Komisja Europejska zaproponowała nowy pakiet wsparcia w wysokości 330 mln euro dla unijnych rolników. Pomoc mają otrzymać farmerzy z 22 państw członkowskich.
- KE proponuje uruchomienie dodatkowych funduszy UE dla unijnych rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, wysokimi kosztami nakładów oraz różnymi kwestiami związanymi z rynkiem i handlem – poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.
Rolnicy z jakich krajów otrzymają 330 mln euro?
Wsparcie pochodzące z rezerwy kryzysowej ma trafić do rolników z Belgii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Austrii, Portugalii, Słowenii, Finlandii i Szwecji. Kraje będą mogły uzupełnić tę pomoc do 200% środkami krajowymi.
Czemu nie ma na tej liście 5 pozostałych państw członkowskich, w tym Polski? Otóż w związku z kryzysem zbożowym KE przyznała rolnikom z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji pakiet wsparcia na dopłaty do zbóż w wysokości 100 mln euro (wcześniej 56 mln euro dostały Polska, Rumunia i Bułgaria). Inne sektory rolne w tych państwach (np. mleczarski w Polsce) nie otrzymają więc unijnego wsparcia.
17,5 mln euro na dopłaty do mleka. Ile pieniędzy i na co otrzymają rolnicy z UE?
Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa przypomniał, że kryzys występuje we wszystkich państwach UE, stąd wszyscy rolnicy powinni otrzymać pomoc. Najwięcej, bo 81 mln euro dostaną hiszpańscy farmerzy. Natomiast rolnicy z Łotwy i Litwy otrzymają w sumie 17,5 mln euro na dopłaty do mleka.
- Ze względu na suszę wsparcie w wysokości 81 mln euro otrzyma Hiszpania i ponad 11 mln euro Portugalia, natomiast Włochy 6,5 mln euro z uwagi na powódź. Z kolei w związku z kryzysem mleczarskim, który dotknął małe gospodarstwa, wsparcie otrzymają rolnicy z Łotwy (prawie 7 mln euro) i Litwy (ponad 10 mln euro). Reszta klucza dystrybucyjnego jest taka, jak w przypadku płatności bezpośrednich dla państw członkowskich – poinformował komisarz.
Pakiet 330 mln euro wsparcia dla państw członkowskich:
- Austria - 5,53 mln euro
- Belgia – 3,9 mln euro
- Chorwacja - 3,37 mln euro
- Cypr - 0,57 mln euro
- Czechy - 6,86 mln euro
- Dania - 6,35 mln euro
- Estonia – 1,72 mln euro
- Finlandia – 4,27 mln euro
- Francja – 53,1 mln euro
- Niemcy – 35,77 mln euro
- Grecja – 15,77 mln euro
- Irlandia – 9,53 mln euro
- Włochy – 6,54 mln euro
- Łotwa – 6,8 mln euro
- Litwa - 10,66 mln euro
- Luksemburg – 0,46 mln euro
- Malta - 0,24 mln euro
- Holandia - 5 mln euro
- Portugalia – 11,6 mln euro
- Słowenia – 1,23 mln euro
- Hiszpania - 81 mln euro
- Szwecja – 5,6 mln euro
KE zaznacza, że poszczególne kraje mają przekazać pomoc bezpośrednio rolnikom, aby zrekompensować im straty spowodowane zakłóceniami na rynku, pogodą, konsekwencjami wysokich cen środków produkcji i gwałtownym spadkiem cen skupu.
Wsparcie to ma jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje UE.