StoryEditorInne maszyny

Wszystko co musisz wiedzieć o zbiornikach na nawozy płynne RSM

14.08.2020., 16:08h
Płynne nawozy azotowe to świetne rozwiązanie na wypadek ograniczonych zasobów wilgoci w początkowym okresie wegetacji roślin. Brak opadów w marcu i kwietniu w naszym kraju ma miejsce od kilku lat. Azot w formie granulowanej w takich warunkach nie rozpuszcza się i nie przenika do roztworu glebowego. Nawozy płynne, jak choćby roztwór saletrzano-mocznikowy, od razu trafiają do gleby. Pewnym utrudnieniem w ich stosowaniu jest konieczność magazynowania. Na rynku dostępna jest szeroka oferta specjalistycznych zbiorników na nawozy płynne.

Zbiorniki na nawozy płynne są podobne do zbiorników na olej napędowy

W przeciwieństwie do zbiorników na olej napędowy, w naszym kraju nie obowiązują rygorystyczne przepisy związane z ich stawianiem i wykorzystaniem. Producenci wykorzystują podobną technologię produkcji. Zbiorniki wytwarzane są z proszku lub granulatu polietylenu. Jest on zabarwiany charakterystycznym kolorem. Następnie materiał jest zasypywany do formy. Kolejnym etapem jest wypiekanie zbiornika w specjalnym piecu. Forma jest w tym czasie w ruchu obrotowym dzięki zawieszeniu jej na specjalnym ramieniu. Jest to więc formowanie rotacyjne. Jeden odlew, bez łączeń i spawów gwarantuje wytrzymałość i szczelność. Zbiorniki do nawozów płynnych gwarantują wygodę ich stosowania oraz bezpieczeństwo magazynowania. Ich obrót w gospodarstwie zarówno przy nalewaniu, jak i zalewaniu opryskiwacza, może odbywać się w trybie zamkniętym.

W ciągu roku zużywamy około 120 m3 RSM-u – mówi Bartosz Głowacki ze wsi Frygnowo w powiecie ostródzkim. – Nawozimy nim trzy gatunki roślin, jakie uprawiamy w gospodarstwie. Jest to pszenica, groch oraz rzepak. W przypadku tej ostatniej rośliny, roz...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:08