StoryEditorRozród krów

4 kroki do sukcesu w samodzielnej inseminacji

10.01.2021., 11:01h
Ostatnie lata to czas, w którym coraz powszechniejsza staje się samodzielna inseminacja bydła przez hodowców. Przekonujemy się o tym odwiedzając liczne mleczne gospodarstwa w kraju.

Jak skutecznie samemu inseminować krowy?

Ukończenie kursu inseminacyjnego i nieco praktyki pozwala na prawidłowe wykonanie zabiegu unasiennienia, jednak często krowy nie zacielają się, a przyczyny takiego stanu mogą być różne i niejednokrotnie wynikają ze zbyt małego jeszcze doświadczenia w tej dziedzinie.

1. Rozpoznanie rui u krowy

Początkiem sukcesu w skutecznym zacieleniu jest oczywiście rozpoznanie rui, której podstawą jest wnikliwa obserwacja krów. Zachowanie krów należy obserwować przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej 3), przez minimum 15 minut. Od wystąpienia pierwszych objawów rujowych krowa powinna być unasienniona po 12 godzinach. Jeżeli krowa ma ruję w godzinach rannych, zabieg inseminacji powinien być wykonany wieczorem tego samego dnia. Jeśli na drugi dzień zwierzę nadal wykazuje objawy rujowe, zabieg można przeprowadzić ponownie.

2. Zacielenie w odpowiednim czasie po wycieleniu

Trzeba pamiętać, że inseminacja będzie skuteczna pod warunkiem, że upłynął już odpowiedni czas od wycielenia oraz że zwierzę jest zdrowe. Aby się o tym przekonać, należy przeprowadzić badanie rektalne. Jeżeli podczas badania stwierdzimy np. podejrzane wypływy z dróg rodnych, to mogą one świadczyć o zapaleniu macicy i w takim przypadku z zabiegu należy zrezygnować.

3. Prawidłowe obchodzenie się z nasieniem do inseminacji

Bardzo istotną rolę w powodzeniu inseminacji odgrywa prawidłowe obchodzenie się z nasieniem, które jest bardzo wrażliwie na wszelkie błędy podczas jego przechowywania i przygotowywania do zabiegu. Od momentu produkcji powinno być przez cały czas utrzymywane w kontenerze z ciekłym azotem, a dopiero przed wykonaniem unasienniania umieszczone w rozmrażarce z termostatem i rozmrażane w temp. 37°C.

4. Rozmrażanie nasienia we właściwy sposób

Niestety, często popełnianym błędem jest zbyt gwałtowne rozmrażanie nasienia oraz zbyt długie przetrzymywanie go poza kontenerem. Takie postępowanie zmniejsza żywotność plemników i oczywiście zwiększa ryzyko niepowodzeń w inseminacji. Nasienie należy rozmrażać przez około minutę. Po przygotowaniu nasienia zabieg powinien być wykonany jak najszybciej – najlepiej w czasie 5 minut. Gdy do zacielenia mamy więcej krów, wówczas niewskazane jest rozmrażanie wszystkich słomek, a najwyżej trzy.

Krowy będące w rui warto odseparować od stada. Są one wówczas spokojniejsze i łatwiej jest wykonać zabieg inseminacji
  • Krowy będące w rui warto odseparować od stada. Są one wówczas spokojniejsze i łatwiej jest wykonać zabieg inseminacji
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 09:27