StoryEditorPorady

1,5 miliona litrów mleka w roku. Jakie inwestycje za tym stoją?

14.05.2020., 09:05h
Niebawem minie rok, od kiedy Robert Adam Domurat z Niwkowa użytkuje nowoczesną oborę, przeznaczoną dla 300 krów mlecznych. Tej wielkości, docelowej obsady zwierząt hodowca nigdy nawet nie planował. Jak podkreśla, przede wszystkim z uwagi na zapewnienie jak najwyższego dobrostanu ich utrzymania. Maksymalna wielkość produkcyjnego pogłowia nie przekracza tutaj 260 sztuk.  

Inwestycja w zachodnie pierwiastki

Sztuki odchowane w gospodarstwie oraz zakup 150 pierwiastek, w większości z Danii, także z Czech i Niemiec, pozwolił na szybkie uruchomienie wysokiej produkcji mleka w gospodarstwie. Dość powiedzieć, że – jak szacuje Robert Domurat – w tym roku sprzeda około 1,5 miliona litrów mleka. I z pewnością nie jest to przeszacowana prognoza bowiem, jak podkreśla hodowca, inwestycja w zakup zachodnich pierwiastek okazała się jak najbardziej trafna.

Zwierzęta są zdrowe i wydajne. Mają mocne nogi i racice i – co dla nas bardzo ważne – zdrowe wymiona, potwierdza to niska liczba komórek somatycznych w mleku, nieprzekraczająca 100 tys. w 1 ml. O takich zdrowotnych parametrach mleka w starej, uwięziowej oborze mogliśmy tylko pomarzyć – przyznał Robert Domurat, który utrzymywał wówczas 60 krów.

Jakie rozwiązania gwarantują krowom komfort i higienę?

Inwestor uchylił rąbka tajemnicy i przyznał, że nowoczesny obiekt kosztował 4 mln złotych. Kolejny milion pochłonęły koszty związane z zakupem pierwiastek. Jaki budynek powstał za sprawą tych środków?

Mierzy 84 m długości i 38 m szerokości, a wysokość w k...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:53