecydowanie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po akumulatorową wiertarkę wkrętarkę. Wyposażając ją w specjalną nasadkę, można będzie niezwykle szybko przełożyć izolatory do nowych wsporników pastucha.

Wiertarko-wkrętarka będzie też niezastąpionym sprzętem do konstruowania lub naprawiania elementów ogrodzenia lub boksów zwierzęcych. Korzystając z niej, można w okamgnieniu przymocować do siebie deski przy pomocy wkrętów do drewna. Elektronarzędzie to ułatwi też prowadzenie napraw zadaszeń wiat na słomę, garaży oraz hal magazynowych. Wystarczy zamocować w uchwycie wiertarskim bit krzyżakowy, a następnie przy pomocy „farmerów” przymocować reperaturkę z blachy.

Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdzi się Makita DDF487Z. Jej bezszczotkowy silnik BLDC pozwala wygenerować moment obrotowy dochodzący do 40 Nm. Dzięki temu bez żadnego problemu poradzi sobie ona w praktycznie każdym zadaniu stojącym przed rolnikiem.

Kolejnym zastosowaniem dla wiertarko-wkrętarki jest usuwanie korozji z powierzchni stalowych. Wyposażając ją w specjalną szczotkę drucianą, będzie można szybko pozbyć się rdzawego nalotu z praktycznie dowolnego elementu. Pozwoli to szybko przygotować uszkodzone powierzchnie do dalszych prac renowacyjnych oraz malowania.

image

Warsztat współczesnego rolnika – jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać do gospodarstwa?

FOTO: domitech

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka – z silnikiem szczotkowym czy bezszczotkowym?

Wiertarko-wkrętarki z silnikiem szczotkowym są znacznie tańsze w zakupie i dość dobrze sprawdzają się w prostych i niewymagających zadaniach. Niestety zastosowane w nich szczotki podczas pracy ocierają się o pozostałe elementy silnika, co nie tylko znacząco przyspiesza zużycie motoru, lecz także negatywnie wpływa na czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora.

Z drugiej strony spektrum znajdują się wiertarko-wkrętarki wyposażone w elektryczny silnik bezszczotkowy. Motor ten jest znacznie efektywniejszy energetycznie od wariantu szczotkowego, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie dużo wyższego momentu obrotowego przy jednoczesnym wydłużeniu czasu pracy na akumulatorze.

Kupując wiertarko-wkrętarkę, warto szczególną uwagę przyłożyć również do wyboru samego producenta sprzętu. Rolnicy w szczególności upodobali sobie markę Makita, która dzięki szerokiemu asortymentowi dostępnych narzędzi pozwala im realizować szereg prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Większość tych urządzeń zasilana jest przy pomocy akumulatorów z linii LXT, dzięki czemu nie trzeba zawracać sobie głowy posiadaniem kilku różnych rodzajów akumulatorów i  ładowarek. Dodatkowo producent posiada stosunkowo nową serię XGT z akumulatorami 40 V max, która nieustannie jest poszerzana o nowe elektronarzędzia, zapewniając tym samym najwyższą wydajność.

image

Warsztat współczesnego rolnika – jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać do gospodarstwa?

FOTO: domitech

Udar w wiertarko-wkrętarce akumulatorowej – zbędny bajer czy przydatna funkcja?

Chociaż zastosowanie funkcji udaru w wiertarko-wkrętarce akumulatorowej może wydawać się niedorzecznym pomysłem, to w praktyce okazuje się to być prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Dzięki temu sprzęt ten może być z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania otworów w twardych materiałach, takich jak cegła, kamień lub beton. Co więcej, elektronarzędzia wyposażone w funkcję udaru nadal zachowują swoje kompaktowe rozmiary oraz niewielką wagę.

Doskonałym tego przykładem może być japońskiej produkcji Makita DHP484Z. W połączeniu z dobrym wiertłem do betonu sprzęt ten z łatwością poradzi sobie z okazjonalnym wierceniem w ścianach budynków gospodarczych. Urządzenie zasilane jest akumulatorami 18 V z serii LXT, które są w pełni kompatybilne z innymi urządzeniami tej samej serii japońskiego producenta.

Jeśli jednak wiertarko-wkrętarka ma być często wykorzystywana do wiercenia w twardych materiałach, to warto dopłacić do wersji napędzanej akumulatorami XGT. Zapewniają one napięcie wynoszące aż 36 V, dzięki czemu wiertarko-wkrętarce nigdy nie zabraknie mocy. Na tym polu świetnie wypada Makita HP001GZ01, która dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego może bez problemu wykonywać otwory o średnicy dochodzącej do 20 mm.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 04:01