StoryEditorCielęta

40 proc. zapaleń płuc u cieląt to forma subkliniczna

10.04.2022., 06:04h
Zapalenie płuc u cieląt to wciąż poważne schorzenie, które bardzo często pozostaje niezauważone. Dlaczego? Bo wiele przypadków zapalenia płuc przebiega bez wyraźnie widocznych objawów.

Jak przebyte zapalenia płuc wpływają na późniejszą produkcyjność cieląt?

Jak podaje portal Vetteelt.nl, u zwierząt, u których w młodym życiu rozwija się zapalenie płuc, średnio o dwa tygodnie wydłuża się wiek pierwszego wycielenia w porównaniu do zwierząt zdrowych. Mają one również o 100 dni krótszą żywotność produkcyjną, a także produkują również średnio o 4% mleka mniej w pierwszej laktacji i 8% mniej w drugiej laktacji.

Dane te zaprezentowali naukowcy z wydziału weterynaryjnego Uniwersytetu w Gandawie, którzy koncentrują się na badaniach i rozwoju wiedzy na temat zdrowia płuc. Odkryli również, że zapalenie płuc zwiększa ryzyko śmierci od 300 do 400%, a 60 do 70% wszystkich antybiotyków stosowanych w hodowli bydła stosuje się właśnie w leczeniu infekcji dróg oddechowych.

Zwierzęta, które doznają trwałego uszkodzenia płuc w wyniku infekcji subklinicznych, również przez resztę życia znajdują się w niekorzystnej sytuacji. Jednak jeśli stan zapalny jest skutecznie leczony, płuca mogą się całkowicie wyleczyć i nie ma to wpływu na późniejszy wzrost i produkcję mleka. Zespół naukowców opracował technikę wykorzystania szybkiego badania ultrasonograficznego płuc, która pozwala na wizualizację uszkodzeń tkanki płucnej spowodowanej zapaleniem.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2022 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. listopad 2024 16:25