StoryEditorWiadomości rolnicze

Wielton będzie produkował przyczepy objętościowe. Jaka cena?

07.12.2021., 15:12h
Największe sieczkarnie osiągają w kukurydzy przepustowość na poziomie nawet 400 ton na godzinę. Aby odebrać i przetransportować tak ogromną ilość paszy potrzebne są przyczepy objętościowe. Wielton jako kolejny polski producent będzie oferował taki sprzęt. Na wystawie Agro Show 2021 można było zobaczyć taką przyczepę jeszcze w wersji prototypowej.

– Zbudowaliśmy trzy pierwsze przyczepy objętościowe ze skrzynią o pojemności 40 m3. Wszystkie zostały już przetestowane w największych gospodarstwach. Wyniki testów są na tyle obiecujące, że w przyszłym roku powinna ruszyć ich produkcja – podaje Wielton.

Przyczepy Wioelton  PRC–2/V40 będą miały ładowność do 17 ton

Przyczepy o nazwie PRC–2/V40 przewidziane są do przewożenia ładunku o masie do 17 ton, ale – jak podaje producent – podczas testów przewożono nimi nawet 20 ton. Dały radę, bo posiadają m.in. wytrzymały układ jezdny typu boogie, który jest już stosowany w 18-tonowych przyczepach skorupowych. Z przyczepą PRC–2/V40 powinien poradzić sobie ciągnik o mocy 160 koni. Istotna będzie też mocna hydraulika, wszak będzie ona wykorzystywana do napędu podwójnego podłogowego przenośnika listwowego z czterema łańcuchami, do obsługi hydraulicznie amortyzowanego zaczepu, do poruszania przednią i tylną klapą, a także do obsługi systemu do przykrywania skrzyni, który ma przeciwdziałać gubieniu materiału podczas transportu.

Jaka będzie cena nowych przyczep Wieltonu

– Możliwe będzie również zamontowanie walców dozujących, które pozwolą na równomierne rozprowadzanie zielonki w silosie lub na pryzmie – dodaje producent z Wielunia.

Z danych producenta wynika, że sama skrzynia ładunkowa ma 8,35 m długości, 2,2 m szerokości i niewiele ponad 2 m wysokości. Podłogę wykonano z blachy grubości 3 mm. Z kolei jako ściany wykorzystano profile trapezowe aluminiowo-cynkowe. Wyposażenie standardowe ma stanowić instalacja pneumatyczna dwuprzewodowa z automatycznym regulatorem siły hamowania, oś skrętna, ogumienie o rozmiarze 650/55-26,5, automatyczny hamulec postojowy oraz boczne drzwi z drabinką pozwalające na wejście do skrzyni.

Wedle wstępnych szacunków przyczepa PRC–2/V40 będzie kosztowała ponad 200 tys. zł.

Przemysław Staniszewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 15:00