Odbywające się latami konferencje Blattin zdobyły wśród hodowców bydła mlecznego ogromne uznanie
A jak wielką cieszą się renomą, najlepiej świadczą zawsze wypełnione po brzegi sale. Jako patron medialny wydarzenia, nasza redakcja uczestniczyła w spotkaniu w Okrzei, w woj. lubelskim i trzeba przyznać, że lata mijają, a zainteresowanie wysokiej jakości szkoleniami absolutnie nie. W tym roku na każdym ze spotkań frekwencja była wyjątkowo wysoka.
„Jak zrozumieć i wspomagać w produkcji wysoko wydajną krowę” tematem jubileuszowej konferencji Blattin
Warto nadmienić, że tegoroczna XX Jubileuszowa Konferencja zawitała do 6 miejscowości w całej Polsce: Łomży, Opolu, Rojewie, Rawiczu, Włoszczowie i Okrzei, a jej myślą przewodnią była próba odpowiedzi na pytanie: „Jak zrozumieć i wspomagać w produkcji wysoko wydajną krowę”. Temat szeroki i trudny zarazem, bowiem coraz wyższa wydajność mlecznych stad wymaga od hodowców coraz głębszej wiedzy, przede wszystkim na temat żywienia bardziej produkcyjnych i jednocześnie znacznie bardziej wymagających zwierząt.
- Gości przywitał członek zarządu Blattin Polska – Zbigniew Pustuła
I tu właśnie z nieocenioną pomocą przychodzi firma Blattin, która na spotkaniach z hodowcami stawia na międzynarodową wymianę wiedzy i doświadczeń zapraszając najbardziej znanych i cenionych wykładowców. Takim niewątpliwie jest profesor Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, którego przedstawiać raczej nie trzeba, jest on znanym wszystkim hodowcom wybitnym ekspertem i autorytetem w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych.
Z kolei dr Laurent Thiaucourt jest konsultantem i doradcą oraz szkoleniowcem współpracującym z Adisseo. Zdobywając wiedzę na Uniwersytecie Cornell, został prekursorem żywienia bydła opartego na bilansie aminokwasów wchłanianych w jelicie cienkim oraz dawek z niską zawartością białka we wschodniej Francji.
- Dr Laurent Thiaucourt
Jakie są przyczyny niskiej zawartości tłuszczy w produkowanym przez krowę mleku?
Profesor Kowalski – jak zawsze, w niezwykle przystępny dla słuchaczy sposób – omówił, jakie są przyczyny zbyt niskiej zawartości tłuszczu w mleku, która jest nie lada problemem zarówno dla producentów mleka, jak i podmiotów skupowych. Okazuje się, że nie każdy sygnał o niskiej zawartości tłuszczu w mleku wskazuje na kwasicę żwacza. Może to być również tzw. syndrom za niskiej zawartości tłuszczu (MFD), z którym mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość tłuszczu spada np. poniżej 3%, ale brak jest objawów kwasicy, krowom dopisuje dobry apetyt, dobra jest też wydajność mleka, prawidłowe są zawartości innych jego składników, nie obserwuje się kulawizn ani żadnych anomalii w wyglądzie odchodów.
- Prof. Zygmunt Maciej Kowalski
Jak witaminy z grupy B wpływają na poprawę produkcji mleka i parametrów rozrodu?
Kluczową rolę witamin z grupy B w poprawie reprodukcji, wydajności mlecznej i efektywności żywienia bydła mlecznego zreferował z kolei Dominique Bouchut. Obecna „nowoczesna” krowa mleczna produkuje więcej mleka w bardziej stresogennych warunkach, dlatego też konieczna jest suplementacja witamin, w tym z grupy B, ale najlepiej witamin chronionych. Jak pokazały badania, stosowanie chronionych witamin B poprawia metabolizm krów, zwiększa efektywność i wykorzystanie paszy z 2,5% do 5,2% oraz wspiera rozwój pęcherzyków i zarodków, poprawiając tym samym wskaźniki rozrodu.
Metionina w dawce pokarmowej dla krów to konieczność!
Dr Laurent Thiaucourt wyjaśniał słuchaczom zagadnienie bilansowania aminokwasów w dawce dla krów mlecznych, ze szczególnym uwzględnieniem metioniny i lizyny. Przekonywał, na podstawie przeprowadzonych badań, że wprowadzenie metioniny do dawki to obecnie konieczność. Metionina podnosi bowiem wydajność i parametry mleka oraz bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i rozród zwierząt.
Atrakcje dla uczestników podczas konferencji Blattin
W tym roku firma Blattin przygotowała dla uczestników konferencji dodatkową atrakcję. Otóż, w przerwach między wykładami hodowcy mieli możliwość obejrzenia samojezdnego, czteroślimakowego, poziomego wozu paszowego Blattin King Lion oraz zapisania się na bezpłatny pokaz w swoim gospodarstwie. Blattin King to bogato wyposażony, uniwersalny wóz paszowy do każdej obory, sprawdzony w ciężkiej pracy, w różnych gospodarstwach na terenie całego kraju. Niejednokrotnie mogliśmy się o tym przekonać odwiedzając takowe gospodarstwa i słuchając opinii użytkowników wozów.
- W przerwach między wykładami hodowcy mieli możliwość obejrzenia samojezdnego, czteroślimakowego, poziomego wozu paszowego Blattin King Lion oraz zapisania się na bezpłatny pokaz w swoim gospodarstwie
Na konferencjach firma Blattin zadbała o hodowców nie tylko pod względem merytorycznym, ale również gastronomicznym. Na wszystkich czekał bowiem pyszny obiad, poprzedzony losowaniem atrakcyjnych nagród rzeczowych.
Jedno jest pewne, pomimo upływu lat konferencje organizowane przez Blattin niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, które – sądząc po frekwencji – jest nawet coraz większe. Najlepsi prelegenci, jak najbardziej aktualne tematy, możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń, to atuty, które najczęściej wymieniali zapytani przeze mnie uczestnicy konferencji.
- Na konferencję do Okrzei przyjechało ponad 150 hodowców
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska