StoryEditorPorady

Adaptacja stodoły i garażu na oborę dla 90 krów mlecznych

30.04.2019., 15:04h
Pierwszy raz odwiedziliśmy gospodarstwo Patryka Wypycha 5 lat temu. Wówczas  miał  jasno określony cel – rozwinąć odziedziczone po rodzicach gospodarstwo i profesjonalnie zająć się produkcją mleka. Kiedy na początku kwietnia br. ponownie zawitaliśmy do Rychłocic, potwierdziło się tylko to, co przypuszczaliśmy, kiedy przed laty opuszczaliśmy gospodarstwo –  młody hodowca wykorzystał swój potencjał i dziś należy do  ścisłej czołówki największych dostawców mleka do SDM w Wieluniu.

A miało być tylko 70 sztuk

Wchodząc na drogę mlecznego rozwoju oraz mierząc siły na zamiary Patryk Wypych nie zdecydował się na budowę nowej obory. Wykorzystał dawną stodołę i garaż. Dobudował do nich nową część, a w efekcie tych prac powstała wolnostanowiskowa obora o wymiarach 40 x 18,5 m. Przebywają w niej tylko krowy dojne, dojone na hali rybia ość 2 x 5 stanowisk. Młodzież – skrupulatnie podzielona na grupy wiekowe po około 15 jałówek – przebywa w odrębnych pomieszczeniach, a ściślej, zadaszonych wiatach na zewnątrz, gdzie przez cały rok utrzymywana jest na ściółce.

To bardzo wygodna forma utrzymywania młodzieży – potwierdził młody gospodarz – chociażby ze względu na ich zróżnicowane żywienie. W sezonie letnim zwierzęta mają również dostęp do 2,5 ha pastwisk lub wybiegów. Jałówki na wybiegu, to obok walorów związanych z możliwością korzystania z ruchu i słońca, również mniejsze zużycie słomy, a tej na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa potrzebujemy 1200 balotów rocznie. W takim systemie zwierzęta bardzo dobrze się odchowują i doskonale przyrastają.

Jednym z ostatnich pomysłów kreatywnego hodow...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 15:50